Multisport Tychy Uczniowska 7 Uvex
2013-11-10 14:39
A  A  A

Podstawy jazdy na nartach

Podstawy jazdy na nartach

Jak nauczyć się jazdy na nartach? W poniższym tekście omawiamy podstawy tej dyscypliny sportu!

Jazda na nartach należy do trudniejszej grupy umiejętności ruchowych, ale mimo to  przy odrobinie chęci i czasu można samemu nauczyć się tego wciągającego sportu. Postaramy się Wam w tym pomóc!

 

Po pierwsze trzeba się stanowczo zdecydować na najważniejszy krok, jakim jest wyjazd w góry i rozpoczęcie nauki. Chęci, determinacja i wytrwałość to trzy cechy bez których nauka jazdy na nartach nie wypali na pewno!

Jeśli się decyzję o wyjeździe w góry i rozpoczęciu przygody z narciarstwem podejmie, należy przystąpić do kroku drugiego, jakim jest zaopatrzenie się w sprzęt narciarski, tj.: narty, kijki, buty, spodnie, kurtka, kask, gogle, rękawice.

Ogromny wybór odzieży narciarskiej znajduje się w sklepie internetowym: www.sportxtreme.pl

Oczywiście nie zawsze trzeba kupować narty i buty – na miejscu w górach  wypożyczyć można cały potrzebny sprzęt. Cena waha się w zależności od miejscowości od 20 do 50 zł za dzień. Mając śnieg, narty z butami i wiązaniami można przystąpić do nauki jazdy. 

Dobrym pomysłem jest wynajęcie instruktora narciarstwa, który wszystko Ci zaprezentuje, będzie korygował Twoje błędy i udzielał wielu cennych  rad. Jeśli jednak masz w planach uczyć się jazdy na nartach samodzielnie, skorzystaj z naszego poradnika.

 

                                   

 6 kroków, które należy wykonać, by posiąść sztukę jazdy na nartach:

  • Nauka chodzenia w butach: narty z wpiętymi wiązaniami i buty należy zapakować i udać się na stok oznaczony zielonym kolorem – dla początkujących. Ubrać buty i chwilę pochodzić w nich. Po ubraniu nogi lekko zginają się, a podudzia pochylają w przód. Dla amatorów ta pozycja będzie czymś nowym. By oswoić się należy przejść się kilkanaście metrów w tą i z powrotem. 
  • Nauka upadków: po oswojeniu się z butami można wczepić narty, które oczywiście mają założone wiązania. Wpięcie nart jest bardzo proste, wystarczy włożyć but narciarski w pasujące miejsce. Prawidłowe wpięcie nart wydaje odgłos zatrzasku. Będąc przyczepionym do nart należy rozpocząć naukę upadania – ważnej czynności, która może przydać się w kryzysowych sytuacjach, np. wpadając w panikę jadąc z górki. Sztuka upadku jest prosta, należy wykonać przysiad, jak najniższy – tyłek poprzez ułożenie butów będzie mocno odchylony do tyłu. Po wykonaniu przysiadu należy przechylić się w lewo lub w prawo tak by przewrócić się na bok nogi. Ową czynność należy powtórzyć kilkanaście razy, za każdym razem przechylając się w inną stronę.
  • Nauka chodzenia w nartach po płaskim: po nauce upadania należy oswoić się z nartami chodząc po terenie płaskim. Są dwa podstawowo kroki: łyżwowy i klasyczny. Łyżwowy jak sama nazwa podpowiada to aluzja jazdy na łyżwach, czyli stawianie nart pod kątem 45 stopni w bok. Klasyczny krok to poruszanie się z nartami ustawionymi równolegle do siebie. By oswoić się należy przejść się kilkanaście metrów w tą i z powrotem.
  • Nauka jazdy pługiem: po nauczeniu się powyższych czynności, można rozpocząć zjazd z górki, na którą należy wjechać wyciągiem lub orczykiem. Podstawowym i najprostszym sposobem zjeżdżania jest pług. Pług to ustawienia nart w odwróconą literę „V”, czubki blisko, pięty daleko. Ustawienie tak stóp na zboczu pozwoli na zjazd. Aby ruszyć w przód należy lekko pochylić się w przód – wówczas zjeżdżamy prosto po linii. Do skrętów wykorzystujemy przenoszenie ciężaru ciała, raz na lewo – jeżeli chcemy skręcić w lewo, raz na prawo – jeżeli chcemy skręcić w prawo. 
  • Nauka jazdy szusem: trudniejszą sztuką jazdy na nartach jest szusowanie. Szusowanie to jazda z nartami ustawionymi  równolegle. Jazda prosto, potocznie zwana: "na strzałkę", jest prosta. Wystarczy ustawić nogi równolegle (zgiąć je lekko w kolanach i pochylić się w przód. Trudniejsze jest zatrzymywanie i skręcanie. By skręcić w prawo należy jednocześnie obie narty przesunąć w prawo poprzez „podniesienie” pięt i przeniesienie ciężaru ciała bardziej na nogę prawą. Analogicznie w lewo.
  • Doskonalenie jazdy pługiem i szusem: wszystkie stoki są oznaczone kolorami, po oswojeniu się z pługiem i szusowaniem można rozpocząć etap doskonalenia jazdy na nartach na trudniejszych (bardziej wyboistych i stromych) stokach.

 

 

 NAUKA JAZDY NA NARTACH

 

 Cztery rzeczy, które musisz wbić sobie do głowy by opanować prawidłową pozycję zjazdową:

1.Podczas jazdy na nartach początkujący narciarz może zebrać pierwsze doświadczenia zjeżdżając w linii spadku. Pozycja do zjazdu na wprost, którą przyjmuje się podczas jazdy w linii spadku, jest w zasadzie podstawową pozycją zjazdową narciarza. Nie może to jednak być "podstawą". Obydwie narty leżą jednakowo dociążone całkowicie płasko na śniegu (stoisz na całej podeszwie).


2. Na początek ułożenie nart może spokojnie pozostać otwarte, tj. jeśli jest to konieczne dla lepszego zachowania równowagi, szczególnie podczas szybkiej jazdy. U kobiet z przyczyn anatomicznych, pozycja nóg ułożona w "X" może okazać się całkiem naturalna.
Stawy: skokowy i biodrowy są lekko uginane (położenie środkowe) na tyle, aby można było zamortyzować nierówności terenu zarówno przez zginanie jak i prostowanie.

3. Oś ciała powinna w miarę możliwości zawsze dopasowywać się do pochyłości terenu. Normalnie jest ustawiona zawsze prostopadle do pochyłości zbocza. Niekiedy konieczne jest uzyskanie większego pochylenia do przodu (nacisk na poduszki stóp), niekiedy zaś większego odchylenia do tyłu (nacisk na pięty).
Kijki trzyma się końcami do tyłu, a do tego tak daleko na boki, aby przy większej prędkości pomagały w zachowaniu równowagi podczas jazdy.

4. Do rozpoczęcia jazdy najlepszy jest całkiem płaski stok z równym miejscem na postój. Końcowa jego część powinna umożliwić zatrzymanie się samemu. "Spokojny" śnieg, nie głęboki, nie ubity.

 

 

 PODSTAWY NARCIARSTWA 

 

 


 
Jak ćwiczyć?

-        w miejscu lekkie skłony i prostowanie się do pozycji zjazd na wprost,

-        zjazd po płaskim stoku z kijkami i bez,

-        zjazd z amortyzującym zginaniem i prostowaniem nóg, stopniując aż do wyskoku,

-        zjazd ze zmianą pozycji od pochylonej do odchylonej,

-        zjazd w głębokim przysiadzie,

-        zjazd na jednej narcie (jedną piętkę narty należy podnieść ze śniegu, dziób narty postawić na ziemi),

-        zjazd z wyjściem na bok linii jazdy wykrokiem na lewo i na prawo

-        zjazd w terenie bardziej stromym, także w pozycji jajo (alpejskiej).

 

 

                                  

 


 

Najczęstsze błędy osób początkujących:

1. Zbyt sztywne nogi.

2. Zgarbiona postawa z przesadnym pochyleniem górnej części ciała do przodu.

3. Postawa siedząca z przesadnym odchyleniem górnej części ciała do tyłu.

4. Ściśnięcie nóg, a szczególnie kolan.

5. "Siadanie" na piętkach nart.

6. Usztywnienie ramion.

7. Trudności z utrzymaniem równowagi.

 

 

 

Jeśli przyswoisz sobie wszystko to o czym przeczytałeś powyżej i jeśli zapamiętasz najważniejsze wskazówki zawarte w powyższym tekście, nauka jazdy na nartach będzie dla Ciebie o połowe prostsza. Jasne, że bez treningu sie nie obejdzie, ale wiedzieć jak znaczy móc. Reszta to już tylko kwestia czasu. Zachęcamy do wczytania się w powyższy tekst i ułatwienia sobie tym samym zadania. Powodzenia.

Jazda na nartach. Trening siłowo - wytrzymałościowy narciarza. Część II

Zapraszamy na drugą część artykułu o treningu narciarza. Jakie ćwiczenia wykonywać powinni miłośnicy jazdy na nartach? ...czytaj dalej »
Jazda na nartach. Trening siłowo - wytrzymałościowy narciarza. Część II
2015-12-06

Jazda na nartach. Trening siłowo - wytrzymałościowy narciarza. Część I

Jak przygotowywać do sezonu powinni się narciarze? O treningu dla miłośników jazdy na nartach piszemy poniżej. ...czytaj dalej »
Jazda na nartach. Trening siłowo - wytrzymałościowy narciarza. Część I
2015-12-06

Podział konkurencji NARCIARSTWA ZJAZDOWEGO

Poniżej prezentujemy wykaz konkurencji narciarswa zjazdowego. ...czytaj dalej »
Podział konkurencji NARCIARSTWA ZJAZDOWEGO
2015-02-02
Powiązane artykuły
Różne rodzaje NARCIARSTWA ZJAZDOWEGO

Różne rodzaje NARCIARSTWA ZJAZDOWEGO

Narciarstwo zjazdowe nazywane jest bardzo często narciarstwem alpejskim. Jest to najpopularniejsza forma narciarstwa uprawiana rekreacyjnie
2015-01-31 15:59
NARCIARSTWO. Podział NARCIARSKICH dyscyplin sportu!

NARCIARSTWO. Podział NARCIARSKICH dyscyplin sportu!

Narciarstwo to bardzo szeroko pojęta forma aktywności fizycznej. Składa się na nią wiele różnych zimowych dyscyplin sportu, które łączy jede
2014-12-31 20:09
Technika jazdy na nartach. SKRĘTY

Technika jazdy na nartach. SKRĘTY

Narciarstwo to dyscyplina sportu, która wymaga od nas dobrej techniki.
2013-12-08 14:19
Jazda na nartach. FREERIDE. Poczuj się naprawdę wolny!

Jazda na nartach. FREERIDE. Poczuj się naprawdę wolny!

W ostatnich latach zapanowała niesamowita moda na freeride, czyli ekstremalną jazdę na nartach bez ograniczeń.
2013-11-10 12:33
Jazda na nartach – pierwsze kroki na stoku.

Jazda na nartach – pierwsze kroki na stoku.

Poniższy tekst ma za zadanie pomóc nam w opanowaniu trudnej, ale interesującej umiejętności jaką jest jazda na nartach.
2013-11-09 18:58
Test nart Freeride część III. FREERIDE SPECJALNE

Test nart Freeride część III. FREERIDE SPECJALNE

W poniższym tekście przedstawiamy najnowszy test nart freeride’owych z kategorii FREERIDE SPECJALNE. Każdy model nart jest szczegółowo przez
2013-01-11 07:44
Test nart Freeride część II. FREERIDE SMALL

Test nart Freeride część II. FREERIDE SMALL

W poniższym tekście przedstawiamy najnowszy test nart freeride’owych z kategorii FREERIDE SMALL. Każdy model nart jest szczegółowo przez nas
2013-01-10 17:01
Test nart Freeride część I. FREERIDE BIG

Test nart Freeride część I. FREERIDE BIG

W poniższym tekście przedstawiamy najnowszy test nart freeride’owych z kategorii FREERIDE BIG. Każdy model nart jest szczegółowo przez nas s
2013-01-10 10:21
Przewodnik po sprzęcie narciarskim. Narty.

Przewodnik po sprzęcie narciarskim. Narty.

Wybór nart nie jest prosty – dla nikogo. Każdorazowo, gdy kupujemy sobie narty, stajemy przed dylematem. Nieważne czy czekamy na „najnowszą
2012-12-21 19:14
Przewodnik po sprzęcie narciarskim. Lawinowe zestawy ABC

Przewodnik po sprzęcie narciarskim. Lawinowe zestawy ABC

W skład lawinowych zestawów ABC wchodzą: transmiter radiowy do nadawania i odbierania sygnałów, łopata i sonda. Sprzęt ten kupić można w sta
2012-12-19 18:36
Przewodnik po sprzęcie narciarskim. BUTY.

Przewodnik po sprzęcie narciarskim. BUTY.

Jeszcze do niedawna nie istniał podział na buty dedykowane do jazdy poza trasami, buty do skakania w parku, czy buty do jazdy alpejskiej. Ni
2012-12-18 13:42
Jazda na nartach. Jak zacząć przygodę poza trasami?

Jazda na nartach. Jak zacząć przygodę poza trasami?

Jeśli jesteś już pewien tego, że chcesz spróbować ostrej jazdy poza trasami, poniższy tekst może okazać Ci się pomocny. Może jeszcze nigdy n
2012-12-12 17:50
Jazda na nartach. Jak nauczyć się TELEMARKU?

Jazda na nartach. Jak nauczyć się TELEMARKU?

Nauka jazdy TELEMARKIEM jest w gruncie rzeczy dość prosta. Tak naprawdę każdy wysportowany człowiek, który miał do czynienia z narciarstwem
2012-12-10 16:59
Różne rodzaje nart zjazdowych

Różne rodzaje nart zjazdowych

Narty zjazdowe można podzielić na kilka grup. W poniższym tekście prezentujemy 7 różnych grup nart wraz z krótkimi charakterystykami poszcze
2012-12-08 16:18
Jazda na nartach. TELEMARK. Co to takiego?

Jazda na nartach. TELEMARK. Co to takiego?

TELEMARK. Dźwięk tego słowa większości z nas kojarzy się ze skokami narciarskimi i Adamem Małyszem, który po długim, udanym skoku, lądował t
2012-12-07 15:55
redmonster
Redakcja RedMonster
43-100 Tychy, Uczniowska 7
[email protected]
NIP: 6462632499