Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Squash – sposób na zwycięstwo w meczu!

Squash – sposób na zwycięstwo w meczu!

Squash to trudna gra. Wymaga dużej siły, olbrzymiej kondycji, gigantycznej szybkości, ale przede wszystkich dobrej techniki i dużych umiejętności. Najlepsi gracze koncentrują się na pewnych, skomplikowanych trikach, których skuteczne zastosowanie pozwala wyrobić sobie przewagę nad przeciwnikiem. Poniżej udzielamy rady jak grać by wygrywać!

 

                                                       

 

 

Ciekawym aspektem w squashu jest możliwość zagrywania piłki o wszystkie ściany. Kreatywnym graczom daje to szeroki zakres możliwości zagrań, używania kątów do ataku, obrony oraz wprowadzenia w błąd zawodnika. Jednym z ważniejszych zagrań z użyciem ścian i kątów jest obronny Boast. Obronny ponieważ grany z trudnej pozycji – z tyłu kortu, w sytuacji w której nie jesteśmy już w stanie zaatakować lub zagrać piłki bezpiecznej w tył kortu.

Po zagraniu obronnego Boast’a zazwyczaj nadal pozostajemy w trudnej sytuacji ponieważ piłka dość przewidywalnie zmierza do przeciwległego narożnika co daje pozycję atakującą przeciwnikowi. Jednak pamiętając o kilku zasadach jesteśmy w stanie wyjść z opresji, a przy dobrej precyzji (i szczęściu) zdobyć nawet punkt.

Boast obronny powinien być zagrywany o 3 ściany: ściana boczna – ściana przednia – przeciwległa ściana. Podczas zagrań obronnych zależy Ci na czasie. Jesteś w trudnej pozycji z której musisz się „wydostać” z głębi, dlatego zagranie o 3 ściany a nie 2 da Ci cenne ułamki sekund na powrót.

Aby zagrać o 3 ściany musisz uderzyć piłkę po odpowiednim kątem. Jest to kwestia treningu – już po kilku uderzeniach powinieneś złapać właściwy kąt. Jeśli piłka nie dolatuje do przedniej ściany to oznacza, że kąt jest zbyt mały (zbyt ostry), jeśli zagrywasz o dwie ściany to oznacza, że kąt jest za duży (zbyt rozwarty). Oczywiście musisz dobrać również odpowiednią siłę, jednak staraj się zagrać dokładnie a nie za wszelką cenę mocno.

Poza siłą i kątami możesz jeszcze wprowadzać wariację polegającą na zmianie wysokości boasta. Jeśli jesteś w naprawdę trudnej sytuacji i potrzebujesz więcej czasu na powrót do gotowej pozycji, zagraj delikatniej ale wysoko o boczną ścianę. Próba zagrania Boasta o 3 ściany (przy odrobinie szczęścia) zakończa się również zagraniem w nick czyli połączenie ściany bocznej i podłogi co stawia Twojego przeciwnika w niespodziewanej i trudnej sytuacji.
Zamach i technika zagrania Boasta jest podobna do stright drive’a jednak zupełnie inne jest ustawienie w stosunku do ścian. Przodem ustawiamy się nie do bocznej ściany a do tylnego narożnika. Również noga na której się opieramy powinna być skierowana w kierunku narożnika. Dzięki temu nie wykręcamy nadgarstka – zachowujemy prawidłowy zamach i uchwyt a piłkę kierujemy na boczną ścianę.

 

                                                

 

 

Zasady:

Generalną zasadą jest aby nie grać obronnego boasta jeśli tylko możemy zagrać jakieś inne bezpieczne zagranie. Jest to dość ważna zasada o której należy pamiętać ponieważ jeśli już nauczymy się tego zagrania to bardzo często jest ono nadużywane i staje się częstym zagraniem z tylnego narożnika. Przede wszystkim powinniśmy próbować zagrać coś innego – straight drive, crosscourt, lob – proste – nie musimy to nie brońmy się. 
Drugą ważną zasadą jest powrót na środek kortu po uderzeniu. Boast jest jednym z tych zagrań po których mamy tendencję do pozostania w miejscu i patrzeniu „co się wydarzy”. Zmuś się do szybkiego ruchu na środek, stań na T i w gotowej pozycji czekaj na ruch przeciwnika. Bardzo częstą kombinacją jest boast – drop shot, dlatego ważne jest aby utrzymywać dystans w którym jeszcze jesteś w stanie dojść w przód kortu.

 

Jak trenować?

Dobrą wiadomością jest, że boast jest zagraniem stosunkowo łatwym do ćwiczenia w parach. Doskonałym ćwiczeniem jest wymiana boast – drive lub boast – cross z jednym zawodnikiem w przedniej części kortu zagrywającym do tył oraz z drugim w tyle kortu grającym tylko boast’a.

 

Ważne reguły:

  1. Wracaj szybko na środek – nie ulegaj pokusie obserwacji piłki w miejscu zagrania
  2. Ustaw się przodem do narożnika
  3. Przygotuj wcześniej zamach – bądź gotowy
  4. Nie nadużywaj boasta obronnego – graj go tylko jeśli nie masz innego wyjścia
  5. Jeśli musisz zagrać mocno – zagraj dokładnie po zagraniu obronnego Boast’a przygotuj się ze strony Twojego przeciwnika na drop shot lub crosscout – najczęstsze zagrania z przodu.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry