Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Sprzęt do SQUASHA. Porady jak go wybrać?

Sprzęt do SQUASHA. Porady jak go wybrać?

Co składa się na sprzęt SQUASHOWY? Przede wszystkim: buty do squasha, rakieta i piłka. Czy wiesz jak wybrać najlepsze dla siebie modele? W poniższym tekscie doradzamy Ci jak się za to zabrać. Pisaliśmy już na łamach www.bodyinfo.pl w dziale: REKREACJA o poszczególnych elementach wyposażenia squashowego gracza. Dziś podsumujemy te informacje i zbierzemy je w całość. 

 

 

I.  Jak wybrać buty do squasha?

Squash to sport niezwykle dynamiczny, który aktywizuje wszystkie partie mięśni i zmusza zawodników do wylewania litrów potu. Osoby, które spróbowały tej dyscypliny doskonale wiedzą, że największe obciążenia w trakcie rozgrywki muszą znosić nie tylko ręce, lecz przede wszystkim stopy. Oczywiste więc jest to, że właściwie dobrane obuwie to połowa sukcesu.

Refleks, ruch, instynktowne podejmowanie błyskawicznych decyzji. Tutaj każdy krok musi być pewny i stabilny. Jeśli agresja i prędkość Ci nie odpowiadają, w squashu się nie sprawdzisz. Natomiast jeżeli czujesz się w takim środowisku jak ryba w wodzie, to musisz wiedzieć, że bez porządnego obuwia daleko nie zajdziesz. Buty do squasha muszą być bardzo dobrze dopasowane, muszą świetnie amortyzować każdy krok oraz zapewniać doskonałą przyczepność.

 

Kupując buty do gry w squasha należy kierować się kilkoma kryteriami:

1. Kup buty sportowe na podeszwie nie zostawiającej śladów na podłodze. W większości klubów zwraca się na to dużą uwagę i gracze, którzy mają na nogach niewłaściwe obuwie nie są wpuszczani na kort. Żeby oszczędzić sobie rozczarowań i nieporozumień, najlepiej kupić obuwie na podeszwie w jasnym kolorze: białym, kremowym lub żółtym! W sklepach sportowych można je znaleźć zazwyczaj w części z obuwiem halowym. Najlepiej jeśli obuwie ma na podeszwie dopiskę „Non Marking”. Dopytaj w sklepie sportowym czy dany model napewno jest obuwiem halowym. 

2. Oprócz tego, że podeszwa musi mieć właściwości nie rysowania parkietu, to jeszcze musi gwarantowac dobrą przyczepność. Squash to nagłe zmiany kierunku ruchu. Śliskie, zrobione z twardego plastiku podeszwy to totalna pomyłka! But musi zapewniać doskonałą przyczepność. Każdy poślizg to nie tylko strata punktu, lecz przede wszystkim ryzyko urazów.

3. Najczęściej spotykane w grupie obuwia holowego są buty do gry w halową piłkę nożną. Ostatecznie mogą być one zastosowane do gry w squasha, ale lepiej kupić modele wykonane częściowo z materiału bo takie są lżejsze i zapewniają większą wentylację stóp. Bardzo ważne jest to by buty miały systemy amortyzujące: gel lub piankę. Taki technologiczny but pozwala oszczędzać stawy i unikać kontuzji, a przy tym zapewnia wiekszy komfort gry. Większość osób gra w niskim obuwiu, a tylko nieliczni kupują buty zakrywające kostki. Na takie rozwiązanie decydują się zazwyczaj osoby mające problemy ze stawami skokowymi. Buty do squasha powinny być lekkie i wygodne. Ponieważ gra charakteryzuje się ciągłymi zmianami kierunku, but powinien stabilizować stopę i być do niej dobrze dopasowany.

4. Warto zwrócić uwagę na wysokość podeszwy: im niższa tym mniejsze prawdopodobieństwo zwichnięcia kostki. Oczywiście większość modeli butów do squasha posiada wbudowane w podeszwy systemy amortyzujące i zmniejszające przeciążenia stóp. Najsensowniej jest kupić model typowo dedykowany do gry w squaha, ale ostatecznie egzamin zdają tu także buty przeznaczone do siatkówki, piłki ręcznej lub badmintona. Buty do tych dyscyplin halowych też mają „halową” podeszwę i też maja systemy umozliwiające dynamiczną, zwrotną i skoczną grę. 

5. Nie bez znaczenia jest też wytrzymałość butów. Nie ma większego sensu kupowanie byle jakich butów. Podczas gry w squasha buty zostają poddane dużym obciążeniom, jeżeli są byle jak sklejone, nie mają solidnych szwów, to po kilku meczach skapitulują. I trzeba będzie kupić nowe. Po co wyrzucać pieniądze w błoto, lepiej zainwestować raz, a porządnie.

 

 

 

II. Jak wybrać piłeczkę do squasha?

Piłki do squasha są odpowiednio oznaczone. W zależności od składu gumy, piłki do squasha cechuje większa skoczność przy wyższych temperaturach. Skoczność piłki jest uzależniona również od typu, nie tylko od modelu. Wybór piłki zależy w dużej mierze od poziomu gry – bardziej doświadczeni gracze wolą wolne piłki, które mają mniejsze odbicie. Początkujący gracze zazwyczaj gorzej poruszają się na korcie, dlatego potrzebują szybszej piłki. Wolniejsze piłki mają tendencję do wytracania prędkości w głębi kortu, natomiast szybkie piłki często wracają na kort po odbiciu od tylnej ściany co ułatwia kontynuowanie wymiany.      
Do oznaczenia typu piłki stosowane są małe kolorowe kropki, które informują nas o skoczności, szybkości, dynamice piłki. Dopasowujemy je do poziomu gry – każdy indywidualnie do własnego. 

 

Istnieją cztery rodzaje squashowych piłek:

 

rozmiar

szybkość

skoczność

przeznaczenie

 z dwiema żółtymi kropkami

standardowy

bardzo wolna

bardzo niskie odbicie

zaawansowani gracze

 z jedną żółtą kropką

standardowy

bardzo wolna

niskie odbicie

zaawansowani i średnio zaawansowani gracze

 z jedną czerwoną kropką

lekko większa

średnia

wysokie odbicie

piłka treningowa

 z jedną niebieską kropką

większa

szybka

wysokie odbicie

początkujący gracze

 

Jak dokonać właściwego wyboru?

Przetestuj różne typy piłek i wybierz tą, którą gra Ci się poprostu najlepiej. Błędem jest używanie od początku piłki dla graczy zaawansowanych. Wybranie wolnej piłki będąc początkującym spowolni rozwój umiejętności i obniży przyjemność płynącą z gry. Poza tym utrudni płynne i sprawne poruszanie sie po korcie. Używając wolnej piłki więcej energii i uwagii zajmuje bieganie sprintem po korcie. Odbywa sie to najczęściej kosztem dbałości o poprawne ruchy. Wolną piłkę warto zacząć używać dopiero wtedy gdy technika uderzeń jest opanowana. 
Trwałość piłki do squasha jest ograniczona, dlatego nie zaszkodzi mieć przy sobie kilka sztuk na wszelki wypadek.

 

 

 

 
Rozgrzana piłka odbija się lepiej. Ponieważ piłki do squasha zmieniają swoje właściwości w zależnościod temperatury, przed każdym meczem należy je rozgrzewać. Można to robić odbijąjąc mocno o ścianę, albo delikatnie rolując pod butem. 

 

 

III. Jak wybrać rakietę do squasha?

Przed kupnem rakiety postaraj się wypróbować jak największą liczbę różnych modeli. Pożycz i przetestuj rakiety od znajomych, z którymi grasz. Jeśli w twoim klubie są do kupienia rakiety, to na pewno można je sprawdzić na korcie. Możesz wybrać się do innych klubów w twoim mieście i tam zagrać sprzętem innej firmy. Przejdź się do sklepu sportowego i porównaj ceny rakiet z cenami w klubie sportowym. 

 

Testując różne modele rakiet zwróć uwagę:

–         czy w czasie gry kontrolujesz piłkę, czy masz wrażenie, że piłka odbija się w innym kierunku niż miałeś zamiar ją uderzyć

–         czy czujesz, że rakieta drga w momencie odbicia

–         czy łatwo jest manewrować rakietą, czy nie wydaje ci się za ciężka, a gra nią jest męcząca

–         czy rakieta w wystarczającym stopniu przenosi siłę odbicia na piłkę

 

 

 

Czym właściwie różnią się od siebie rakiety?

1. Rakiety różnią się przede wszystkim CENĄ!
Rozpiętość cenowa rakiet jest dosyć duża. Ceny detaliczne najtańszych modeli to ok. 70 PLN, a najdroższe kosztują ponad 500 PLN. Czy warto wydać na rakietę tyle pieniędzy? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, ale pamiętaj nie zawsze wysoka cena oznacza wysoką jakość. Poza tym najdroższe modele są przeznaczone dla profesjonalistów i przeciętnemu graczowi-amatorowi gra się nimi zazwyczaj o wiele gorzej niż modelami nawet o połowę tańszymi.

2. Rakiety różnią się też ciężarem i jego rozłożeniem.
Przeciętna rakieta waży od 110 do 180 gramów. Środek ciężkości może być przesunięty w kierunku główki rakiety, lub uchwytu, zazwyczaj wypada gdzieś w dolnej części główki lub zaraz pod nią. Od ciężaru i jego rozłożenia zależy bardzo dużo. Im rakieta jest cięższa tym uderzenia są mocniejsze, ale manewrowanie nią wymaga większej siły i bardziej obciąża stawy i mięśnie ręki. Podobnie jest z środkiem ciężkości: im bliżej ręki tym łatwiej rakietą manewrować, ale uderzenia są słabsze. Ciężar rakiety musimy dobrać do naszej siły, techniki gry i wytrzymałości. Najlepiej zaczynać od rakiet lekkich i wraz z poprawianiem techniki i siły wymieniać na cięższe. Dla mężczyzn na początek zaleca się rakiety ważące 130 – 140 gramów, dla kobiet 130 gramów.

3. Ponadto, rakiety różnią się wielkością i kształtem główki.
Przeciętna wielkość główki rakiety do squasha to 475 – 520 cm2. Wiele modeli przeznaczonych głównie dla amatorów i początkujących graczy ma główkę większą, tzw. oversize, która ułatwia trafianie w piłkę. Mniejsza główka pozwala uzyskać większą precyzję uderzeń, ale wymaga większych umiejętności od gracza. Obecnie większość rakiet ma wydłużony trójkątny kształt główki z nieco spłaszczonym końcem. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej jest uderzyć piłkę przy ścianie.

4. Rakiety różnią się też stopniem przenoszenia drgań na rękę gracza.
Jest to bardzo ważny element, który sprawdzić można jedynie odbijając piłki na korcie, dlatego namawiamy do wypróbowania rakiety przed jej zakupem. W dobrej rakiecie drgania powstające w czasie odbicia są tłumione i prawie nieodczuwane przez gracza. Drgania mają niekorzystny wpływ na stawy, i powodują szybsze męczenie się mięśni ręki, dlatego należy unikać rakiet, które nie mają systemów tłumienia drgań. Wielu graczy wpina w struny naciągu specjalne gumki mające na celu dodatkowe tłumienie drgań.

5. Rakiety mogą się różnić precyzją odbić i wielkością punktu centralnego.
Parametry naciągu rakiety to kompromis między precyzją uderzenia, a jego siłą. Każdy naciąg posiada pole centralne (ang. sweet spot). Trafienie piłki tym polem powoduje przekazanie jej maksymalnej siły i kieruje piłkę precyzyjnie tam gdzie chce gracz. Im większe pole centralne tym siła przekazywana piłce i poziom precyzji uderzenia są mniejsze, ale prawdopodobieństwo poprawnego odbicia większe.

6. Rakiety różnią się, co oczywiste, marką i producentem.
Firmy produkujące rakiety do squasha najczęściej produkują także inny sprzęt sportowy (np. rakiety do tenisa, badmintona). W Polsce dostępne są rakiety firm:BabolatDunlopHeadKarakalOliverQMPrinceProKennexSlazengerWilson. Każda z firm oferuje rakiety dla początkujących i zaawansowach graczy.

7. Rakiety różnią się również materiałem, z którego są wykonane.
Najtańsze rakiety wykonane są najczęściej z aluminium, które jest bardzo trwałe – trudno taką rakietę złamać, można ją co najwyżej pogiąć. Niestety takie rakiety są dosyć ciężkie i trudno jest w nich wyeliminować drgania powstałe w momencie uderzania piłki. Droższe modele wykonane są w tych samych technologiach co rakiety tenisowe, czyli z włókien szklanych, węglowych, kevlaru, tytanu itp. Większość producentów uzbraja oferowane przez siebie modele w przeróżne „systemy”: tłumiący drgania, poprawiający precyzję, zwiększający siłę uderzenia, itp. Zazwyczaj są to tylko marketingowe hasła i przy zakupie nie należy do nich przywiązywać zbyt dużej wagi.

 

 

Początkujący, amatorzy, profesjonaliści:

Rakiety dla początkujących

Są to najtańsze rakiety spotykane często w klubach jako te, które można wypożyczyć. Ponieważ najczęściej wykonane są z aluminium, są bardzo trwałe. Zazwyczaj mają powiększoną główkę, dzięki czemu osobie rozpoczynającej przygodę ze squash`em łatwiej jest trafić w piłkę. Jeśli masz ograniczony budżet, nie zamierzasz grać zbyt często, a nie chcesz wypożyczać rakiet w klubie, to jest typ rakiety dla ciebie.

 

Rakiety dla amatorów

Jest to grupa rakiet idealna dla większości graczy, należy do niej bardzo dużo modeli w różnych cenach, każdy może znaleźć coś dla siebie. Ponieważ większość osób zaczynająca grać w squasha robi postępy bardzo szybko, już po kilku godzinach, rakieta dla początkujących zaczyna ich ograniczać. Dlatego warto jest kupić od razu dobrą rakietę amatorską.

Rakiety dla profesjonalistów

Są to zdecydowanie najdroższe rakiety i każdy, kto ich używa ma swoją ulubioną firmę i model. Należy pamiętać, by przed kupnem takiej rakiety zastanowić się czy rzeczywiście gramy na wystarczającym poziomie by wykorzystać jej możliwości. Nadal zdarzają się gracze, którzy kupują rakiety kierując się ich ceną – wychodzą z założenia, że najdroższa rakieta musi być najlepsza i kupują ją nawet wcześniej nie testując. Oczywiście jeśli taką rakietą gra Ci się zdecydowanie najlepiej to trzeba ją kupić!

 

 

Jeśli chcesz omówione powyżej zagadnienie zgłębić bardziej, odsyłamy do innych naszych artykułów związanych z oprzyrządowaniem do squasha. Pisaliśmy już o wszystkich elementach wyposażenia gracza:

http://www.bodyinfo.pl/jak-wybrac-pilke-do-squasha.a1124 

http://www.bodyinfo.pl/jak-wybrac-rakiete-do-squasha.a1172 

http://www.bodyinfo.pl/jak-wybrac-buty-do-squasha.a1173 

 

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik okaże się być bardzo przydatnym na drodze kupowania sprzętu squashowego. 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry