
Wraz z nadejściem zimy w wielu miastach powstały sezonowe lodowiska na świeżym powietrzu. Gdy temperatury spadną poniżej 0 można również uskutecznić jazdę na zamarzniętym pobliskim stawie czy jeziorze. Jazda na łyżwach jest świetną formą aktywnego spędzania wolnego czasu, sprawia dużo przyjemności, radości oraz może przynieść nam wiele dobrego – ale o tym poniżej 🙂
Podczas jazdy na łyżwach angażujemy do pracy praktycznie wszystkie mięśnie. Nie tylko jak mogłoby się wydawać mięśnie nóg (choć one będą wykonywały największa pracę), ale również pośladki, mięśnie brzucha, kończyn górnych oraz mięśnie stabilizujące. Te ostatnie, czyli tzw. mięśnie głębokie brzucha, pleców (odcinka lędźwiowego) odpowiedzialne są w głównej mierze za utrzymywanie równowagi, tak bardzo potrzebnej podczas jazdy na cienkich płozach po śliskim gruncie.. Kto próbował jazdy na łyżwach doskonale wie o czym mowie 😉
Gdy opanujemy już sztukę poruszania się na łyżwach może okazać się to bardzo fajną formą „treningu” oraz szeroko rozumianej aktywności fizycznej. Możemy wykorzystywać do tego różne metody :
- jazda ciągła – ok. 1h ciągłej jazdy na łyżwach dosyć szybkim tempem,
- interwały – po 15 min rozgrzewce, np.: 10 x 1min z przerwami 1min na odpoczynek,
- jazda mieszana – ok. 40min ciągłej jazdy ze zmiennym tempem (przyspieszenia, zwroty, starty itp. )
- trening aerobowy – od 40 – 80min jazdy ciągłej wolnym tempem (tak aby można było swobodnie rozmawiać między sobą, bez zadyszek)
- gra w hokeja
Podane przykłady są bardzo ogólne, każdy może dostosować je pod swoje możliwości oraz poziom wytrenowania organizmu. Pamiętajcie – każda forma aktywności fizycznej jest dobra i lepsza niż nie robienie nic.
Podczas jazdy na łyżwach przez godzinę czasu możemy spalić od 300kcal do 800kcal !
Początkującym polecam następujące modele :
http://www.sportxtreme.pl/cennik-produkt15636
http://www.sportxtreme.pl/cennik-produkt19240
http://www.sportxtreme.pl/cennik-produkt9693
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!