Jesteś tutaj
Dom > Fitness > Technika rozciągania SMR

Technika rozciągania SMR

SMR= Self Myofascial Release

A więc jest to technika uciskania przykurczonych mięśni za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych wałków. Tutaj wykorzystanie akupresury i automasażu pomaga w rozluźnieniu przykurczonych tkanek i odzyskaniu utraconego zakresu ruchu. Dużą zaletą takiego rozciągania jest fakt, że ćwiczenia z wałkiem można stosować samodzielnie, bez pomocy drugiej osoby.

Mamy różnego rodzaju wałki do dyspozycji: długie, krótkie, różniące się twardością pianki i tworzywa z jakiego są wykonane. Są również z różnego rodzaju kolcami czy wypustkami. Starsi sportowcy z większa masa mięśniową sięgają po te twardsze i solidniejsze, gdyż tylko wtedy osiągają efekt rozluźnienia tkanek, zaś młodzież i początkujący powinni zacząć od miękkich, nie powodujących mocnego ucisku na tkanki.

Stosowanie takiego wałka jest łatwe i pozwala osobom aktywnym jak i tym prowadzącym siedzący tryb życia na szybką reakcję związaną z napięciem tkanek. Wykorzystując tu właśnie koncepcję akupresury i automasażu, używając wagi swojego ciała uciskamy lub masujemy bolące miejsca, zmniejszając napięcie w mięśniach.

Dzięki niemu  rozluźniamy mięśnie i wpływamy na zmniejszenie zrostów i blizn powstałych podczas urazów.  Poprawiamy elastyczności tkanek miękkich, także przyspieszamy proces ich regeneracji przez co zmniejsza się ryzyko urazów wynikających z przykurczu i sztywności mięśni.

Podczas użycia wałka przy rozciąganiu zwiększamy ukrwienia mięśni, do tego może być on  stosowany  na początku treningi jak i po nim. Po zastosowaniu wałka (nie w trakcie) nie powinno się odczuwać bólu i mieć śladów w postaci siniaków.

Wałek możemy stosować przed treningiem po 5 – 10 minut w ramach rozluźnienia tkanek i po to aby wspomóc rozgrzewkę, natomiast po treningu relaksuje on mięśnie i zmniejsza ból po wyczerpujących ćwiczeniach. Można go stosować  codziennie w ramach zmniejszenia napięć lub po kontuzjach w celu przyspieszenia  lub w ramach profilaktyki.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry