Jesteś tutaj
Dom > Crossfit > JAK SZYBKO ” ROSNĄ MIĘŚNIE ” ?

JAK SZYBKO ” ROSNĄ MIĘŚNIE ” ?

JAK SZYBKO ROSNĄ MIEŚNIE ?
Zacznę swój artykul o fake ” badaniu naukowym ” apropo przyrostu mięsni !
„Badania pokazują, iż można dorzucić 20 kg mięśni w miesiąc”
Nazywasz „eksperyment Kolorado” badaniem naukowym? To propaganda i oszustwo, a nie badanie naukowe. W badaniu naukowym należy użyć 20, 30 czy 50 osób, a nie jednej. Warunki powinny być obiektywne, a tu nie były. Grupy interwencji i kontrolna powinny być ujednolicone, nie różniące się zbytnio parametrami. Dlatego „eksperyment Kolorado” jest największym przekrętem lat 70. XX wieku. Użyto do niego znanego zawodnika, Caseya Viatora. Po co? Aby nakręcić sprzedaż „cudownych maszyn treningowych” Nautilus.
Na czym polegał eksperyment? Viator miał 1.73 m wzrostu i ważył na początku eksperymentu 75.69 kg. W ciągu 28 dni miał zdobyć ~20.5 kg mięśni, a przy tym stracić ~8.13 kg tłuszczu. Na koniec ważył ~96.4 kg. Policzmy: początkowo Viator miał 75.69 kg i 13.8% tkanki tłuszczowej, a więc sam tłuszcz ważył ~10.45 kg. Rzekomo Viator miał stracić 8.13 kg tłuszczu. Oczywiście, to niemożliwe z powodów fizjologicznych.

ZROZUMIEĆ PRZYROSTY MASY MIĘSNIOWEJ
Budowanie masy” bywa niekiedy różnie postrzegane. Przykładowo, istnieją osoby, które w skali miesiąca doświadczają potężnych, niekiedy kilkukilogramowych przyrostów, co rzekomo ma dowodzić, iż mięśnie rozwijać można w nielimitowanym tempie – oczywiście przy odpowiednim doborze strategii żywieniowo- treningowo- suplementacyjnych. W praktyce jednak jednostki, które doświadczają tak gwałtownego progresu niestety nie rozwijają tylko i wyłącznie masy mięśniowej. Osoby te doświadczają przede wszystkim przyrostów wody i tłuszczu, lub przynajmniej – tylko wody. Wzrost ilości tkanki mięśniowej stanowi natomiast jedynie skromny udział zysków.
Warto uściślić, że wzrost całkowitej masy ciała nie koniecznie musi oznaczać zwiększenie ilości tkanki mięśniowej. Mało tego, przyrost beztłuszczowej masy ciała także nie musi oznaczać przyrostu tkanki mięśniowej – spowodowany może być on np. tylko i wyłączenie zwiększeniem ilości wody ustrojowej. Efekt ten możliwy jest chociażby poprzez wprowadzenie odpowiedniej manipulacji w spożyciu węglowodanów bądź też – poprzez wprowadzenie suplementacji kreatyna. Mięśnie stają się pełniejsze i większe, a wynik na wadze osiąga wartości wyższe nawet o 2 – 4kg, przy czym – obwód talii nie zwiększa się. Mimo to jednak, nie musi to bezwzględnie oznaczać, iż przybyło choćby 100g tkanki mięśniowej. Może, ale nie musi…

DLACZEGO PRZYROST MASY MIĘSNIOWEJ IDZIE POWOLI …

Dieta : Brak satysfakcjonujących przyrostów oznacza zazwyczaj niedostateczne spożycie jakiegoś składnika pokarmowego. Problemem powszechnym u młodych sportowców jest po prostu niedobór kalorii. Opieranie menu na chudym mięsie, ryżu, odtłuszczonym twarogu i białkach jaj sprawia, że posiłki są spore objętościowo, ale zarazem ubogie energetycznie i niesmaczne, co utrudnia realizację założeń kalorycznych. Również podnoszony ostatnio lęk przed węglowodanami i kult białka sprawiają, że diety „na masę” są zbyt wysoko-proteinowe i zbyt nisko-węglowodanowe. Efektem jest powolny przyrost lub po prostu brak przyrostów.

Regeneracja : Umówmy się co do jednego: mięśnie rosną wtedy kiedy mają ku temu odpowiednie warunki. Brak odpoczynku, zbyt krótki sen, spędzanie wolnego czasu przy piwku przed blokiem, lub na dyskotece w stanie upodlenia alkoholowego w oczywisty sposób upośledza proces regeneracji powysiłkowej. Bez poświęcenia odpowiedniej uwagi temu zagadnieniu, można dużo jeść, ciężko ćwiczyć i nie mieć z tego żadnych namacalnych korzyści. Niestety. Potrzebne są: przynajmniej siedem godzin nieprzerwanego snu na dobę, umiar w stosowaniu używek oraz w razie potrzeby – przerwy regeneracyjne w treningach, by proces budowy muskulatury zachodził w sposób niezachwiany.

Przyzwyczajenie :Jedną z bardziej niedocenianych przyczyn niesatysfakcjonujących przyrostów jest przyzwyczajenie organizmu do bodźców. Nawet najlepszy trening po pewnym czasie wyczerpuje swój potencjał, nawet najlepsza dieta w pewnym momencie zaczyna działać gorzej, to samo może dotyczyć nawet najdroższych suplementów. . Organizm adaptuje się do bodźców i przestaje na nie reagować. Sytuację tę można przyrównać do opowiadania ciągle tych samych kawałów, w końcu (w zasadzie dość szybko), przestają być one śmieszne. Nie dzieje się tak dlatego, że z natury były kiepskie, tylko dlatego że już je wiele razy słyszeliśmy.

ILE MASY MIĘŚNIOWEJ MOZNA ZBUDOWAĆ PRZEZ MIESIĄC – TRENUJĄC NATURALNIE
Tempo budowy masy mięśniowej jest ograniczone przez szereg czynników związanych chociażby z wydajnością aparatu enzymatycznego. W efekcie tego mięśnie rosną zdecydowanie wolniej niż byśmy tego chcieli. Wbrew obiegowym teoriom mało realne jest szybsze budowanie muskulatury niż takie, które zakłada przyrost 0,5 – 1kg miesięcznie. I na taki progres należałoby się nastawić. Należy bowiem pamiętać, że kulturystyka to sport dla cierpliwych.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry