Multisport Tychy Uczniowska 7 Uvex
2016-01-25 16:54
A  A  A

Rodzaje węglowodanów w diecie!

Rodzaje węglowodanów w diecie!

Krótka definicja:

Węglowodany to związki pochodzenia głównie roślinnego, to źródło energii pozyskiwane przez człowieka w diecie. Zajmują znaczną część naszego pożywienia. Są najłatwiej dostępnym źródłem "paliwa" dla naszego organizmu, jednak w przeciwieństwie do tłuszczów - szybko się wyczerpują.

Węglowodany skrobiowe w postaci różnych zbóż, płatków, bulw itd. trawione są przez organizm do glukozy czyli najprostszej postaci do wchłonięcia - "spalenia". Są biodostępnym paliwem lecz nie dla każdego i nie w każdym czasie. Nasz mózg potrafi równie dobrze funkcjonować na energii pozyskanej z ciał ketonowych (tłuszcz) lecz to nie temat tego artykułu. Ogólne założenia są takie, że im osoba jest bardziej aktywna fizycznie (co warunkuje chociażby styl życia, rodzaj wykonywanej pracy itd.) tym powinna spożywać więcej węglowodanów. Spalają się szybciej, szybciej dostarczają energii ale jednoczeście mocniej wpływają na podniesienie się insuliny po spożytym posiłku - efekt ten najlepiej wykorzystać po treningu, o tym później.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ale czy rzeczywiście powinniśmy zaczynać je od spożycia węglowodanów? Jest to koncepcja lekko chybiona i dziś już lekko przestarzała. Po przebudzeniu, do około godziny mamy podwyższony poziom kortyzolu (hormon stresu) o 20-30 % niż w ciągu dnia. Jest to powiązane z efektem insulinoopornościowym, który zwiększa przemianę tych węglowodanów do postaci tkanki tłuszczowej a nie do zasilenia naszych rezerw w postaci glikogenu mięśniowego ("paliwo" dla mięśni). Podanie węglowodanów z rana może wpłynąć negatywnie na poziom naszej insuliny i skład naszego ciala w ciągu dnia.

Lepszą opcją będzie śniadanie na bazie białka i tłuszczu, które da nam dużo energii. Kto nie lubi jajecznicy na maśle i boczku? Jaja to świetny wybór i można je jeść w wielu postaciach. Takie śniadanie jest syte, bogato energetyczne i pozostawia pole do popisu dla insuliny w innej części dnia. Dobrym pomysłem będzie spożywanie dwóch pierwszych posiłków białkowo tłuszczowych, a dopiero w kolejnych stopniowo dokładać węglowodany, na przykład do posilku przed treningowego (dojrzały banan lub ww skrobiowe). Większa cześć węglowodanów najlepiej spożyć bezpośrednio po treningu a ostatnią porcję, przed pójściem spać. Będą miały one czas przez noc na uzupełnienie glikogenu mięśniowego i regenerację po treningową. Również poprawią jakość snu, ponieważ węglowodany wspomagają proces kumulowania się tryptofanu w mózgu - który działa na nas usypiająco co będzie idealne w godzinach późno wieczornych.

Węglowodany które warto wybierać:

komosa ryżowa

ryż - basmati, jaśminowy, paraboliczny, dziki itd.

płatki ryżowe

kasza jaglana

płatki jaglane

kasza gryczana

mąka kokosowa, jaglana, gryczana i inne nie zawierające glutenu

nasiona quinoa

ziemniaki, bataty

makarony bezglutenowe

Lista robi się długa więc jest w czym wybierać aby dieta była bogata w różnorakie źrodła węglowodanów. Nigdy nie zamykajmy tej listy - zawsze warto szukać nowych źródeł i testować wszystko we własnej kuchni!

Pamiętajmy!

Ciało potrzebuje około 8 do 12 h by zamienić pożywienie w glikogen mieśniowy. W zwiazku z tym, węglowodany zjadane od popołudnia aż do posiłku ostatniego - kolacja, dadzą nam odpowiednią energię, zmagazynowaną w postaci glikogenu do wykonania sesji treningowej następnego dnia rano jeśli trenujemy rano. W takim wypadku możemy nawet trenować na czczo!

Musimy zmienić podejście do tego co zawsze nam mówiono - "Jedz węglowodany w ciągu dnia przed 14 bo później metabolizm zwalnia a tłuszcze jedz na noc..." bla bla bla...

Nie bój się zmian! Spróbuj a jeśli okaże się to niekorzystne dla Ciebie - zawsze możesz wrócić do sterego trybu odżywiania ;)

Wybieraj węglowodany świadomie i korzystaj z wielu źródeł - to pomoże nie popaść w monotonię i da Twojemu organizmowi wszystkiego czego potrzebuje!

Trener Personalny Michał Rozewski

www.facebook.com/TrenerMichalRozewski

Źródło:Na podstawie wykładu Jakuba Mauricza

DIETA CARB BACK LOADING W PIGUŁCE

„Tylne ładowanie węglowodanów ‘’ pod tą dziwnie brzmiącą po polsku nazwą kryje się bardzo ciekawy, coraz bardziej popularny system żywienia powszechni ...czytaj dalej »
DIETA CARB BACK LOADING W PIGUŁCE
2016-08-02

VITARGO. Co to takiego?

Stosowanie VITARGO jest doskonałym wyborem dla sportowców uprawiających sporty wytrzymałościowe, gdyż przy długim wysiłku trwającym czasem do 2-3 godz ...czytaj dalej »
VITARGO. Co to takiego?
2014-01-22

Indeks glikemiczny. Dlaczego jest tak ważny?

Indeks glikemiczny (IG) to współczynnik mówiący o szybkości wzrastania poziomu cukru we krwi. ...czytaj dalej »
Indeks glikemiczny. Dlaczego jest tak ważny?
2012-08-24
Powiązane artykuły
Diety niskowęglowodanowe. Dla kogo są przeznaczone?

Diety niskowęglowodanowe. Dla kogo są przeznaczone?

Na podstawie licznych badań przeprowadzonych w XX wieku, od kilkudziesięciu lat wiadomo, że diety niskowęglowodanowe są niezwykle skuteczne
2012-08-18 21:45
VOXYGEN - LABOTEST USA

VOXYGEN - LABOTEST USA

VOXYGEN marki LABOTEST USA to odsłona termogenika z najwyższej półki na rynku suplementów diety.
2017-04-28 13:59
Europe Sport Power 2017

Europe Sport Power 2017

Europe Sport Power to targi fitness i największe zawody kulturystyczne w Polsce.
2017-02-14 13:15
Fit sernik na zimno - przepis

Fit sernik na zimno - przepis

Przepis na nisko-węglowodanowy sernik, który sprawdzi się idealnie w okresie redukcji wagi ciała.
2016-12-13 10:47
TAD 600 - złoty antyoksydant

TAD 600 - złoty antyoksydant

Ostatnio dość często można uslyszeć o złotym środku antyoksydacyjny - TAD 600
2016-12-10 10:37
Wyniki  "Olympia Amateur" San Marino

Wyniki "Olympia Amateur" San Marino

W dniach 2-5.12.2016 odbyła się kolejna edycja "Olympia Amateur" w San Marino. Kolejne ważne medale trafiają w ręce Polaków.
2016-12-07 10:27
Paski treningowe do martwych ciągów – używać czy nie?

Paski treningowe do martwych ciągów – używać czy nie?

Paski treningowe mają za zadanie przede wszystkim poprawić jakość i siłę uchwytu przy ćwiczeniach z podnoszeniem głównie wolnych ciężarów, a
2016-11-29 11:40
Stres może przyczyniać się do wzrostu tkanki tłuszczowej w organizmie

Stres może przyczyniać się do wzrostu tkanki tłuszczowej w organizmie

Nie od dziś wiadomo, że stres może przyczyniać się do wzrostu tkanki tłuszczowej w organizmie. Ale dlaczego tak się dzieje?
2016-11-24 12:20
Doping - rodzaj, cel, negatywne skutki

Doping - rodzaj, cel, negatywne skutki

Doping - sztuczne podnoszenie wydolności fizycznej i psychicznej zawodnika metodami wykraczającymi poza normalne. Za doping uważa się metody
2016-11-22 12:57
Superkompensacja - droga do wzrostu formy

Superkompensacja - droga do wzrostu formy

Najistotniejszym elementem treningu warunkującego wzrost formy sportowej a tym samym określonych funkcji motorycznych jest SUPERKOMPENSACJA.
2016-11-16 14:33
Wyniki Mistrzostw Świata mężczyzn w kulturystyce oraz kulturystyce klasycznej

Wyniki Mistrzostw Świata mężczyzn w kulturystyce oraz kulturystyce klasycznej

W dniach 04-07.11.2016r w Benidorm w Hiszpanii odbyły się Mistrzostwa Świata mężczyzn w kulturystyce oraz kulturystyce klasycznej. Wsród pol
2016-11-08 11:42
Wyniki "GP PEPA"

Wyniki "GP PEPA"

W ubiegły weekend odbyła się kolejna - 38 już edycja zawodów Grand Prix PEPA - Opava w Czechach
2016-11-04 12:36
Gymnema sylvestre - sposób na leczenie cukrzycy, uwrażliwienie organizmu na insulinę i nie tylko ...

Gymnema sylvestre - sposób na leczenie cukrzycy, uwrażliwienie organizmu na insulinę i nie tylko ...

Gymnema sylvestre to naturalnie występujące zioło w Indiach, gdzie stosowane jest w leczeniu cukrzycy oraz przy odchudzaniu.
2016-11-02 14:03
Kilka słów o minerałach

Kilka słów o minerałach

Minerały to związki nieorganiczne, które spełniają wiele niezbędnych funkcji w ludzkim organizmie, są budulcem.
2016-10-27 10:55
Zawody siłowe

Zawody siłowe

W najbliższą sobotę (22.10.2016r.) w dopiero co nowo otwartym sklepie SUPLESHOP'a, w Tychach przy ulicy Uczniowskiej 7, odbędą się zawody si
2016-10-20 15:00
redmonster
Redakcja RedMonster
43-100 Tychy, Uczniowska 7
[email protected]
NIP: 6462632499