Multisport Tychy Uczniowska 7 Uvex
2015-12-16 16:39
A  A  A

Snowboarding. FREERIDE. Poczuj się naprawdę wolny!

Snowboarding. FREERIDE. Poczuj się naprawdę wolny!

W ostatnich latach zapanowała niesamowita moda na tzw. freeride, czyli ekstremalną jazdę bez ograniczeń. Ten rodzaj szaleństwa występuje w różnych dyscyplinach sportu, min.: na rowerze, na deskorolce, na nartach zjazdowych lub na desce snowboardowej. My dziś omówimy freeride snowboardowy.

 

 

 

Na czym polegać miałby ten styl ekstremalnej jazdy?

Jazda nad przepaściami, trawersami, dolinami, czyli poza wyznaczonymi trasami. Wszystko to w harmonii z otoczeniem. Wydostawanie się na góry samodzielnie lub za pomocą kolejki czy helikoptera. Zjeżdżanie bez zatrzymywania z podziwianiem dziewiczych stoków. Czucie się naprawdę wolnym. Na tym właśnie polega freeride. 

Lot trwa kilka sekund. Nie za bardzo widać, jak zbliża się ziemia, bo… ziemi nie widać w ogóle. Jest tylko wielka biała plama, nieograniczona żadnymi ramami. Jak ma się szczęście – lądowanie jest miękkie. Ugina się mocno kolana, czasami kuca i jedzie dalej. Za kilka metrów kolejny skok. Na czym polega ten styl snowboardingu? To proste – aby zjechać po świeżym śniegu, ze stromego stoku i… zostać w jednym kawałku.

 

 

Na temat freeridu na nartach i na rowerze pisaliśmy już kiedyś na portalu: www.bodyinfo.pl.

Przeczytaj o tym poniżej:

http://bodyinfo.pl/jazda-na-nartach-freeride-poczuj-sie-naprawde-wolny.a2077 

http://bodyinfo.pl/jazda-na-nartach-jak-zaczac-przygode-poza-trasami.a1481 

http://bodyinfo.pl/ostra-jazda-na-rowerze-gorskim-porady-jak-nauczyc-sie-extremy.a2191

 

Dziś opowiemy Wam o jeździe FREERIDOWEJ na desce snowboardowej.

 

Na pierwszy rzut oka wyczyny freeriderów zdają się być lekkomyślne. Po co ktoś miałby zjeżdżać z dziewiczych stoków, ryzykując utratą zdrowia czy nawet życia? A jednak chętni się znajdują i jest ich coraz więcej. Adrenalina uzależnia! Freeride to wolność jak mawiają freeriderzy.

 

Czym tak naprawdę jest SNOWBOARDOWY freeride?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Jak sama nazwa wskazuje - FREERIDE to "wolna jazda", czy mówiąc inaczej jazda freewolna. Odbywa się w dziewiczym terenie, po nieprzetartych szlakach, często w puchu śniegu. Freeride to wyjątkowa i niepowtarzalna odmiana snowboardingu. Jest to styl jazdy, który dostarcza wiele niezapomnianych doznań. Kto raz spróbuje freeridu, ten skazany na niego będzie już do końca swojej przygody z deską. 

Freeride to jazda terenowa połączona ze  skokami z nasypów. Polega między innymi na wypatrywaniu skrótów i poszukiwaniu nieuczęszczanych tras. Chcąc omijać leciwe świerki i dęby podczas zjazdu należy właśnie wybrać ten styl jazdy.

 

 

 

 

Freeride w polskich górach

O prawdziwym freeridzie w Polsce nie mamy za bardzo co marzyć... Dlaczego? Mówiąc freeride mamy na myśli lodowce, szczyty gór na które możemy się dostać tylko przy pomocy helikoptera, ogromne ilości śniegu który kryje w sobie niebezpieczeństwo. Z takim freeridem wiązać się musi się bardzo dobra znajomość gór oraz dokładnie zaplanowana trasa.

Ten rodzaj freeridu dostępny jest tylko dla zaawansowanych i wprawionych snowboardzistów, którzy poza doświadczeniem, dysponują też dużym budżetem, jaki potrzebny jest na zorganizowanie tego typu wyprawy.

W Polsce nie mamy lodowców ani czterotysięczników, ale to nie oznacza, że nie mamy terenów do freerideu. Wprawdzie, to co oferują freeriderom polskie góry, to tylko namiastka tego z czym spotykają się światowej klasy freeriderzy za granicą, nie mniej jednak, dla wielu sympatyków zimowego szaleństwa będą to warunki wystarczające. Ciekawe miejsca do "Wolnej Amerykanki" znajdują się np.: w Korbielowie, w Szczyrku, w Zakopanem, w Czechach lub na Słowacji. U naszych południowych sąsiadów nie będziemy mieć do czynienia z wysokimi górami czy z ogromną otwartą przestrzenią. Tam będziemy się raczej przedzierać przez gęste lasy, które wymuszają na nas nienaganną technikę jazdy. Poruszać się po nich trzeba niezwykle ostrożnie, gdyż w obszarach leśnych nawierzchnię stanowi puch śnieżny. Jeździ się po nim dużo trudniej niż po ubitych trasach.

 

 

Freeride w puchu

Jazda w puchu wymaga od nas innej techniki skrętów oraz ogólnie trochę innej techniki jazdy. Musimy pamiętać o tym, aby nie dociążać przedniej nogi bo możemy zanurkować w śniegu. Jeżdżąc w puchu ciężar ciała musimy przenosić na tylną nogę. A jeżdżąc przez las musimy pamiętać żeby zanadto się nie rozpędzać bo skręty wykonywane w puchu są trudniejsze do opanowania. Zbaczając z trasy dobrze jest mieć jakieś ogólne rozeznanie terenu, gdyż nie wiadomo co może na nas czyhać i gdzie możemy wylądować (zazwyczaj zbaczając z trasy ląduje się w dziwnych miejscach z dala od wyciągu). 

Należy również uważać żeby przypadkiem nie spowodować zejścia lawiny! Wybierając się na freeride warto mieć ze sobą jakiegoś kompana bo jeśli coś się stanie to łatwiej i szybciej można udzielić sobie na wzajem pomocy. Warto mieć też przy sobie telefon komórkowy. Nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać. Rozsądnym rozwiązaniem jest zabrać ze sobą w trasę zestaw lawinowy.  

 

Zobaczcie na filmikach, jak jeżdżą freeriderzy:

https://www.youtube.com/watch?v=1HC_DaB1qn4 

https://www.youtube.com/watch?v=zUTCSf24cGI 

 

Deska do FREERIDU

Deska freeride' owa jest niesymetryczna, czyli kierunkowa. Nos deski jest podniesiony, abyśmy nie utonęli w puchu śnieżnym, a środek ciężkości przesunięty do tyłu, co ułatwia manewrowanie. Deski freeride' owe są dłuższe, węższe w talii i mniej elastyczne od freestyle`owych. Przód jest zawsze szerszy od tyłu, co ułatwia skręcanie i powoduje że dziób nie zakopuje się w puch. Środkowa część i tył deski jest w nich z reguły dość twarda, a dziób bardziej miękki. Zapewnia to stabilność i możliwość dobrej jazdy na krawędziach.

 

Więcej o deskach snowboardowych przeczytacie tu:

http://bodyinfo.pl/wszystko-na-temat-desek-snowboardowych.a2248 

http://bodyinfo.pl/jak-wybrac-sprzet-do-snowboardu.a1411 

 

Podsumowując: Jeżeli jesteś snowboardzistą, a nie próbowałeś jeszcze jeździć po dziewiczych, nieprzetartych szlakach to koniecznie powinieneś spróbować tej formy snowboardingu. Potrzebujesz do tego nieco innego sprzętu od tego jaki używa sie do pozostałych stylów jazdy i solidnego przygotowania, ale wrażenia i odczucia, które freeride jest w stanie zapewnić są tego warte. Każdy snowboardzista powinien spróbowac tej zajawki!

 

 

 

Powyższy artukuł powstał na podstawie

tekstów pochodzacych ze stron:

e-snowboard.info

andegrand.pl 

instrukcje.com.pl 

 

SNOWBOARD. Przygotowania do sezonu zimowego!

Poniższy tekst traktuje o tym jak przygotować nasze organizmy i nasz sprzęt do sezonu snowboardowego. ...czytaj dalej »
SNOWBOARD. Przygotowania do sezonu zimowego!
2015-12-05

Wszystko na temat desek snowboardowych

Poniższy tekst jest elementarzem każdego snowboardzisty. Opowiadamy w nim o deskach snowboardowych, prezentujemy szczegóły związane z parametrami tec ...czytaj dalej »
Wszystko na temat desek snowboardowych
2015-01-31

Podział konkurencji SNOWBOARDOWYCH

Snowboard jednak sam w sobie oznacza zbiór różnych dyscyplin sportu,na desce snowboardowej uprawianych. Isnieją co najmniej cztery snowboardowe dyscyp ...czytaj dalej »
Podział konkurencji SNOWBOARDOWYCH
2014-02-20
Powiązane artykuły
SNOWBOARD. Kolejna lekcja jazdy

SNOWBOARD. Kolejna lekcja jazdy

Poniższy tekst jest kolejnym artykułem traktującym o podstawowych umiejętnościach snowboardowych.
2013-12-07 14:37
Snowboard. Pierwsze kroki na desce

Snowboard. Pierwsze kroki na desce

Poniższy artykuł to pierwsza lekcja jazdy na snowboardzie. W pierwszej jego części mowa będzie o upadaniu i wstawaniu na desce, część druga
2013-11-14 21:41
Słowniczek SNOWBOARDOWY

Słowniczek SNOWBOARDOWY

W poniższym tekście prezentujemy słownik wyrażeń snowboardowych.
2013-11-14 19:59
Snowboard. Podstawowe umiejętności na desce

Snowboard. Podstawowe umiejętności na desce

Umiejętności bez których żaden snowboardzista obejść się nie może to: HAMOWANIE, ZEŚLIZG BOCZNY i SKRĘTY.
2013-11-12 20:35
Historia Snowboardu

Historia Snowboardu

W poniższym tekście przedstawiamy kalendarium zdarzeń, które doprowadziły do powstania i wypromowania jazdy na desce snowboardowej jako dysc
2013-01-13 11:22
 Snowboard. Tricki freestylowe.

Snowboard. Tricki freestylowe.

W poniższym tekście zamieszczamy listę tricków snowboardowych, wchodzących w skład freestylu. Żeby się ich nauczyć trzeba poświęcić na treni
2013-01-12 22:03
Snowboard. Jak przygotować sprzęt do sezonu?

Snowboard. Jak przygotować sprzęt do sezonu?

Wcześniej jednak jedni i drudzy zaopatrują się w nowy sprzęt, wymieniają jego zużyte elementy i ... nie mogą się doczekać, kiedy wypróbują t
2012-12-22 18:08
Snowboard. Rzeczy bez których obejść się nie możesz.

Snowboard. Rzeczy bez których obejść się nie możesz.

Deska snowboardowa, buty, kurtka i spodnie to niezbędne minimum by wybrać się w góry na weekend snowboardowy. Ale na tym nie koniec. Warto z
2012-12-11 12:31
W co się ubrać na snowboard?

W co się ubrać na snowboard?

Modę na desce wyznacza freestyle. Kurtki, bluzy i spodnie mają zapewnić swobodę ruchów i ochronę przed wodą, wiatrem oraz niską temperaturą.
2012-11-28 16:04
Snowboard. Zacznij sezon „na sucho”!

Snowboard. Zacznij sezon „na sucho”!

Nowy sezon snowboardowy zacznij w domu. Trochę treningu - na nogi, ręce i brzuch – zmniejszy ryzyko kontuzji. A po całym dniu jazdy będziesz
2012-11-27 11:09
Snowboard. Naucz się tricków!

Snowboard. Naucz się tricków!

Tricki. Marzyłeś o tym od dawna. Czekałeś na ten moment wiele dni. Czas byś zaczął się tego uczyć. Od dziś zaczynamy pierwsze ewolucje frees
2012-11-27 07:14
Podstawy jazdy na desce snowboardowej

Podstawy jazdy na desce snowboardowej

Po pierwszym dniu spędzonym na desce na pewno nie marzysz o niczym innym tak, jak o poduszce pod siedzeniem. W poniższym tekście doradzamy k
2012-11-26 16:31
Snowboard. Jak się za to zabrać?

Snowboard. Jak się za to zabrać?

Jazda na śniegu wysoko w górach, w niskich temperaturach, wymaga szczególnego wysiłku. Mocno pracują wszystkie partie mięśni, a organizm zuż
2012-11-26 14:50
Jak wybrać sprzęt do  snowboardu?

Jak wybrać sprzęt do snowboardu?

Deski snowboardowe, podobnie jak sami snowboardziści, też mają różne charaktery. Twarde są szybkie, do jazdy na krawędzi. Miękkie pozwalają
2012-11-26 08:25
Sporty zimowe. Przygotuj nogi do sezonu.

Sporty zimowe. Przygotuj nogi do sezonu.

Co wspólnego mają z sobą narty, snowboard i łyżwy? Wszystkie wymagają mocnych nóg. Za półtora miesiąca zaczyna się sezon na sporty zimowe. W
2012-10-10 21:20
redmonster
Redakcja RedMonster
43-100 Tychy, Uczniowska 7
[email protected]
NIP: 6462632499