Multisport Tychy Uczniowska 7 Uvex
2013-02-02 15:13
A  A  A

SQUASH. Dlaczego warto go uprawiać?

SQUASH. Dlaczego warto go uprawiać?

Gra w squasha zyskuje w Polsce coraz większą popularności i sympatię. Dawniej o squashu słyszeliśmy jedynie w filmach amerykańskich, gdzie maklerzy, prawnicy i lekarze, jeździli po pracy do Klubu Fitness by zagrać z partnerem partyjkę squaha właśnie. Dyscyplina ta wydawała nam się w latach ’90 niezwykle prestiżowa i bardzo „zachodnia”. W Polce wówczas uprawiana była jedynie przez jednostki. Nie było w naszym kraju zbyt wielu kortów squashowych, ani szczególnej mody na tą formę rekreacji. Dziś diametralnie się to zmienia. Od dziesięciu lat squash staje się z miesiąca na miesiąc coraz bardziej popularny i modny. W polskich filmach i serialach już też bohaterzy regularnie grywają w squasha, i to nie tylko prawnicy i bankierzy, ale czasem także nawet studenci. W polskich miastach jak po deszczu wyrastają kluby ze squashowymi kortami, a w sklepach sportowych dostępny jest już naprawdę szeroki asortyment z zakresu ubrań i sprzętu do shuasha. Młodzież z coraz większym entuzjazmem podchodzi do rozpoczęcia przygody z tą piękną dyscypliną sportu.

                  

Trwa jeszcze zima i miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu muszą się na razie wstrzymać z rekreacją na świeżym powietrzu (chyba, że uprawiają sporty zimowe). Squash jest natomiast dyscypliną sportu, którą uprawia się w hali zamkniętej, a więc każda pora roku jest odpowiednia na jej uprawianie. Przez cały rok trwa zatem sezon na squasha. W poniższym tekście chcielibyśmy do rozpoczęcia przygody ze squashem gorąco zachęcić.

                 

 

Co w squahsu jest najfajniejsze?

  1. Jest to niezwykle dynamiczna, energetyczna i szybka gra. Pod względem tempa akcji i szybkości gry porównać ją można chyba jedynie do piłki ręcznej. Piłeczka w ekspresowym tempie odbija się od ścian i podłogi. Aby za nią nadążyć trzeba nie lada wysiłku i naprawdę dużej szybkości. Jest to sport dla ludzi, którzy nie boją się spocić i mają niezłego „speeda” w nogach. Miłośnicy szybkiej gry, „energetycznych” dyscyplin sportowych  i mocnych wyzwań, w krótkim czasie zwariują na punkcie squasha.
  2. Sport ten wymaga od swoich fanów właściwie wszystkich cen składających się na szeroko pojętą sprawność fizyczną: gigantycznej kondycji, a więc wydolności tlenowej (jest to 60 minut ciężkiej pracy na parkiecie), świetnej szybkości (po korcie poruszać się trzeba błyskawicznie), dużej siły (podobnie jak w tenisie, w squashu w piłkę też trzeba „rąbnąć”), a poza tym, jak w każdym sporcie technicznym, także w squashu trzeba mieć bardzo dużo umiejętności  i bardzo dobrą technikę gry. Ponad to squash to gra dla ludzi myślących i niezwykle ważna tu jest umiejętność taktycznego rozegrania meczu. Dobra strategia gry to w squashu połowa sukcesu. Jeśli jesteś maniakiem olbrzymiego wysiłku i ostrej rywalizacji szybko polubisz ten sport! A jeśli do tego masz manię ciągłego doskonalenia swojej sprawności i podnoszenia swoich sportowych możliwości, zakochasz się bez pamięci w tym sporcie!
  3. Jest to gra nieprawdopodobnie ekscytująca, ciekawa, pasjonująca i nie nudząca się chyba nigdy. W czasie godziny spędzonej na parkiecie, wydarzyć się może tak wiele, ile w innych dyscyplinach sportu przydarzyć się może dopiero po wielu godzinach uprawiania. 60 godzin gry zupełnie wystarczy - nie wielu jest graczy, którzy kondycyjnie wytrzymać są w stanie więcej. Poza tym, najczęściej po 60 minutach zawodnicy są w pełni usatysfakcjonowani tym, czego doświadczyli oraz czego dokonali i z przyjemnością wracają do domu by wypocząć. Natomiast następnego dnia już od rana, nie marzą o niczym innym jak tylko o tym, by wziąć rakietę i wrócić na kort. Prawdziwi maniacy sportu mogą natomiast (jeśli wysiłku jest im wiecznie za mało) skusić się na pełnie 2 godziny gry w squasha i „wyciorać” się już „do końca”.  To co w tej dyscyplinie najlepsze, to fakt, że ona nigdy się nie nudzi. Każda jedna gra jest tak interesująca i emocjonująca, że 120 minut gry przelecieć może jak kwadrans, a jedyne co świadczy o tym, że spędzili na korcie tak długi czas, to całkowicie mokra koszulka, nogi zwiotczałe jak wata i puls równy 200/minutę. Jeśli lubisz sporty, w których „coś się dzieje”, squash to coś w sam raz dla Ciebie!
  4. Mało jest dyscyplin sportu, w trakcie uprawiania których, spalić można tak wiele kalorii w jedną godzinę. Squash to bieganie, bieganie i jeszcze raz bieganie, skakanie, skakanie i jeszcze raz skakanie oraz machanie, machanie i jeszcze raz machanie plus oczywiście uderzanie. Ogromny wysiłek tlenowy, a także - w pewnym stopniu także - duży wysiłek siłowy – tym właśnie jest squash. Gra w squasha to wspaniały trening kondycyjno – wytrzymałościowy, jak również spalająco – redukcyjny. Regularna gra w squasha podnosi wydolność organizmu, pomaga wyrabiać ładną sylwetkę, wzmacnia organizm, poprawia krążenie, korzystnie wpływa na poprawę szybkości i sprawności fizycznej oraz na samopoczucie. Jeśli jesteś fanem zdrowego trybu życia, powinieneś spróbować shuasha!
  5. Squash to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu z przyjaciółmi. Warto zorganizować sobie fajna ekipę do squasha i grywać regularnie, zmieniając przy tym partnerów do gry. Wspólna pasja do tej formy rekreacji bardzo zbliża ludzi. Jeśli będziesz miał więcej niż jednego partnera do gry, sport ten będzie dla Ciebie jeszcze ciekawszy i jeszcze bardziej intrygujący. Fantastycznym pomysłem jest też branie udziału w turniejach amatorskich organizowanych często przez kluby sportowe. Dzięki takim zawodom będziesz mógł sprawdzać swoje postępy w grze, jak również będziesz mógł zmierzyć się „na poważnie” ze swoimi kolegami. Pamiętaj, że squash to przede wszystkim rywalizacja! Jeśli kochasz walkę i rywalizację, już wkrótce dostaniesz niezłego bzika na punkcie squasha!

                      

 

Małym minusem tej formy rekreacji są stosunkowo wysokie koszta z uprawianiem squasha związane, ale nie są to też kwoty powalające na kolana. Wejściówki na kort do najtańszych niestety nie należą, natomiast ceny sprzętu mieszczą się w dość szerokich granicach. Na początek nie musisz wyposażać się w najdroższą rakietę, oraz buty z najwyższej pułki. Ubiór w którym na co dzień ćwiczysz na siłowni lub uprawiasz jogging, całkowicie powinien wystarczyć. Rakietę i piłeczkę można wypożyczyć w czasie kilu pierwszych wizyt na korcie, a potem zadecydujesz, czy opłaca Ci się korzystać z klubowej wypożyczalni, czy może kolega będzie Ci czasem pożyczał swojej rakiety, czy też może zdecydujesz się na kupno własnej. Jak wspomniane było powyżej – squash nie jest najtańsza dyscyplina sportu, nie mniej jednak – nie jest też najdroższą. Daleko mu pod względem wysokości kosztów do snowboardu czy narciarstwa, albo na przykład surfingu. Nie jest też wiele droższy od tenisa, a od golfa, czy jazdy konnej jest znacznie tańszy. Tak więc maniacy sportu, którzy zwykli nie oszczędzać na swoich pasjach, na pewno poradzą sobie z kosztami związanymi z grą w squasha. Zapewniam, że warto!

 

 

Sprzęt do SQUASHA. Porady jak go wybrać?

Co składa się na sprzęt SQUASHOWY? Przede wszystkim: buty do squasha, rakieta i piłka. Czy wiesz jak wybrać najlepsze dla siebie modele? W poniższym t ...czytaj dalej »
Sprzęt do SQUASHA. Porady jak go wybrać?
2015-06-28

SQUASH. Informacje dla początkujących

Poniższy tekst jest wprowadzeniem teoretycznym w squashowy świat. Udzielimy w nim kilku istotnych wskazówek dotyczących początków przygody z tą piękną ...czytaj dalej »
SQUASH. Informacje dla początkujących
2014-06-21

SQUASH. Return, czyli odbiór serwisu

W tym artykule skoncentrujemy się na istotnych elementach poprawnego returnu, który wraz z poprawnym serwisem często stanowią o powodzeniu i przyjemno ...czytaj dalej »
SQUASH. Return, czyli odbiór serwisu
2014-04-22
Powiązane artykuły
Squash. Jak prawidłowo uderzać piłkę?

Squash. Jak prawidłowo uderzać piłkę?

To co w grze w squasha jest najważniejsze, a jednocześnie najtrudniejsze to prawidłowe uderzenie.
2014-04-19 19:24
SQUASH. Opanuj różne rodzaje uderzeń!

SQUASH. Opanuj różne rodzaje uderzeń!

Poniżej prezentujemy różne rodzaje uderzeń squashowych. Jeśli chcesz być dobrym graczem, niezwłocznie je opanuj!
2013-05-30 14:11
Wszystko na tamat kortu do gry w squasha

Wszystko na tamat kortu do gry w squasha

W poniższym tekście zamieszczamy wszystkie najważniejsze informacje związane z kortem do shuasha i z liniami pola gry
2013-02-02 16:06
Jak wybrać buty do squasha?

Jak wybrać buty do squasha?

Kupując buty do gry w squasha należy kierować się kilkoma kryteriami:
2012-10-28 09:53
Jak wybrać rakietę do squasha?

Jak wybrać rakietę do squasha?

Chcesz kupić rakietę do squasha! Nie ważne czy będzie to Twoja pierwsza rakieta, czy poprzednią połamałeś, czy też z dotychczasowej nie jest
2012-10-28 09:24
Jak wybrać piłkę do squasha?

Jak wybrać piłkę do squasha?

Piłka do squasha różni się dość znacznie od innych piłek sportowych z którymi mogliście mieć do tej pory do czynienia. Jest wykonana z gumy,
2012-10-23 15:43
Squash. Poruszaj się płynnie po korcie.

Squash. Poruszaj się płynnie po korcie.

Squash jest jedną z najbardziej wymagających fizycznie gier na świecie. Jednak dobre przygotowanie kondycyjne to tylko część sukcesu. Aby sp
2012-10-22 17:13
Squash. Jak się za to zabrać?

Squash. Jak się za to zabrać?

Zamierzasz rozpocząć przygodę ze squashem i nie wiesz jak się za to zabrać? Udajesz się ze swoją pierwszą wizytą do klubu i nie wiesz co Ci
2012-10-22 16:48
Taktyka gry w squasha

Taktyka gry w squasha

Squash nie opiera się jedynie na agresywnym odbijaniu piłki o ścianę, jak mogłoby się wydawać. Squash bardziej przypomina wojnę - liczy się
2012-09-18 14:00
Technika gry w squosha

Technika gry w squosha

W każdym sporcie, technika oznacza minimum ruchów, które są potrzebne do optymalnego wykonania zadania ruchowego. W przypadku squasha to min
2012-09-18 13:25
Prawidłowy uchwyt jako podstawowy nawyk w squashu.

Prawidłowy uchwyt jako podstawowy nawyk w squashu.

Prawidłowy uchwyt w squashu to nie umiejętność z cyklu przeczytasz i umiesz. To nawyk który, musisz sobie zakodować, a to możliwe jest jedyn
2012-09-12 20:44
Squash. Jak przetrwać na korcie?

Squash. Jak przetrwać na korcie?

Jedna z najważniejszych zasad w squashu mówi, że nigdy nie powinniśmy zagrywać piłki jeśli zachodzi ryzyko uderzenia rakietą lub piłką przec
2012-09-12 20:31
Squash – sposób na zwycięstwo w meczu!

Squash – sposób na zwycięstwo w meczu!

Squash to trudna gra. Wymaga dużej siły, olbrzymiej kondycji, gigantycznej szybkości, ale przede wszystkich dobrej techniki i dużych umiejęt
2012-09-04 08:40
Gra w squasha. Poznaj jej zasady.

Gra w squasha. Poznaj jej zasady.

W ciągu minionych kilkunastu lat niesamowitą popularność wśród mężczyzn świetnie sytuowanych i lepiej wykształconych zyskała gra w squasha.
2012-08-27 08:36
VOXYGEN - LABOTEST USA

VOXYGEN - LABOTEST USA

VOXYGEN marki LABOTEST USA to odsłona termogenika z najwyższej półki na rynku suplementów diety.
2017-04-28 13:59
redmonster
Redakcja RedMonster
43-100 Tychy, Uczniowska 7
[email protected]
NIP: 6462632499