Jesteś tutaj
Dom > Nowości > SNOWBOARD. Kolejna lekcja jazdy

SNOWBOARD. Kolejna lekcja jazdy

Poniższy tekst jest kolejnym artykułem traktującym o podstawowych umiejętnościach snowboardowych. Portal BODYINFO regularnie dostarcza Wam licznych informacji dotyczących podstaw jazdy na desce. Poniżej mowa będzie o TECHNICE SPADAJĄCEGO LIŚCIA oraz o NAUCE OBSERWACJI.

 

TECHNIKA SPADAJĄCEGO LIŚCIA

Technika spadającego liścia to nic innego jak sposób kontrolowania kierunku jazdy. Polega na ześlizgiwaniu się raz w jedną, a raz w drugą stronę. Umiejętność ta szczególnie przydaje się na początku i stanowi podstawę do nauki skręcania. Technika spadającego liścia przydaje się również w sytuacji gdy napotykamy na stromą część stoku i boimy się płynnie zjechać, lub gdy jeszcze nie potrafimy.

Jak w każdym przypadku tak i tutaj wykonywać możemy „spadającego liścia” na krawędzi palców (frontside) oraz na krawędzi pięt (backside). Ćwiczenie to uczy panowania nad kierunkiem jazdy poprzez ześlizgiwanie się raz w jedną, raz w druga stronę. Aby przystąpić do nauki tej techniki powinniśmy mieć już za sobą lekcję ześlizgiwania się –  http://www.bodyinfo.pl/snowboard-podstawowe-umiejetnosci-na-desce.a2080

 

Spadający liść

 

Gdy opanujemy technikę ześlizgiwania się, możemy przystąpić do nauki techniki spadającego liścia. Podstawą tej techniki jest przenoszenie ciężaru ciała na przód oraz tył deski. Podczas ześlizgiwania się wzdłuż linii stoku należy rozłożyć ciężar ciała równomiernie na obie nogi. W momencie gdy chcemy zmienić kierunek jazdy przenosimy ciężar ciała na jedną stopę i jedziemy powoli. Gdy chcemy się zatrzymać, znów rozkładamy ciężar ciała równomiernie na obie nogi. Po zatrzymaniu przenosimy ciężar ciała na drugą stopę i powtarzamy te czynności aż zjedziemy na dół.

 

Spójrz jak to robić:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5HA8DkBlmXE 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=6pq5Z4h6VoQ 

 

                

 

 

 

 

NAUKA OBSERWACJI

Snowboard to dyscyplina sportu, w której umiejętność obserwacji terenu jest bardzo ważna. Przydaje się ona zwłaszcza w trudnych warunkach jezdnych oraz w dziewiczym terenie gdzie nigdy do końca nie wiemy co nas może spotkać. Dzięki dobrze wyszkolonemu oku nie będziemy mieć problemów z wybraniem optymalnej trasy zjazdu. Świetnym sposobem na doskonalenie tej umiejętności jest „jazda za przewodnikiem”.

Ważne jest byś wyrobił sobie zwyczaj uważnego przyglądania się trasie przed rozpoczęciem zjazdu. Jeśli chcesz osiągnąć doskonałość w jeździe, naucz się oceniać prędkość, odległość i unikać płaskich partii góry. Ważne jest abyś nauczył się odczytywać linię spadku zbocza i zmiany ukształtowania terenu, oraz dostrzegać miejsca gdzie będziesz musiał zrobić skok, przejście czy zmienić prędkość. Nabycie tej umiejętności w znacznym stopniu ułatwi ci dokonywanie niezbędnych korekt i dostosowywanie się do zmieniających się warunków terenowych.

 

A oto kilka umiejętności mistrza jazdy dowolnej:

  • dobrze wyrobiony zmysł obserwacji
  • umiejętność zwiększania i zmniejszania prędkości przy ocenie odległości
  • umiejętność szybkiego zmieniania kształtu skrętów w celu dostosowania się do panujących warunków terenowych

Nauka obserwacji

 

Wyostrzony zmysł wzroku i wytrenowana umiejętność obserwowania terenu ułatwi Ci sprawną, efektywną i efektowną jazdę na desce snowboardowej.

           
                  

 

 

Żadna teoria nie zastąpi praktyki, ale od teorii warto zacząć, na teorii warto bazować i teorią warto się wspierać. Ostatecznie jednak to trening czyni mistrza. Owocnego treningu zatem. Jeździjcie ile tylko się da. Powodzenia.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry