Jesteś tutaj
Dom > Bieganie > Psychika w sporcie

Psychika w sporcie

          Rekordy sportowe są ustalane od początku istnienia każdej z dyscyplin. Dla każdej z dyscyplin rekordy te były pobijane wielokrotnie. W dzisiejszych czasach obecne rekordy świata są fenomenalne. Od formy technicznej przez mobilność, wytrzymałość, siłę, dynamikę aż po trening mentalny. Liczy się każda forma rozwoju. Każda dyscyplina natomiast, wymaga innych proporcji rozwoju tych cech. Ale żeby zostać najlepszym, należy zadbać o nie wszystkie. I czasami może się okazać, że nawet to, to za mało. Liczą się również predyspozycje danego zawodnika powszechnie nazywane „genami”. Ale nie o tym dzisiaj. Poza tym, ciężka praca przebija talent!

          Dzisiaj skupimy się na często zaniedbywanej i niedocenianej sile umysłu. Mamed Khalidov mawiał, że „jeżeli myślisz, że przegrasz, to przegrasz na pewno”. Oprócz możliwości motorycznych i wysoko rozwiniętych form technicznych, ważnym elementem okazuje się być psychika danego zawodnika. Michael Phelps nie przez przypadek został okrzyknięty najlepszym olimpijczykiem wszechczasów. Poświęcił się sportowi w 100% już od najmłodszych lat. W wieku 15 lat po praz pierwszy wystartował w reprezentacji USA. Już wtedy zdobył swój pierwszy złoty medal, a w wieku niespełna 16 lat ustanowił rekord świata. Michael Phelps bez wątpienia urodził się ze świetnymi predyspozycjami do pływania, ale to dzięki ciężkiej pracy nad wieloma aspektami, które stworzyły go mistrzem osiągnął szczyty. Aspektami zarówno technicznymi jak i mentalnymi. Mimo problemów z alkoholem czy innymi używkami powrócił do treningów i ponownie stanął na najwyższym podium! Kolejnym przykładem może być Mike Tyson, który był najlepszy w momencie kiedy doskonale nastawiał się psychicznie do walki. Sam Mike twierdzi, że jeszcze przed walką znał werdykt. Wiedział, że wygra. Potrafił zdominować rywala jeszcze przed pierwszym gongiem. Później Mike jak wszyscy wiemy nie był tym samym zawodnikiem. Dlaczego? Odpowiedź jest w głowie.

Trening psychologiczny z podziałem na makrocykle :

 

„Proponowane przez psychologów sportu treningi mentalne mają również różne cele. Zasadniczym jest oczywiście doskonalenie psychiki, tak by jeszcze lepiej „współpracowała” z ciałem. Wymaga to realizacji całego cyklu szkolenia, szeregu kierunkowo opracowanych i prowadzonych treningów sportowych. Psychika bowiem, tak samo jak ciało, powinna być regularnie i systematycznie doskonalona.”

Wybrane korzyści wynikające z regularnych treningów relaksacyjnych (Kłodecka-Różalska 1993, s. 48-49)

 

 

Sebastian Korneluk.

Źródło tabel : Perfect Body

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry