Multisport Tychy Uczniowska 7 Uvex
2013-01-12 22:03
A  A  A

Snowboard. Tricki freestylowe.

 Snowboard. Tricki freestylowe.

W poniższym tekście zamieszczamy listę tricków snowboardowych, wchodzących w skład freestylu. Żeby się ich nauczyć trzeba poświęcić na trening dość dużo czasu, ale frajda jaką daje tego typu zabawa na stoku, jest warta wysiłku i czasu.

 

Tailroll 180

Czyli obrót na tylnej części deski. Jadąc tyłem w pozycji podstawowej, w skręcie, przenieś ciężar ciała całkowicie na tył deski i wyprostuj nogi. W ten sposób oderwiesz przednią część deski od podłoża. Następnie wykonaj rotację ciałem w kierunku wykonywanego skrętu, tak aby obrócić deskę o 180 stopni. Po zakończeniu obrotu zamortyzuj lądowanie, obniżając ciężar ciała i przenosząc go na przednią nogę.

 

Ollie

Jest to podstawowa technika służąca oderwaniu się od ziemi. Można wykonywać ją na terenie płaskim oraz na muldach. Stanowi doskonałe przygotowanie do wysokich skoków na skoczni. Jadąc w obniżonej pozycji podstawowej stopniowo przenoś ciężar ciała na tylną nogę. Wyprostuj dynamicznie nogi, ramiona zaś wyrzuć energicznie w górę. Podczas tego odbicia każda z nóg pełni nieco inną rolę. Noga tylna silniej wybija w górę, przednia zaś zostaje podciągnięta mocno w górę. W pierwszej fazie lotu przód deski zadarty nieco do góry. Następnie podciągnięcie nogi tylnej stabilizuje sylwetkę i pozwala bezpiecznie wylądować.

 

Noseroll 180

Czyli obrót na przedniej części deski. Jadąc w pozycji podstawowej w skręcie, przenieś ciężar ciała całkowicie na przód deski, jednocześnie prostując nogi. Spowoduje to oderwanie tylne części deski od podłoża. Następnie wykonaj rotację ciałem w kierunku skrętu, tak by obrócić deskę o 180 stopni. Po zakończeniu obrotu zamortyzuj lądowanie przez obniżenie środka ciężkości ciała i przeniesienie go na tylną nogę.

 

Obroty w powietrzu

Zjeżdżając ze stoku, możesz wyszukać niewielkie muldy. Najeżdżaj na nie, zakręcając nieco pod górę. Na szczycie odbij się z obu nóg i wykonaj rotację ciałem w kierunku skrętu. Pamiętaj by zawsze patrzeć w stronę skrętu. Zacznij od obrotów przez przednią krawędź, gdyż są zdecydowanie łatwiejsze od obrotów przez tylną krawędź. Jeśli opanujesz na muldach skoki z obrotem o 180 stopni, to jesteś przygotowany na to, aby spróbować na skoczni.

 

Skoki z grabami

Graby to w nomenklaturze snowboardowej chwyty deski podczas skoku. Można ją chwytać za dziób, tył lub za krawędzie. Ewolucje te są bardzo trudne, ale poprzez snowboardzistów wysoko cenione.

 

Backscratcher

Odbij się równocześnie obiema nogami. Ugnij je w kolanach. Przednią ręką chwyć deskę w okolicy przedniego wiązania, tylną zaś podnieś do góry. Ciało wygnij w łuk. Przed wylądowaniem puść deskę. Wzrok skieruj na miejsce lądowania. Zamortyzuj lądowanie nogami i rozstaw szeroko ramiona, aby utrzymać równowagę.

 

Slob air

Wybij się mocno tylną nogą. Podciągnij nogę przednią. Chwyć deskę za krawędź frontside'ową przed przednim wiązaniem i przyciągnij ją do siebie. Tylna noga ciągle pozostaje wyprostowana. Przed lądowaniem wyprostuj przednią nogę. Rozłóż ciężar ciała równomiernie na obie nogi i uginając je, zamortyzuj lądowanie.

 

Tail grab

W lekko obniżonej pozycji podstawowej odbij się od skoczni. Już w powietrzu odchyl tułów do tyłu. Tylną nogę podkurcz, przednią zaś wyprostuj. Tylną ręką złap za tył deski i przyciągnij go do biodra. Nie zapomnij puścić deski przed lądowaniem.

 

Skoki z obrotami

Jeśli wykonując "zegar" potrafiłeś po mocnym odbiciu obrócić się w powietrzu o 180 stopni, nie dziw się, że na skoczni, gdzie lot trwa kilka sekund, można w powietrzu wykonać nawet kilka obrotów.

 

Frontside 180

Jeśli jesteś regular wykonujesz obrót przez prawe ramię, jeśli goofy - przez lewe. Najedź na skocznię w obniżonej pozycji podstawowej. W momencie odbicia się ze skoczni odwróć głowę w kierunku zamierzonego obrotu i wykonaj dość lekką rotację ciałem. Spowoduje to obrót deski o 180 stopni. Po zakończeniu obrotu skieruj wzrok w stronę lądowania i zamortyzuj skok.

 

Backside 180

Regular wykonuje ten obrót przez lewe, a goofy przez prawe ramię. Wykonanie tego skoku różni się od Frontside 180 jedynie tym, że do tej ewolucji potrzebna jest silniejsza rotacja ciałem.

 

Frontside 360

Wykonuje się go podobnie do skoku Frontside 180, rotacja ciałem musi być jednak znaczniej silniejsza. Ewolucje możesz przyspieszyć poprzez energiczny zamach ramion w kierunku obrotu.

 

Backside 360

Skok identyczny jak poprzedni, tyle że wykonany przez tylną krawędź. Rotacja ciała musi być jeszcze większa. Doświadczeni zawodnicy bez trudu wykonują skoki z dwoma i trzema pełnymi obrotami. Potrzebna jest do tego skocznia i umiejętność wykonywania wysokich i długich skoków.

 

Frontside Air

Najedź na frontside'ową ścianę rynny w obniżonej pozycji zasadniczej. Tuż przed krawędzią rampy wybij się. W powietrzu wykonaj ruch jakbyś skręcał na tylnej krawędzi - na backside. Podkurcz nogi i tylną ręką złap deskę między wiązaniami. Poprzez pochylenie ciała do przodu i lekką rotackę spowodujesz obrócenie deski w dół w stronę zjazdu. Zbliżając się do ściany, puść deskę i skieruj wzrok w miejsce lądowania. Podczas lądowania ugnij mocno nogi.

 

Method Air

Najedź na ścianę na tylnej krawędzi. Po wybiciu podkurcz nogi i przednią ręką złap backsideową krawędź deski przed wiązaniem. Wygnij ciało w łuk i pochyl do przodu, wolną rękę wyrzuć do góry. Im dłużej pozostaniesz w powietrzu w tej pozycji, tym ewolucja będzie bardziej ceniona, jednak ze względu na bezpieczeństwo nie należy z tym przesadzać.

 

Frontside Nosebone

Najazd i wybicie jest identyczne jak w poprzednim skoku. Po wybiciu ugnij tylną nogę i lekko ją odciągnij, przednią zaś wyprostuj. Tylną ręką chwyć deskę między wiązaniami i przyciągnij ją jak najbliżej siebie. W tej pozycji tylną nogę masz maksymalnie podkurczoną, a przednią wyprostowaną. Następnie podciągnij przednią nogę i wykonując lekką rotację ciałem, spowoduj obrót deski w kierunku lądowania.

 

Backside Mute Air

Najedź na ścianę na tylnej krawędzi. Pozycja najazdu i sposób wybicia są takie same jak przy skokach frontside'owych. W powietrzu mocno podkurcz przednią nogę i za przednią krawędź chwyć przód deski w pobliżu przedniego wiązania. Tylną nogę zostaw wyprostowaną. Oto i cała ewolucja, teraz czeka Cię to co zwykle: lekka rotacja ciałem, lądowanie i amortyzacja.

Snowboarding. FREERIDE. Poczuj się naprawdę wolny!

Freeride to jeden z najpopularniejszych stylów jazdy uprawianych zarówno w narciarstwie jak i w snowboardingu. Na czym polega? Przeczytajcie poniżej. ...czytaj dalej »
Snowboarding. FREERIDE. Poczuj się naprawdę wolny!
2015-12-16

SNOWBOARD. Przygotowania do sezonu zimowego!

Poniższy tekst traktuje o tym jak przygotować nasze organizmy i nasz sprzęt do sezonu snowboardowego. ...czytaj dalej »
SNOWBOARD. Przygotowania do sezonu zimowego!
2015-12-05

Wszystko na temat desek snowboardowych

Poniższy tekst jest elementarzem każdego snowboardzisty. Opowiadamy w nim o deskach snowboardowych, prezentujemy szczegóły związane z parametrami tec ...czytaj dalej »
Wszystko na temat desek snowboardowych
2015-01-31
Powiązane artykuły
Podział konkurencji SNOWBOARDOWYCH

Podział konkurencji SNOWBOARDOWYCH

Snowboard jednak sam w sobie oznacza zbiór różnych dyscyplin sportu,na desce snowboardowej uprawianych. Isnieją co najmniej cztery snowboard
2014-02-20 13:45
SNOWBOARD. Kolejna lekcja jazdy

SNOWBOARD. Kolejna lekcja jazdy

Poniższy tekst jest kolejnym artykułem traktującym o podstawowych umiejętnościach snowboardowych.
2013-12-07 14:37
Snowboard. Pierwsze kroki na desce

Snowboard. Pierwsze kroki na desce

Poniższy artykuł to pierwsza lekcja jazdy na snowboardzie. W pierwszej jego części mowa będzie o upadaniu i wstawaniu na desce, część druga
2013-11-14 21:41
Słowniczek SNOWBOARDOWY

Słowniczek SNOWBOARDOWY

W poniższym tekście prezentujemy słownik wyrażeń snowboardowych.
2013-11-14 19:59
Snowboard. Podstawowe umiejętności na desce

Snowboard. Podstawowe umiejętności na desce

Umiejętności bez których żaden snowboardzista obejść się nie może to: HAMOWANIE, ZEŚLIZG BOCZNY i SKRĘTY.
2013-11-12 20:35
Historia Snowboardu

Historia Snowboardu

W poniższym tekście przedstawiamy kalendarium zdarzeń, które doprowadziły do powstania i wypromowania jazdy na desce snowboardowej jako dysc
2013-01-13 11:22
Snowboard. Jak przygotować sprzęt do sezonu?

Snowboard. Jak przygotować sprzęt do sezonu?

Wcześniej jednak jedni i drudzy zaopatrują się w nowy sprzęt, wymieniają jego zużyte elementy i ... nie mogą się doczekać, kiedy wypróbują t
2012-12-22 18:08
Snowboard. Rzeczy bez których obejść się nie możesz.

Snowboard. Rzeczy bez których obejść się nie możesz.

Deska snowboardowa, buty, kurtka i spodnie to niezbędne minimum by wybrać się w góry na weekend snowboardowy. Ale na tym nie koniec. Warto z
2012-12-11 12:31
W co się ubrać na snowboard?

W co się ubrać na snowboard?

Modę na desce wyznacza freestyle. Kurtki, bluzy i spodnie mają zapewnić swobodę ruchów i ochronę przed wodą, wiatrem oraz niską temperaturą.
2012-11-28 16:04
Snowboard. Zacznij sezon „na sucho”!

Snowboard. Zacznij sezon „na sucho”!

Nowy sezon snowboardowy zacznij w domu. Trochę treningu - na nogi, ręce i brzuch – zmniejszy ryzyko kontuzji. A po całym dniu jazdy będziesz
2012-11-27 11:09
Snowboard. Naucz się tricków!

Snowboard. Naucz się tricków!

Tricki. Marzyłeś o tym od dawna. Czekałeś na ten moment wiele dni. Czas byś zaczął się tego uczyć. Od dziś zaczynamy pierwsze ewolucje frees
2012-11-27 07:14
Podstawy jazdy na desce snowboardowej

Podstawy jazdy na desce snowboardowej

Po pierwszym dniu spędzonym na desce na pewno nie marzysz o niczym innym tak, jak o poduszce pod siedzeniem. W poniższym tekście doradzamy k
2012-11-26 16:31
Snowboard. Jak się za to zabrać?

Snowboard. Jak się za to zabrać?

Jazda na śniegu wysoko w górach, w niskich temperaturach, wymaga szczególnego wysiłku. Mocno pracują wszystkie partie mięśni, a organizm zuż
2012-11-26 14:50
Jak wybrać sprzęt do  snowboardu?

Jak wybrać sprzęt do snowboardu?

Deski snowboardowe, podobnie jak sami snowboardziści, też mają różne charaktery. Twarde są szybkie, do jazdy na krawędzi. Miękkie pozwalają
2012-11-26 08:25
Sporty zimowe. Przygotuj nogi do sezonu.

Sporty zimowe. Przygotuj nogi do sezonu.

Co wspólnego mają z sobą narty, snowboard i łyżwy? Wszystkie wymagają mocnych nóg. Za półtora miesiąca zaczyna się sezon na sporty zimowe. W
2012-10-10 21:20
redmonster
Redakcja RedMonster
43-100 Tychy, Uczniowska 7
[email protected]
NIP: 6462632499