Multisport Tychy Uczniowska 7 Uvex
2012-09-04 08:40
A  A  A

Squash – sposób na zwycięstwo w meczu!

Squash – sposób na zwycięstwo w meczu!

Squash to trudna gra. Wymaga dużej siły, olbrzymiej kondycji, gigantycznej szybkości, ale przede wszystkich dobrej techniki i dużych umiejętności. Najlepsi gracze koncentrują się na pewnych, skomplikowanych trikach, których skuteczne zastosowanie pozwala wyrobić sobie przewagę nad przeciwnikiem. Poniżej udzielamy rady jak grać by wygrywać!

 

                                                       

 

 

Ciekawym aspektem w squashu jest możliwość zagrywania piłki o wszystkie ściany. Kreatywnym graczom daje to szeroki zakres możliwości zagrań, używania kątów do ataku, obrony oraz wprowadzenia w błąd zawodnika. Jednym z ważniejszych zagrań z użyciem ścian i kątów jest obronny Boast. Obronny ponieważ grany z trudnej pozycji - z tyłu kortu, w sytuacji w której nie jesteśmy już w stanie zaatakować lub zagrać piłki bezpiecznej w tył kortu.


Po zagraniu obronnego Boast'a zazwyczaj nadal pozostajemy w trudnej sytuacji ponieważ piłka dość przewidywalnie zmierza do przeciwległego narożnika co daje pozycję atakującą przeciwnikowi. Jednak pamiętając o kilku zasadach jesteśmy w stanie wyjść z opresji, a przy dobrej precyzji (i szczęściu) zdobyć nawet punkt.

Boast obronny powinien być zagrywany o 3 ściany: ściana boczna - ściana przednia - przeciwległa ściana. Podczas zagrań obronnych zależy Ci na czasie. Jesteś w trudnej pozycji z której musisz się "wydostać" z głębi, dlatego zagranie o 3 ściany a nie 2 da Ci cenne ułamki sekund na powrót.

Aby zagrać o 3 ściany musisz uderzyć piłkę po odpowiednim kątem. Jest to kwestia treningu - już po kilku uderzeniach powinieneś złapać właściwy kąt. Jeśli piłka nie dolatuje do przedniej ściany to oznacza, że kąt jest zbyt mały (zbyt ostry), jeśli zagrywasz o dwie ściany to oznacza, że kąt jest za duży (zbyt rozwarty). Oczywiście musisz dobrać również odpowiednią siłę, jednak staraj się zagrać dokładnie a nie za wszelką cenę mocno.

Poza siłą i kątami możesz jeszcze wprowadzać wariację polegającą na zmianie wysokości boasta. Jeśli jesteś w naprawdę trudnej sytuacji i potrzebujesz więcej czasu na powrót do gotowej pozycji, zagraj delikatniej ale wysoko o boczną ścianę. Próba zagrania Boasta o 3 ściany (przy odrobinie szczęścia) zakończa się również zagraniem w nick czyli połączenie ściany bocznej i podłogi co stawia Twojego przeciwnika w niespodziewanej i trudnej sytuacji.
Zamach i technika zagrania Boasta jest podobna do stright drive'a jednak zupełnie inne jest ustawienie w stosunku do ścian. Przodem ustawiamy się nie do bocznej ściany a do tylnego narożnika. Również noga na której się opieramy powinna być skierowana w kierunku narożnika. Dzięki temu nie wykręcamy nadgarstka - zachowujemy prawidłowy zamach i uchwyt a piłkę kierujemy na boczną ścianę.

 

                                                

 

 

Zasady:

Generalną zasadą jest aby nie grać obronnego boasta jeśli tylko możemy zagrać jakieś inne bezpieczne zagranie. Jest to dość ważna zasada o której należy pamiętać ponieważ jeśli już nauczymy się tego zagrania to bardzo często jest ono nadużywane i staje się częstym zagraniem z tylnego narożnika. Przede wszystkim powinniśmy próbować zagrać coś innego - straight drive, crosscourt, lob - proste - nie musimy to nie brońmy się. 
Drugą ważną zasadą jest powrót na środek kortu po uderzeniu. Boast jest jednym z tych zagrań po których mamy tendencję do pozostania w miejscu i patrzeniu "co się wydarzy". Zmuś się do szybkiego ruchu na środek, stań na T i w gotowej pozycji czekaj na ruch przeciwnika. Bardzo częstą kombinacją jest boast - drop shot, dlatego ważne jest aby utrzymywać dystans w którym jeszcze jesteś w stanie dojść w przód kortu.

 

Jak trenować?

Dobrą wiadomością jest, że boast jest zagraniem stosunkowo łatwym do ćwiczenia w parach. Doskonałym ćwiczeniem jest wymiana boast - drive lub boast - cross z jednym zawodnikiem w przedniej części kortu zagrywającym do tył oraz z drugim w tyle kortu grającym tylko boast'a.

 

Ważne reguły:

  1. Wracaj szybko na środek - nie ulegaj pokusie obserwacji piłki w miejscu zagrania
  2. Ustaw się przodem do narożnika
  3. Przygotuj wcześniej zamach - bądź gotowy
  4. Nie nadużywaj boasta obronnego - graj go tylko jeśli nie masz innego wyjścia
  5. Jeśli musisz zagrać mocno - zagraj dokładnie po zagraniu obronnego Boast'a przygotuj się ze strony Twojego przeciwnika na drop shot lub crosscout - najczęstsze zagrania z przodu.

Sprzęt do SQUASHA. Porady jak go wybrać?

Co składa się na sprzęt SQUASHOWY? Przede wszystkim: buty do squasha, rakieta i piłka. Czy wiesz jak wybrać najlepsze dla siebie modele? W poniższym t ...czytaj dalej »
Sprzęt do SQUASHA. Porady jak go wybrać?
2015-06-28

SQUASH. Informacje dla początkujących

Poniższy tekst jest wprowadzeniem teoretycznym w squashowy świat. Udzielimy w nim kilku istotnych wskazówek dotyczących początków przygody z tą piękną ...czytaj dalej »
SQUASH. Informacje dla początkujących
2014-06-21

SQUASH. Return, czyli odbiór serwisu

W tym artykule skoncentrujemy się na istotnych elementach poprawnego returnu, który wraz z poprawnym serwisem często stanowią o powodzeniu i przyjemno ...czytaj dalej »
SQUASH. Return, czyli odbiór serwisu
2014-04-22
Powiązane artykuły
Squash. Jak prawidłowo uderzać piłkę?

Squash. Jak prawidłowo uderzać piłkę?

To co w grze w squasha jest najważniejsze, a jednocześnie najtrudniejsze to prawidłowe uderzenie.
2014-04-19 19:24
SQUASH. Opanuj różne rodzaje uderzeń!

SQUASH. Opanuj różne rodzaje uderzeń!

Poniżej prezentujemy różne rodzaje uderzeń squashowych. Jeśli chcesz być dobrym graczem, niezwłocznie je opanuj!
2013-05-30 14:11
Wszystko na tamat kortu do gry w squasha

Wszystko na tamat kortu do gry w squasha

W poniższym tekście zamieszczamy wszystkie najważniejsze informacje związane z kortem do shuasha i z liniami pola gry
2013-02-02 16:06
SQUASH. Dlaczego warto go uprawiać?

SQUASH. Dlaczego warto go uprawiać?

Squash jest natomiast dyscypliną sportu, którą uprawia się w hali zamkniętej, a więc każda pora roku jest odpowiednia na jej uprawianie. Prz
2013-02-02 15:13
Jak wybrać buty do squasha?

Jak wybrać buty do squasha?

Kupując buty do gry w squasha należy kierować się kilkoma kryteriami:
2012-10-28 09:53
Jak wybrać rakietę do squasha?

Jak wybrać rakietę do squasha?

Chcesz kupić rakietę do squasha! Nie ważne czy będzie to Twoja pierwsza rakieta, czy poprzednią połamałeś, czy też z dotychczasowej nie jest
2012-10-28 09:24
Jak wybrać piłkę do squasha?

Jak wybrać piłkę do squasha?

Piłka do squasha różni się dość znacznie od innych piłek sportowych z którymi mogliście mieć do tej pory do czynienia. Jest wykonana z gumy,
2012-10-23 15:43
Squash. Poruszaj się płynnie po korcie.

Squash. Poruszaj się płynnie po korcie.

Squash jest jedną z najbardziej wymagających fizycznie gier na świecie. Jednak dobre przygotowanie kondycyjne to tylko część sukcesu. Aby sp
2012-10-22 17:13
Squash. Jak się za to zabrać?

Squash. Jak się za to zabrać?

Zamierzasz rozpocząć przygodę ze squashem i nie wiesz jak się za to zabrać? Udajesz się ze swoją pierwszą wizytą do klubu i nie wiesz co Ci
2012-10-22 16:48
Taktyka gry w squasha

Taktyka gry w squasha

Squash nie opiera się jedynie na agresywnym odbijaniu piłki o ścianę, jak mogłoby się wydawać. Squash bardziej przypomina wojnę - liczy się
2012-09-18 14:00
Technika gry w squosha

Technika gry w squosha

W każdym sporcie, technika oznacza minimum ruchów, które są potrzebne do optymalnego wykonania zadania ruchowego. W przypadku squasha to min
2012-09-18 13:25
Prawidłowy uchwyt jako podstawowy nawyk w squashu.

Prawidłowy uchwyt jako podstawowy nawyk w squashu.

Prawidłowy uchwyt w squashu to nie umiejętność z cyklu przeczytasz i umiesz. To nawyk który, musisz sobie zakodować, a to możliwe jest jedyn
2012-09-12 20:44
Squash. Jak przetrwać na korcie?

Squash. Jak przetrwać na korcie?

Jedna z najważniejszych zasad w squashu mówi, że nigdy nie powinniśmy zagrywać piłki jeśli zachodzi ryzyko uderzenia rakietą lub piłką przec
2012-09-12 20:31
Gra w squasha. Poznaj jej zasady.

Gra w squasha. Poznaj jej zasady.

W ciągu minionych kilkunastu lat niesamowitą popularność wśród mężczyzn świetnie sytuowanych i lepiej wykształconych zyskała gra w squasha.
2012-08-27 08:36
VOXYGEN - LABOTEST USA

VOXYGEN - LABOTEST USA

VOXYGEN marki LABOTEST USA to odsłona termogenika z najwyższej półki na rynku suplementów diety.
2017-04-28 13:59
redmonster
Redakcja RedMonster
43-100 Tychy, Uczniowska 7
[email protected]
NIP: 6462632499