Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Taktyka gry w squasha

Taktyka gry w squasha

Squash nie opiera się jedynie na agresywnym odbijaniu piłki o ścianę, jak mogłoby się wydawać. Squash bardziej przypomina wojnę – liczy się taktyka i strategia. Taktyka to działanie podejmowane w ramach strategii, a nasza znajomość taktyk wpływa na wybór strategii. Wiedza o tym, jak coś zrobić wpływa na to, co uważamy za możliwe do zrobienia.

 

                  

 

 

 

 

Podstawowe zasady taktyki w squashu:

Po pierwsze i najważniejsze, należy planować przebieg gry, wiedzieć co i jak zrobić w określonej sytuacji. Squash to szybka gra, więc gdy piłka jest już w locie, może Ci być trudno przemyśleć sytuację. Przebieg gry należy analizować na bieżąco w trakcie gry, ale przede wszystkim warto zacząć analizę już przed meczem. Szybkość podejmowania decyzji to jedna z największych zalet dobrego gracza, oprócz dobrze opanowanej techniki gry oczywiście. 

Po przyswojeniu podstaw taktyki, zacznij stosować różne warianty dopasowując swój styl gry do sposobu gry przeciwnika biorąc pod uwagę jego słabe i mocne strony. Różne taktyki okazują się skuteczne w odniesieniu do różnych sytuacji na korcie. Musisz nauczyć się dostosowywać taktykę gry do konkretnych celów.

Jeśli masz jakiś szczególny sposób na taktykę gry, a grasz regularnie z tym samym partnerem, nie nadużywaj go przesadnie. Partner szybko się zorientuje, jakie są twoje plany i z łatwością obmyśli kontr-strategię. Powtarzające się wykorzystanie określonych taktyk sprawia, że nasi przeciwnicy uczą się je odpierać i niwelować ich negatywny wpływ. Działanie z zaskoczenia pozwala na skuteczne wytrącenie przeciwnika z równowagi. Pociąga to za sobą niekiedy popełnianie przez niego błędów.

 

  ZAPLANUJ PRZEBIEG GRY

 

 

 

Taktyka, czyli jak wprowadzić w życie nasz plan  

Na początek, kilka użytecznych rad na temat serwu. Po pierwsze, staraj się serwować na różne sposoby, zmieniaj szybkość i kierunek serwisu, serwuj i odbijaj serwy z woleja (zanim piłka dotknie podłogi), opanuj uderzenia typu cross court posyłając piłkę daleko na druga stronę kortu.

Po drugie, jeśli chcesz grać agresywnie staraj się zajmować pozycję przed przeciwnikiem, stosuj szybkie uderzenia i równie szybko przemieszczaj się po korcie, zajmuj pozycję na środku kortu zanim przeciwnik odbije piłkę, szybko dobiegaj do piłki, po złapaniu równowagi sięgaj do niej wykonując skłon i uderzaj zdecydowanie, często odbijaj piłkę z woleja, będąc w dogodnej pozycji uderzaj mocno, nie dawaj przeciwnikowi czasu na rozgrywanie. Grając agresywnie trzeba się starać unikać częstych błędów, a więc zbytniego pośpiechu i nadawania uderzeniom większej siły niż precyzji. Zaleca się trenowanie w pojedynkę uderzeń z woleja i ćwiczenie refleksu.

Po trzecie, posyłaj piłkę do wszystkich rogów kortu. Sprzyja temu stosowanie zagrań długich z: woleja, boast i drop. Te uderzenia posyłają piłkę do rogów i są nieprzewidywalne.

Po czwarte, urozmaicaj swoje zagrania – uderzaj piłkę z różną szybkością, pod różnymi kątami, różnymi typami uderzeń, mieszaj krótkie zagrania z długimi. Taki sposób gry wprowadzi twojego przeciwnika w dezorientację. Rywal będzie się miotać po całym korcie nie wiedząc, co dalej robić. 

 

 ZACZNIJ WPROWADZAĆ TAKTYKĘ W CZYN

 

 

 

 Kilka sposobów rozegrania piłki:

 –         Po odbijaniu piłki w tylnej części kortu zagraj boast, kiedy przeciwnik stara się wrócić na środek kortu.

–          Zagraj boast, kiedy przeciwnik jest za tobą daleko od przedniej ściany.

–         Kiedy przeciwnik zagra Ci boast z głębi kortu, zagraj mu drop.

–         Po tym, jak przeciwnik zagra cross court z głębi kortu, zagraj mu killa – uderz piłkę  mocno z woleja posyłając ją w róg kortu u styku ścian przedniej i bocznej z podłogą

–         Jeśli nie masz już siły i potrzebujesz chwili na oddech, a znajdujesz się pod przednią ścianą, poślij piłkę wysokim cross courtem na tył kortu.

 

  STOSUJ ROZMAITE ZAGRANIA STRATEGICZNE

 

 

 

 

Przyswojenie sobie powyższych wskazówek pozwoli Ci szybko pojąć czym jest strategia gry i skutecznie nauczyć się gry taktycznej. A to w bezpośredni sposób przełoży się na Twoje poczynania na korcie. Po pierwsze, taktyka! Zasadę tą warto zapamiętać i kierować się nią w każdym pojedynku. Mecz najczęściej nie jest wygrywany przez najsilniejszych, czy najszybszych  graczy, ale właśnie przez tych, którzy potrafią najlepiej taktycznie rozegrać daną grę.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry