Multisport Tychy Uczniowska 7 Uvex
2013-11-15 14:21
A  A  A

Przegląd odżywek i suplementów diety

Przegląd odżywek i suplementów diety

Poniższy tekst jest subiektywnym przeglądem odżywek i suplementów funkcjonujących aktualnie na rynku. Autorem artykułu jest Rafał Grad – specjalista od treningu i żywienia, pracujący w jednym z największych sklepów z odżywkami w Polsce: SupleShop w Tychach.http://www.supleshop.pl/. Zapraszamy do lektury! 

                                        

 

 

Zestawienie najlepszych suplementów

 

Przez ostatnie kilka lat na rynku pojawiły się tysiące różnych firm, które oferują swoje produkty. Każda firma zachwala swoje produkty jako najlepsze na rynku.Reklamowane są nie tylko efety jakich można się po nich spodziewać, ale także smak odżywki i wygląd opakowania. Jakie suplementy tak naprawdę są nam potrzebne? Produkty jakich marek warto wybierać? Które suplementy tak naprawdę działają, a które nie? Sami przeczytajcie.

 

 

1. Białka

Istnieje na rynku ogromny wybór białek. Dzielimy je na białka sojowe, pszeniczne, serwatkowe, wołowe, kazeinę, albuminy jaja. Istnieją również połączenia kilku różnych frakcji białka.

Z tych wszystkich białek najlepszym wyborem będzie:

 

A. Białko serwatkowe

Serwatkę dzielimy na koncentrat, izolat i hydrolizat.

  • Koncentrat to podstawowa forma, która zawiera ok 65-75% białka. Reszta to zazwyczaj laktoza, chociaż zdarzają się koncentraty, który posiadają niską zawartość cukrów prostych.

 

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt9284

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt3089

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt12244

  

                                       

 

  • Izolat to - najprościej mówiąc - „czystsza” forma serwatki. Zawiera ok 85-90% białka, a zawartość węglowodanów w dobrych izolatach nie przekracza 1,5g na 100g produktu.

 

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt3989

http://www.supleshop.pl/iso--2000g-4--nutrition-produkt8697

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt9694

                                      

 

  • Hydrolizat – proces hydrolizy polega na rozbiciu białka na czyste aminokwasy przez co wchłania się bardzo szybko.

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt4993

http://www.supleshop.pl/platinum-hydrowhey-1590g-optimum-nutrition-produkt7869

                       

                     

 

 

B. Białko wołowe

Białko wołowe na naszym rynku jest nowym produktem i mało kto o nim słyszał. Plusem tego produktu jest to, że nie zawiera laktozy. Poza tym większość białek wołowych to hyrolizaty, które bardzo szybko regenerują nasze mięśnie. Nie ukrywajmy również tego, że wołowina jest najlepszym źródłem białka do budowania masy mięśniowej. Tutaj mamy wołowinę w postaci smacznego proszku, który jest dużo bardziej skoncentrowany, niż zwykły kawałek wołowiny.

 

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt9259

                                     

 

 

 

C. Kazeina

Kazeina jest to białko, które dostarcza nam aminokwasów przez dłuższy czas , tzn.: ok 6-7 godzin. Jest to bardzo dobry wybór jeżeli chcemy smacznie zastąpić sobie ostatni posiłek przed snem, gdyż właśnie wtedy potrzebujemy białko o długiej wchłanialności.

 

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt9970

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt9661

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt9260

 

                                         

 

 

 

 

 

 

2. Aminokwasy

 

Dzielimy je na aminokwasy proste i rozgałęzione (BCAA)

  • Aminokwasy proste to cała pula aminokwasów, które dodajemy do posiłków żeby uzupełnić posiłek w dodatkowe aminokwasy. Możemy je stosować po treningu zamiast białka, ale wówczas porcja musi być zdecydowanie większa.

 

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt7735

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt9616

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt8511

                                          

 

  • Aminokwasy rozgałęzione BCAA to trzy aminokwasy: leucyna, izoleucyna i walina. Są to bardzo szybko przyswajalne aminokwasy dlatego warto stosować je przed i po treningu siłowym oraz przed treningiem cardio. Chronią one nasze mięśnie przed katabolizmem – rozpadem.

 

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt9484

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt5508

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt9257

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt10401

                                     

 

  • Glutamina ma wiele zastosowań. Podobnie jak BCAA jest doskonałym antykatabolikiem. Poza tym wspomaga odporność organizmu, poprawia funkcjonowanie układu trawiennego, a także zwiększa syntezę białek.

 

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt10314

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt12234

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt12256

 

                                         

 

 

 

 

 

 

3. Kreatyna

Kreatyna powoduje zwiększenie siły oraz wydolności. Możemy dzięki niej ciężej i dłużej trenować, gdyż ta szybko odnawia nasze pokłady energii. Kolejną funkcją kreatyny jest intensywne nawodnienie komórek mięśniowych. Najbardziej znane formy kreatyny to monohydrat, jabłczan, cytrynian, kre-alkalyn i ester. Dostępne są również suplementy, które mają w swoim składzie kilka równych form kreatyny.

 

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt12285

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt9289

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt7834

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt3832

                             

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Spalacze tłuszczu

Fat burnery (spalacze tłuszczu) to jedne z najpopularniejszych suplementów. Ludzie, którzy pragną zgubić zbędne kilogramy często sięgają po spalacze tłuszczu nie wiedząc tak naprawdę co jest w ich składzie. Decydują się często na tanie spalacze 40-70zł i liczą na kolosalne efekty. Tak naprawdę jednak, specyfiki które stosują to „pseudo spalacze” (bo ze spalaniem tłuszczu nie maja nic wspólnego). Jedyne co robią z naszym organimem to pobudzają go poprzez duże ilości kofeiny i podnoszą nieznacznie temperaturę, co wpływa mocno na potliwość ciała w czasie ćwiczeń. Osoby stosujące tego typu suplementy cieszą się czasem widząc po wejściu na wagę spadek 3-4 kg. Tak naprawdę jednak nie są świadome tego, że to co z nich zleciało to woda podskórna, a ogromne pocenie się nie ma nic wspólnego ze spalaniem tkanki tłuszczowej. Podniesienie temperatury ciała ma pewien wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej, ale substancje zawarte w tanich spalaczach w niczym nam nie pomgają. Jeżeli decydujemy się na zakup spalacza, który rzeczywiście wspomoże spalanie tkanki tłuszczowej, zainwestujmy troszkę więcej, a otrzymamy gwarancję dobrych efektów. . Droższe spalacze są dużo lepiej dopracowane, zawierają bardziej zaawansowane substancje – wyciągi z roślin, które rzeczywiście wpływają na spalanie tłuszczu w szybszym tempie.

 

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt9287

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt6170

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt9281

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt4730

 

                                         

 

 

 

 

 

 

 

5. Gainer

Jest to odżywka węglowodanowo-białkowa. Najczęściej spotykane suplementy tego typu mają stosunek 20/70 - białko/węglowodany. Występują również gainery z 10% zawartością białka w porcji. Gainery to odżywki na masę mięśniową. Na rynku istnieje bardzo duży wybór gainerów. Spotkac się można z gainerami droższymi i z bardzo tanimi, a także z gainerami zawierającymi większą ilość białka lub większą ilość węglowodanów.

W przypadku gainerów nie należy sugerować się ceną, bo tutaj sprawa wygląda trochę inaczej. Im droższy gainer, tym dana firma bardziej się ceni za ładne opakowanie i za logo marki. Kupując gainera musimy kierować się ilością białka, węglowodanów oraz tym, jakie źródła białka i jakie węglowodany występują w danym produkcie. Uwierzcie mi, że nie ma sensu płacić 250zł za gainera gdyż za150 – 200 zł otrzymać można identyczną ilość białka i węglowodanów.

 

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt8710

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt7805

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt9285

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt735

 

                                   

 

 

 

 

 

 

Pre-workout

Suplementy przedtreningowe mają na celu dodać nam przysłowiowego „kopa” , zwiększyć wydolność, poprawić skupienie na treningu oraz rozszerzyć naczynka krwionośne. Jednym z podstawowych błędów przy ocenie „przedtrenigówek” jest to, że ludzie oczekują, iż suplement zrobi za nich trening. Albo, że doda im super mocy, dzięki której będą przenosić 3x większe obciążenia …. NIE O TO TUTAJ CHODZI :) Suplement ma nam pomóc i dodać delikatnie energii, zwiększyć przepływ krwi w mięśniach i spowodować, że będziemy bardzo mocno skupieni na treningu.

 

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt12289

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt11482

http://www.supleshop.pl/cennik-produkt9274

 

                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

Teraz już wiesz, jakie jest zastosowanie poszczególnych odżywek. Mam nadzieję, że Twoja wiedza z zakresu suplementacji poszerzyła się nieco. Dobierz więc coś właściwego dla siebie i zacznij ostro trenować. Powodzenia!

 

Rafał Grad

 

                                  

 

 

Wszystkie omówione powyżej odżywki i suplementy diety dostępne są na stronie: www.supleshop.pl.

Polecamy ten renomowany sklep sportowy!

 

NIE WIESZ CO STOSOWAĆ PRZED I PO CIĘŻKIM TRENINGU Z NAMI ZARAZ SIĘ TO ZMIENI :)

Co jeść przed i po treningu...każdy pewnie zadaje sobie to pytanie a ja napiszę krótko po prostu posiłek - siłownia - posiłek. bo jest to jedyna słus ...czytaj dalej »
NIE WIESZ CO STOSOWAĆ PRZED I PO CIĘŻKIM TRENINGU Z NAMI  ZARAZ SIĘ TO ZMIENI :)
2015-12-24

Leucyna - najbardziej anaboliczny aminokwas

Leucyna to aminokwas egzogenny czyli taki, który musi być dostarczany z zewnątrz do naszego organizmu, gdyż nasz organizm nie jest w stanie sam go pro ...czytaj dalej »
Leucyna - najbardziej anaboliczny aminokwas
2013-12-03

Jak osiągnąć rzeźbę? Część III. SUPLEMENTACJA

W okresie redukcyjnym suplementy diety odgrywają bardzo ważną rolę. ...czytaj dalej »
Jak osiągnąć rzeźbę? Część III. SUPLEMENTACJA
2013-11-07
Powiązane artykuły
Jak zbudować masę mięśniową? Część III. SUPLEMENTACJA

Jak zbudować masę mięśniową? Część III. SUPLEMENTACJA

Poniższy tekst traktować będzie zatem o suplementacji w procesie zwiększania masy mięśniowej.
2013-11-04 08:06
Dlaczego warto spożywać białko?

Dlaczego warto spożywać białko?

Białko to bardzo ważny składnik odżywczy potrzebny człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania. Białka naprawiają komórki ciała, budują i reg
2013-01-18 18:39
Gala OCTAGON NO MERCY 2 - Ostrów Wielkopolski

Gala OCTAGON NO MERCY 2 - Ostrów Wielkopolski

W minioną sobotę tj. 04.03.2017r. odbyła się druga edycja gali walk- Octagon No Mercy.
2017-03-07 16:55
III Puchar Polski oraz IV Otwarte Mistrzostwa Śląska w Trójboju Siłowym Klasycznym

III Puchar Polski oraz IV Otwarte Mistrzostwa Śląska w Trójboju Siłowym Klasycznym

W dniach 01-02.04.2017 w Hali Zapaśniczej w Rudzie Śląskiej przy ul. Bytomskiej 13 w dzielnicy Orzegów odbędą się: III Puchar Polski oraz IV
2017-02-27 13:56
Europe Sport Power 2017

Europe Sport Power 2017

Europe Sport Power to targi fitness i największe zawody kulturystyczne w Polsce.
2017-02-14 13:15
Fit sernik na zimno - przepis

Fit sernik na zimno - przepis

Przepis na nisko-węglowodanowy sernik, który sprawdzi się idealnie w okresie redukcji wagi ciała.
2016-12-13 10:47
TAD 600 - złoty antyoksydant

TAD 600 - złoty antyoksydant

Ostatnio dość często można uslyszeć o złotym środku antyoksydacyjny - TAD 600
2016-12-10 10:37
Wyniki  "Olympia Amateur" San Marino

Wyniki "Olympia Amateur" San Marino

W dniach 2-5.12.2016 odbyła się kolejna edycja "Olympia Amateur" w San Marino. Kolejne ważne medale trafiają w ręce Polaków.
2016-12-07 10:27
Paski treningowe do martwych ciągów – używać czy nie?

Paski treningowe do martwych ciągów – używać czy nie?

Paski treningowe mają za zadanie przede wszystkim poprawić jakość i siłę uchwytu przy ćwiczeniach z podnoszeniem głównie wolnych ciężarów, a
2016-11-29 11:40
Stres może przyczyniać się do wzrostu tkanki tłuszczowej w organizmie

Stres może przyczyniać się do wzrostu tkanki tłuszczowej w organizmie

Nie od dziś wiadomo, że stres może przyczyniać się do wzrostu tkanki tłuszczowej w organizmie. Ale dlaczego tak się dzieje?
2016-11-24 12:20
Doping - rodzaj, cel, negatywne skutki

Doping - rodzaj, cel, negatywne skutki

Doping - sztuczne podnoszenie wydolności fizycznej i psychicznej zawodnika metodami wykraczającymi poza normalne. Za doping uważa się metody
2016-11-22 12:57
Superkompensacja - droga do wzrostu formy

Superkompensacja - droga do wzrostu formy

Najistotniejszym elementem treningu warunkującego wzrost formy sportowej a tym samym określonych funkcji motorycznych jest SUPERKOMPENSACJA.
2016-11-16 14:33
Wyniki Mistrzostw Świata mężczyzn w kulturystyce oraz kulturystyce klasycznej

Wyniki Mistrzostw Świata mężczyzn w kulturystyce oraz kulturystyce klasycznej

W dniach 04-07.11.2016r w Benidorm w Hiszpanii odbyły się Mistrzostwa Świata mężczyzn w kulturystyce oraz kulturystyce klasycznej. Wsród pol
2016-11-08 11:42
Wyniki "GP PEPA"

Wyniki "GP PEPA"

W ubiegły weekend odbyła się kolejna - 38 już edycja zawodów Grand Prix PEPA - Opava w Czechach
2016-11-04 12:36
Gymnema sylvestre - sposób na leczenie cukrzycy, uwrażliwienie organizmu na insulinę i nie tylko ...

Gymnema sylvestre - sposób na leczenie cukrzycy, uwrażliwienie organizmu na insulinę i nie tylko ...

Gymnema sylvestre to naturalnie występujące zioło w Indiach, gdzie stosowane jest w leczeniu cukrzycy oraz przy odchudzaniu.
2016-11-02 14:03
redmonster
Redakcja RedMonster
43-100 Tychy, Uczniowska 7
[email protected]
NIP: 6462632499