Jesteś tutaj
Dom > Bieganie > Ściana w czasie zawodów. Jak ją pokonać?

Ściana w czasie zawodów. Jak ją pokonać?

Dawno, dawno temu z ludzkiego potu powstała zła wiedźma zwana „ścianą”. Jędza ta nęka biegaczy, szczególnie lubi rzucać złe zaklęcia na długodystansowców. Wystarczy moment, żeby jednym zaklęciem zmieniła nogi biegacza w betonowe kolumny, zagęściła rześkie powietrze tak, by blokowało oddech i wpuściła przez uszy czarne myśli, które krążą po głowie, stając się nie do zniesienia. Wiedźma jest tak pewna swego, że potrafi zaatakować wszędzie: w biały dzień w tłumie, na pustyni i w lesie. A im dłuższy dystans, tym łatwiej ją spotkać. Niewykluczone więc, że i na Ciebie rzuciła już kiedyś czar. A jeśli tego jeszcze nie zrobiła, może to zrobić na najbliższym maratonie lub półmaratonie. Uwierz, to nie bajka. „Ściana”, a więc tak zwany kryzys, dopaść może każdego. I jest to najpoważniejszy przeciwnik każdego zawodnika. Poniżej przedstawiamy sprawdzone strategie, które niczym egzorcyzmy zdejmują zły urok z dystansu, który chcesz pokonać.

 

 

 

 

MASZ SUCHO W USTACH, CZUJESZ SIĘ SŁABO I TRACISZ TEMPO.

Taranuj. Jeśli biegniesz przez 75 minut lub mniej i zaczynasz odczuwać pragnienie oraz spowolnienie, prawdopodobnie ogarnęło Cię lekkie odwodnienie. Pierwsza pomoc: napij się wody lub napoju izotonicznego. Jeżeli jednak przed Tobą dłuższy bieg i poza pragnieniem czujesz też ciężkość nóg i spadek sił, to oznaka przeoczenia ostatniej stacji paliw – po prostu brakuje Ci energii. Jak najszybciej sięgnij po węglowodany w postaci napoju sportowego, żelu energetycznego albo cukierków. Potrzebujesz glukozy, i to szybko, bo mięśnie, jak samochód w końcu odmawiają jazdy na pustym baku. Dotankowanie na trasie zwiększa Twoje szanse na dotarcie do mety, ale nie uzupełni strat, które powstały w czasie biegu „na rezerwie”. Możesz zjeść kilogram batonów energetycznych i popić je wiadrem izotoników, ale i tak nie uratują Ci już tego biegu. To dlatego, że organizm potrzebuje czasu na zmianę posiłku zjedzonego na trasie w energię, która zapewnia mięśniom siłę. Jedynym sposobem na uniknięcie takich objawów jest odpowiednie odżywianie, zanim jakiekolwiek odczucia głodu czy pragnienia się pojawią. Ważne jest to co zjesz już kilka dni przed biegiem i bezpośrednio podczas zawodów – jedz, pij w małych ilościach, ale regularnie. Pamiętaj, że jeśli na zawodach adrenalina sprawi, że pobiegniesz szybciej niż zwykle, szybciej też skończą się Twoje zapasy glikogenu, więc przygotuj się na to odpowiednio wcześniej. 

 

 

PRZYTŁACZA CIĘ LICZBA KILOMETRÓW POZOSTAŁYCH DO METY.

Taranuj. Jeżeli odliczanie dystansu do finiszu tak Cię przeraża, po prostu skoncentruj myśli na czymś innym. Zacznij liczyć latarnie lub drzewa przy drodze, powtórz odmianę jakiegoś czasownika po hiszpańsku albo wyobraź sobie ucztę, jaka czeka Cię na mecie. Biegacze przebadani przez naukowców z Stanford School od Medicine, walcząc z psychiczna ścianą, posiłkowali się m in. Odliczaniem od 100 w dół i robieniem w głowie listy zakupów. Ważne by nie uciec myślami między półki sklepowe do tego stopnia, by przegapić punkt odżywczy lub wystający krawężnik. 

 

 

 

BOLĄ CIĘ UDA, ŁYDKI I POŚLADKI.

Taranuj. Jeśli stawiasz sobie na zawodach ambitne cele, którym Twoje – nieprzyzwyczajone odpowiednimi treningami – nogi muza sprostać, nic dziwnego, że palą jak diabli. Zwolnij i dostosuj tempo do swoich możliwości, a unikniesz cierpienia. Ale, gdy poczujesz nagły, ostry ból, zatrzymaj się i oceń sytuację: Może minie po chwili marszu, truchtu albo rozciągania. Jeśli ból jest nie do zniesienie, nie biegnij dalej. 

 

 

PRZESTAJESZ WIERZYĆ, ŻE TO JEST MOŻLIWE.

Taranuj. Takie wątpliwości najlepiej rozwiewa towarzystwo. Nie chodzi o to by trzymac się kurczowo partnera od startu do mety. Po prostu – kiedy zaczynasz wątpić w swoje możliwości, dołącz do napotkanej grupy biegaczy i znajdź w nich wiarę w zrealizowanie celu. Spróbuj także nawiązać kontakt z kibicami – każda interakcja z drugim człowiekiem powoduje wystrzał endorfin i powrót pozytywnego myślenia.

 

 

KONIEC BLISKO, A TY CHCESZ SIĘ PODDAĆ PRZEZ ZMĘCZENIE.

Taranuj. Wyobraź sobie, że wypijasz szklankę ze złóż energii zmagazynowanej głęboko w sobie. Pamiętaj, że nie jesteś tam przypadkowo – trenujesz, pracujesz i zasługujesz na medal na mecie. W trudnych momentach rozpocznij negocjacje swojej słabej strony ze swoją silną wolą – ustal, że dobiegniesz do kolejnej latarni, że dasz rade jeszcze kilometr…, i tak dalej, aż do mety. 

 

 

Odgoń złe myśli. Badania dowiodły, że osoby, które obawiały się „ściany”, były trzy razy bardziej narażone na jej pojawienie się niż biegacze, którzy o tym nie myśleli. 

 

GŁOWĄ W MUR. Robi się ciężko? Wyobraź sobie, że do mety holuje Cię biegacz przed Tobą!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry