Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Różne rodzaje nart zjazdowych

Różne rodzaje nart zjazdowych

Narty zjazdowe można podzielić na kilka grup. W poniższym tekście prezentujemy 7 różnych grup nart wraz z krótkimi charakterystykami poszczególnych rodzajów i przykładami modeli nart wchodzących w skład danej grupy. Wybór nart jest naprawdę ogromny. Każdy narciarz z łatwością wybrać może coś najwłaściwszego dla siebie. Poniższy tekst powinien ułatwić dokonanie takiego wyboru i rozjaśnić narciarzom obraz świata nart. Warto się z nim zapoznać.

Rodzaje nart zjazdowych:

 

SLALOM TOP

Narty zbudowane z wykorzystaniem doświadczeń zawodników startujących w Pucharze Świata. Na lodzie zachowują się jak na doskonale przygotowanym stoku. Funkcjonują najlepiej, jeśli ich długość wynosi 150 cm dla pań i 155 cm dla panów, bez względu na ciężar ciała i wzrost.

Dla kogo są przeznaczone? Dla zawodników startujących w slalomach oraz – po odpowiednim przygotowaniu sprzętu – ambitnych funcarvingowców. Dla ekspertów o nienagannej, nowoczesnej technice jazdy, lubiących śnieg zmrożony i strome stoki.

Dla kogo nie są właściwe?  Dla narciarzy tradycjonalistów, początkujących i średnio zaawansowanych. Dla ludzi starszych lub o wątłej budowie ciała. Dla osób lubiących jazde w miękkich warunkach.

Przykłady: ROSSIGNOL Power Pulsion 9S, ELAN SLX, HEAD World Cup i.SL RD, NORDICA K12 SL, DYNASTAR Speed Omeglass.

 

ALLROUND PERFORMANCE

Narty dla szerokiej grupy odbiorców. Uniwersalne na każdy śnieg.

Dla kogo są przeznaczone? Dla narciarzy mniej zaawansowanych technicznie, którzy chcą szybko robić postępy i dla narciarzy klasycznych, jeżdżących na nartach okazjonalnie (mniej taliowane modele).

Dla kogo nie są właściwe?  Dla zawodników. Dla narciarzy, którzy jeżdżą głównie poza wytyczonymi trasami. Dla lubiących ryzyko narciarzy amatorów, ceniących ponad wszystko prędkość w jeździe na wprost.

Przykłady: DYNASTAR Skicross 9, FISCHER Sceneo S 300 ICE Booster, HEAD Cyber iC 160.

 

ALLROUND TOP

Materiały najwyższej jakości, dobrane pod kątem komfortu i tłumienia drgań

Dla kogo są przeznaczone? Dla narciarzy o nienagannej technice, którzy nie chcą startować w zawodach, ale jeżdżą szybko i po wszystkich trasach. Dla chcących spróbować jazdy „fun” bez konieczności zakupu nart specjalistycznych. Dla ekspertów preferujących tradycyjną technikę jazdy. Dla średnio zaawansowanych, pragnących szybko zrobić postepy.

Dla kogo nie są właściwe?  Dla zawodników. Dla narciarzy, którzy jeżdżą głównie poza wytyczonymi trasami. Dla lubiących ryzyko narciarzy amatorów, ceniących ponad wszystko prędkość w jeździe na wprost.

Przykłady: FISCHER Sceneo S 400 Booster, K2 Axxis X, SALOMON Crossmax10 Pilot.

 

FUN

Idealne dla większości narciarzy. Alternatywne wobec nart z grupy Allround, w wielu wypadkach bardziej uniwersalne.

Dla kogo są przeznaczone? Dla wszystkich, którzy chcą bawić się na stokach, jeździć z kijkami lub bez, Próbować czegoś więcej niż skręt NW i mogą mieć tylko jedną parę nart. Na odpowiednio krótkich, dużo frajdy będą mieli nowicjusze.

Dla kogo nie są właściwe?  Dla zawodników. Maja do dyspozycji slaomcarvery, na których wykonują wszystko to, co amator na nartach „fun”.

Przykłady: DYNAMIC VR 27, FISCHER Radarc, HEAD Cyber i.C 200.

 

LIVE SKI

Solidne, krótkie carvery. Wyjątkowo lekkie i poręczne narty o dobrej autokinetyce.

Dla kogo są przeznaczone? Dla początkujących i średnio zaawansowanych. Dla ludzi na przyzwoitym poziomie zaawansowania, o drobnej budowie ciała, dla zaawansowanych, którzy z różnych powodów mało jeżdżą. Dla kobiet, które nie znalazły nic godnego uwagi w grupie Lady.

Dla kogo nie są właściwe?  Dla zawodników, dla dynamicznych funcarvingowców, freeride’owców. Dla narciarskich ekspertów. Dla osób, które często jeżdżą szybko, po dużych przestrzeniach.

Przykłady: ATOMIC E9, DYNAMIC CR 17, ROSSIGNOL Cobra S Twin Deck.

 

RACE

Szybkie, solidne, taliowane, fantastycznie trzymające się na lodzie, stabilne w skrętach I na wprost.

Dla kogo są przeznaczone? Wyłącznie dla znakomitych narciarzy, obdarzonych wyobraźnią. Dla zawodników ścigających się w slalomach gigantach. Profesjonaliści wybiorą narty o charakterze GS. Ci, którzy startują w zawodach amatorskich, powinni jednak wybrać Racecarvery.

Dla kogo nie są właściwe?  Dla większości. Dla ludzi o wątłej i delikatnej budowie, bez względu na stopień zaawansowania.

Przykłady: ROSSIGNOL Powerlusion 9X, ATOMIC GS 11.21, FISCHER RC4 Worldcup RC.

 

SLALOM PERFORMANCE

Przyjazne i uniwersalne.

Dla kogo są przeznaczone? Większość narciarzy, po ekspertów po średnio zaawansowanych. Wszyscy ci, którzy chcą jeździć nowocześnie. Osoby, które tylko czasami jeżdżą na tyczkach lub bojkach. Wszyscy starsi wiekiem eksperci, którzy czują, że sa za młodzi by wybrać z grupy Allround. Funcarvigowcy.

Dla kogo nie są właściwe?   Zawodnicy. Zatwardziali narciarze klasyczni, którzy nie chcą się „Wygłupiać” na krótkich nartach i nie potrafią zjechać bez ześlizgów. Początkujący.

Przykłady: ATOMIC SL 9.12, ELAN Hyper HCX, FISCHER RC4 RACE SC. 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry