Jesteś tutaj
Dom > Fitness > „Szóstka Weidera”. Na czym to polega?

„Szóstka Weidera”. Na czym to polega?

O „Szóstce Weidera”, czyli o tzw. „A6W”, pisaliśmy już kiedyś w naszym serwisie. Ponieważ jednak wokół tego systemu ćwiczeń odbywa się wiele dyskusji, pada na jego temat wiele pytań i nieustannie wyrażane jest niezrozumienie tematu, w dzisiejszym tekście raz jeszcze tłumaczymy na czym polega i dla kogo jest przeznaczony system ćwiczeń na brzuch, którego twórcą jest Joe Weider. „Szóstka Weidera” – o co w tym chodzi?

 

SZEŚĆ TYGODNI – TYLE WYSTARCZY, BY INTENSYWNIE ĆWICZĄC, ZYSKAĆ DOSKONALE WYMODELOWANE MIĘŚNIE BRZUCHA!!!

Trening Weidera przeznaczony jest dla osób, które wcześniej ćwiczyły regularnie, ale ostatnio trochę się opuściły oraz dla osób, które poprzez intensywny trening aerobowy i tradycyjne „brzuszki” zgubiły już tkankę tłuszczową ze swojego brzucha, a teraz pragną ów brzuch wyrzeźbić. Pierwsza grupa ćwiczących, dzięki A6W szybko przywróci swój brzuch do optymalnej formy i kształtu. To dobry sposób na stosunkowo szybkie odzyskanie sylwetki.  Drugiej grupie ćwiczących, na pewno uda się w ciągu sześciu tygodni zbudować, przynajmniej mały „kaloryfer” na swoim brzuchu.

Aby jednak to wszystko się udało wymagana jest pełna konsekwencja – ten trening przynosi rezultaty tylko wtedy, gdy jest przeprowadzony dokładnie według instrukcji! A więc systematyczność, wytrwałość i samodyscyplina są podstawą pomyślnego wykonania całego cyklu ćwiczeń „A6W”.

Twórcą tego systemu ćwiczeń jest Kanadyjczyk – Joe Weider, kultowa postać kulturystyki i treningu ogólnorozwojowego. Popularna nazwa treningu – „Szóstka Weidera” – pochodzi od liczby ćwiczeń (jest ich 6) i czasu przez który trzeba go wykonywać (jest to 6 tygodni). Podstawowa zasada brzmi: ĆWICZYSZ CODZIENNIE! Przerwy między ćwiczeniami ograniczasz do minimum, tzn. do kilku sekund. Istotnym elementem treningu jest spinanie mięśni podczas trzysekundowego „przestoju”. Liczba powtórzeń zmienia się wraz z kolejnymi tygodniami, ale trening nie może trwać codziennie dłużej niż 25 minut. Na kolejnych jego etapach trzeba więc zwiększyć tempo wykonywania ćwiczeń.

 

SIŁA W PSYCHICE!!!

Wykonując przez 6 tygodni te same ćwiczenia, można się znudzić. Wiele osób rezygnuje po kilku tygodniach. Potrzebna tu jest naprawdę mocna psychika. Bądź cierpliwy! Pierwsze efekty po około 3 tygodniach dodadzą ci skrzydeł.

Ćwicząc „Szóstkę Weidera” nie potrzebujesz żadnego sprzętu, a trening możesz zorganizować zarówno w klubie fitness, w swoim domu, jak i na świeżym powietrzu. Ważne, by podłoże było płaskie. Przyda się do tego cienka mata. Ten zestaw ćwiczeń jest jednak przeznaczony dla osób bardziej zaawansowanych. Początkujący mogą mieć problem z wykonaniem „szóstki” – trening jest efektywny, ale wyczerpujący. Osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z ćwiczeniami, powinny rozpocząć od mniej obciążających ćwiczeń ABS. Trening Weidera nie jest też przeznaczony dla osób, których brzuch pokryty jest grubą warstwą tkanki tłuszczowej. Nie jest to system ćwiczeń spalających tłuszcz, czy redukujących masę. „A6W” to trening rzeźbiący i modelujący brzuch i jest przeznaczony dla osób, które z grubsza, pozbyły się już tkanki tłuszczowej.

 

„SZÓSTKA WEIDERA” ĆWICZENIA:

  1. Leżąc na płaskim podłożu, trzymaj ręce wzdłuż tułowia. Unieś prawą nogę tak, aby w kolanie i biodrze zachować kąt 90 stopni, podnosząc jednocześnie barki, ale nie odrywając tułowia od podłoża. Wytrzymujesz w tej pozycji 3 sekundy. Powtórz to ćwiczenie z lewą nogą.
  2. Powtórz ćwiczenie 1, ale unieś teraz obie nogi jednocześnie. Pamiętaj, że unosisz też barki, ale nie odrywasz tułowia od podłoża. Wytrzymujesz w tej pozycji 3 sekundy.
  3. Powtórz ćwiczenie 1, ale trzymając ręce splecione na karku. Zasada wykonywania ćwiczenia nie zmienia się.
  4. Wykonaj ćwiczenie 2, ale trzymając ręce splecione na karku. I tu też obowiązują te same zasady, co w przypadku wcześniejszych ćwiczeń.          
  5. Trzymając ręce splecione na karku, zrób nogami „nożyce”, ale takie o bardziej„rowerkowym” charakterze (Jedna noga wyprostowana, druga zgięta w kolanie zbliża się do tułowia, a potem zmiana nóg). Barki lekko unieś, ale nie odrywaj tułowia od podłoża.
  6. Unieś część barkową tułowia i obie wyprostowane nogi. Wytrzymaj w pozycji 3 sekundy.

 

CYKL ĆWICZENIOWY „SZÓSTKI WEIDERA”:

Dzień                           Liczba powtórzeń w serii                  Liczba serii

1                                              6                                                          3

2,3                                           6                                                          3

4,5,6                                         6                                                          3

7,8,9,10                                     8                                                          3

11,12,13,14                               10                                                         3

15,16,17,18                               12                                                         3

19,20,21,22                               14                                                         3

23,24,25,26                               16                                                         3

27,28,29,30                               18                                                         3

31,32,33,34                               20                                                         3

35,26,37,38                               22                                                         3

39,40,41,42                              24                                                           3

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry