Jesteś tutaj
Dom > Nowości > SQUASH. Informacje dla początkujących

SQUASH. Informacje dla początkujących

Gra w squasha z miesiąca na miesiąc staje się coraz popularniejsza, a co za tym idzie – coraz więcej amatorów sportu zaczyna ją uprawiać. Poniższy tekst jest wprowadzeniem teoretycznym w squashowy świat. Udzielimy w nim kilku istotnych wskazówek dotyczących początków przygody z tą piękną formą rekreacji. Opowiemy jak dobrać ubiór i jak uporać się z kwestią zorganizowania sprzętu. Przedstawimy też wstępny kosztorys squashowych poczynań. Zachęcamy do lektury!

                                                              

 

1. UBIÓR. Na pierwszą godzinę potrzebujecie obuwie sportowe z jasną, nierysującą podłoża podeszwą. W innym obuwiu mogą Was po prostu nie wpuścić na kort. Najlepsze na dalsze treningi squasha będą buty halowe z podeszwą o dobrej przyczepności, z amortyzacją pochłaniającą wstrząsy, ze stabilizatorem kostki oraz z  siateczką odprowadzającą wilgoć. Na sam początek jednak wystarczy zwykłe obuwie sportowe z jasną, czystą podeszwą. Do tego niezbędna jeszcze są zwykłe spodenki sportowe oraz koszulka. Jeśli „wkręcisz się” w squasha możesz oczywiście kupić specjalną odzież adresowana do adeptów tej dyscypliny sportu. Tego typu ubiór ma mnóstwo ciekawych walorów. Na pierwszy raz jednak, ubierz się jak na W-F. To wystarczy.

 

2. SPRZĘT. Rakiety możecie wypożyczyć w klubie i zdecydowanie polecamy taką opcję – nie ma sensu kupować najtańszej rakiety marketowej na ten pierwszy raz, bo potem będziecie żałować, a za zaoszczędzone pieniądze warto wynająć trenera – ale o tym później. W klubie rakietę wynająć można za 10 – 15 zł. Gdy nauczycie się grać w squasha sami zdecydujecie jaka rakieta jest Wam potrzebna i jaką dobrze się Wam gra. Na tej podstawie dokonacie później wyboru co do własnej, dobrej rakiety.

Podobnie sprawa się ma z piłeczką – zalecamy z jedną kropką – żadnych niebieskich czy innych kolorowych wynalazków. W klubie do wypożyczenia za złotówkę.

Wskazane są okulary ochronne – dobre kluby mają zawsze kilka par do wypożyczenia.

Do tego potrzebny Wam jest jeszcze: ręcznik, klapki i żel do mycia – 1h godzina na korcie potrafi wycisnąć ogrom potu (czasami trochę krwi), prysznic w klubie po grze zdecydowanie zalecany.

 

 

3. INSTRUKTOR. A teraz ciekawa rada: Nie wynajmujcie instruktora od razu na pierwszą godzinę. Po prostu wejdźcie na kort i sami poczujcie czy to jest sport dla Was. Squash jest niewiarygodnie prosty dla osób, które mają dobrą koordynację ruchową, a wręcz banalny dla byłych tenisistów, badmintonistów i innych adeptów sportów rakietkowych (oczywiście banalny w sensie przebijania piłki i prostych zagrywek). Jeśli jesteście do tego sportowcami posiadającymi dobrą kondycję, siłę i szybkość – SQUASH jest wprost stworzony dla Was!!! Ta pierwsza godzina powinna pokazać Wam żywioł tej dyscypliny, energię jaką ta daje, rywalizację i emocje, a przy okazji wycisnąć z Was siódme poty i zabrać tlen z płuc. Trener może to trochę spowolnić, czasami nawet może niechcący zrazić. Zasady i przepisy gry poznać możecie poprzez lekturę naszych artykułów na portalu: www.bodyinfo.pl. Dobrze jest jednak rozpocząć pracę z instruktorem po dwóch, trzech pierwszych godzinach. To wtedy czas zacząć uczyć się techniki uderzeń i taktyki zagrać. Na tym etapie, rola instruktora jest nieoceniona. Squash różni się trochę od tenisa, a od badmintona różni się wręcz bardzo dlatego dobrze jest pod okiem trenera nabrać nowych nawyków.

 

  

 

 

 

 

4. CENNIK. Pierwsze trzy godziny już za Wami. Czas na przeanalizowanie kosztów jakie z grą w squasha się wiążą.

I. Buty. W pierwszej kolejności dobierz obuwie! Buty do bardzo istotny element wyposażenia squashowego gracza. Wielu graczy zaczyna od piłkarskich halówek. Nie jest to dobre rozwiązaanie – buty takie nie należą do najwygodniejszych na korcie i używanie ich do innego jak piłka nożna halowa celu może być „bolesne”. Warto zakupić obuwie halowe przeznaczeniem do gry w squasha/badmintona (te dwie dyscypliny mają bardzo zbliżone parametry co do obuwia), ostatecznie w siatkówkę/piłkę ręczną (podobna zwrotność i stabilność). Całkiem sensowne buty można zakupić już w granicach do 150 – 250 zł i uwierzcie, jest to bardzo dobra inwestycja chroniąca Was przed późniejszymi wydatkami zdrowotnymi i pozwalająca zapobiec przerwom w treningach spowodowanym kontuzjami i urazami.

Więcej o butach przeczytacie tutaj –

 http://www.bodyinfo.pl/jak-wybrac-buty-do-squasha.a1173

http://www.bodyinfo.pl/asics-2013-buty-do-squasha.a1933

 

II. Rakieta. Na sam początek wydatek do ok. 250zł. Za tą kwotę możecie kupić już całkiem fajną rakietę, która nie uprzykrzy Wam gry, ale też nie będzie jej żal jeśli ta ulegnie uszkodzeniu. Niestety wyższa cena nie gwarantuje większej wytrzymałości (czasami jest wręcz na odwrót). Dopiero po kilku miesiącach aktywnej gry zaczniecie rozróżniać balans i jego wpływ na grę, a w swojej dalszej karierze wielokrotnie będziecie zmieniać modele rakiet.

Na pewno pierwszą rzeczą jaką warto zrobić po kupnie nowej rakiety to wymiana owijki – nawet w topowych modelach potrafią być kiepskie. Warto też zapytać instruktora co sądzi o naciągu, bo jego wymiana potrafi całkowicie odmienić nasz sprzęt i podnieść komfort gry.

Więcej o rakietach tutaj –

http://www.bodyinfo.pl/jak-wybrac-rakiete-do-squasha.a1172

A poniżej coś na temat piłek –

http://www.bodyinfo.pl/jak-wybrac-pilke-do-squasha.a1124

 

III. Instruktor. Tak jak wspominaliśmy wcześniej – nie jest niezbędny w czasie pierwszych dwóch godzin, ale przez następne 3-5h jest jak najbardziej wskazany i na szczęście czasami wystarczy te 5h, żeby potem przez długi czas grać bez odczucia, że czegoś brakuje. Koszt treningu można rozłożyć na kilka osób. Warto też rozejrzeć się po klubach w swojej miejscowości (licząc, że jest ich więcej niż jeden) czy przypadkiem nie ma promocyjnych treningów dla początkujących – bardzo fajna sprawa i minimalnie obciążająca nasz budżet.

 

IV. Odzież. Co do ubrania to warto zainwestować w kilka par spodenek, koszulek – czasami nawet w trakcie jednej godziny warto się przebrać. Dobre skarpetki i frotki też są mile widziane.

Okulary ochronne – koszt od 50zł – przydatność… bezcenna.

               

 

 

 

Po tym etapie Wasza wiedza będzie rosła już bezpośrednio ze środowiska. Warto zapisać się do ligi klubowej – rewelacyjna forma urozmaicenia sobie przeciwników oraz podniesienia umiejętności. Potem można spróbować sił w turniejach klubowych, rankingowych.

Zachęcamy do czytania artykułów o grze w squasha na naszym portalu: www.bodyinfo.pl !!!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry