Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Podział konkurencji SNOWBOARDOWYCH

Podział konkurencji SNOWBOARDOWYCH

Słowo snowboard rozumiane jest najczęściej jako zimowa dyscyplina sportu, polegającą na jaździe na desce snowboardowej. Poniżej precyzujemy to pojęcie i prezentujemy podział dyscyplin snowboardowych.

Wikipedia definiuje to pojęcie nastepująco:

Snowboarding – sport zimowy polegający na jeździe lub wykonywaniu ewolucji na desce snowboardowej. Za początek snowboardingu można uznać rok 1965 kiedy to Sherman Poppen wymyśla „snurfera”, choć zjeżdżanie po zaśnieżonym stoku na jednej desce było oczywiście praktykowane już wcześniej. Dyscyplina wprowadzona została do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998 roku (konkurencje slalom gigant i half-pipe).

Snowboard jednak sam w sobie oznacza zbiór różnych dyscyplin sportu,na desce snowboardowej uprawianych. Isnieją co najmniej cztery snowboardowe dyscypliny sportu, a każda z nich ma po kilka odmian. Poniższy tekst ma na celu wypoczególnienie ich i omówienie.

 

Konkurencje i style uprawiania snowboardingu można podzielić na cztery grupy:

Freestyle – styl polegający na wykonywaniu jak najefektowniejszych trików, głównie z wykorzystaniem konstrukcji takich jak skocznie, raile, boxy. Można go uprawiać zarówno na górskich stokach jak i w snowparkach, czy nawet w mieście. Składają się na niego takie konkurencje i style jak Half-pipe, Big Air, Slopestyle, Jibbing.

 

Styl alpejski – skupia się na jak najlepszej kontroli nad deską podczas jazdy po przygotowanym stoku. Można tutaj wyróżnić jazdę wyścigową i Extremecarving.

 

Freeride – polega na jeżdżeniu poza przygotowanymi trasami.

 

 

Snowcross (snowboard cross, boardercross) – jazda na czas po trasie z przeszkodami. W finałach zawodów snowcrossowych zwykle ściga się 4 lub 6 zawodników, z których szybsza połowa przechodzi do następnego etapu.

 

Konkurencje olimpijskie (rok wprowadzenia):

  • Half-pipe (1998)

  • Slalom gigant równoległy (2002)

  • Snowboard cross (2006)

  • Slopestyle (2014)

Na Igrzyskach w 1998 roku rozgrywany był jedyny raz pojedynczy slalom gigant.

HALF- PIPE – (inaczej rampa) – Konkurencja polega na wykonywaniu ewolucji na rampie. Dwa quater-pipe’y postawione są naprzeciwko siebie i przypominają znacznej średnicy rurę przeciętą w poziomie. Half-pipe’y mają pomiędzy rampami szerokie płaskie połączenie (flat bottom), pozwalające sportowcowi odzyskać balans po wylądowaniu oraz przygotować się do wykonania następnego triku.

 

SLALOM GIGANT – polega na jak najszybszym przejechaniu trasy wyznaczonej przez tyczki na przygotowanym stoku. W gigancie odległości między tyczkami są większe i wynoszą 20-27 m. Konkurencja wymaga precyzyjnego prowadzenia deski po odpowiednim torze i z odpowiednią dynamiką. Zawodnicy osiągają prędkości do 70 km/h.

 

SNOWBOARD CROSS – konkurencja snowboardowa, w której czworo zawodników rywalizuje jednocześnie na trasie zjazdowej z licznymi przeszkodami (ostre zakręty, muldy, skoki, nawroty o 180 stopni itp.).

 

SLOPESTYLE – szerokie pojęcie określające snowboardowy freestyle (a także narciarski freestyle – freeskiing). „Styl na stoku” nie jest stylem ubioru, lecz stylem jazdy. Polega na wykonywaniu przeróżnych ewolucji na desce, tj. skoki, street na stoku (czyli np. rotacje podczas jazdy) czy jazda po przeszkodach (jibbing).

 

 

Nieustannie powstają nowe dyscypliny snowboardowe i kolejne odmiany poszczególnych dyscyplin. Do każdych kolejnych zimowych Igrzysk Olimpijskich włączane są nowe konkurencje snowbordingu. Sama zaś jazda na desce jako forma rekreacji też staje sie z roku na rok coraz popularniejsza. Na naszym portalu www.bodyinfo.pl znajdziesz całą masę informacji i porad dotyczących nauki snowboardu. Polecamy!

 

 

 

 

Źródło tekstu:

wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry