Jesteś tutaj
Dom > Nowości > TENIS. Jak wybrać rakietę?

TENIS. Jak wybrać rakietę?

Poniższy tekst traktuje o rakietach tenisowych. Staramy się wytłumaczyć jak odczytywać i interpretować parametry rakiet, doradzamy jak wybrać odpowiednią dla siebie rakietę i jak kupić najlepszą. Zachęcamy do lektury.

 

1. Jak wybrać właściwą dla siebie rakietę?

Wróżenie z fusów
Należy rozwiać mit, że jakikolwiek siedzący po drugiej stronie drutu ekspert jest w stanie komukolwiek powiedzieć, że coś będzie dla kogoś dobre, że będzie mu się tym dobrze grało. To jest niemożliwe! Każdy jest inny, każdy ma za sobą inną drogę, każdy ma inne nastawienie. Próba odgadnięcia, co komu będzie „leżało” przypomina zabawę ze szklaną kulą. Czy oznacza to, że szukanie pomocy na forach internetowych i rad u bardziej doświadczonych jest ślepą uliczką? Nie, trzeba tylko robić to rozsądnie i krytycznie podchodzić do uzyskiwanych wskazówek.

Po co pytać?
Po co pytać, to chyba kluczowe dla problemu pytanie. Rakiet na rynku jest cała masa. Na zdrowy rozum przy znajomości podstawowych praw rynku wynikałoby więc, że nie może istnieć jedna idealna rakieta, która jest dobra dla wszystkich. Gdyby tak bowiem było wszyscy graliby jednym i tym samym modelem, jednego i tego samego producenta. A przecież nie grają. Dlaczego? Bo każda z rakiet jest troszkę inna. Poprzez swoje specyficzne parametry nadaje się bardziej do jednego stylu gry, a mniej do innego… Jeśli więc dana osoba gra w określony sposób, to spektrum właściwych dla niej rakiet bezpiecznie się zawęża. Po dobrym rozpoznaniu potrzeb gracza można mu zaproponować trzy czy pięć modeli rakiet. Na tym rola doradców się kończy – cała reszta – dosłownie – w rękach zainteresowanego.

Co mam wybrać?
Tu dochodzimy do sedna sprawy. Na tym etapie po prostu trzeba pójść na kort i sprawdzić. Albo rzucić monetą. Oczywiście – jeśli się nie znamy, to lepiej zapytać, czy aby uśmiechnięty sprzedawca nie wpycha nam wynalazku, który w krótkim czasie doprowadzi nas do inwalidztwa I grupy.

W związku z powyższym, w kilku punktach podsumujemy to, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu swojego pierwszego „ustrojstwa” i rozprawimy się z kilkoma mitami rozpowszechnianymi przez „doświadczonych sprzedawców”.

Kompozytom aluminiowym mówimy „NIE”.
Tenis jest sportem technicznym wymagającym lat treningu. Nie ma rakiet „idealnych”, które załatają niedostatki w naszej technice. Opowieści o rakietach „mistrza” można śmiało włożyć między bajki, bo większości rakiet, które są promowane wizerunkiem znanych tenisistów na kartoniku przyczepionym do naciągu, ci ostatni nie dotknęliby nawet nogą. Są to zwykle tanie konstrukcje oparte o kompozyt węglowo-aluminiowy, którego zwyczajnie nie można polecić komukolwiek do grania. Jego jedyną zaletą jest cena, o ile nie wliczamy w nią kosztów leczenia ewentualnych kontuzji. O ile na poziomie rakiet dla dzieci kompozyt nie jest jeszcze tak groźny, to wraz z wiekiem i coraz większą siłą gry własnej i przeciwników może prowadzić do poważnych kontuzji – szczególnie u kogoś, kto się uczy i wiele piłek uderza niecentrycznie oraz na sztywnej ręce. Dla jasności – na dobrą sprawę nie jest istotne czy kompozyt jest aluminiowy, tytanowy czy z jakimś jeszcze nieprawdopodobnym metalicznym rdzeniem. Metal to metal – nadaje się do zbrojenia betonu, nie do gry w tenisa.

Nie przesadzajmy z wagą
Rakieta dla początkującego nie powinna być ciężka. W przypadku mężczyzn oznacza to przedział 270-285g, w przypadku kobiet – 255-270g. Oczywiście są to przedziały orientacyjne i nie powinny być traktowane jako ostateczne, zamknięte i kropka. Chodzi głównie o to, żeby rakieta nie była za ciężka – 315g na początek to stanowczo za dużo. Lżejszą rakietą łatwiej jest nadgonić lub spóźnić niewłaściwie zainicjowany zamach, przy ciężkiej rakiecie jest to w znacznym stopniu utrudnione (dla początkującego wręcz niemożliwe). Z kolei zbyt lekka rama jest niestabilna i w momencie uderzenia piłki ma tendencję do szarpania się z ręką – szczególnie gdy uderza się nie do końca centrycznie.

Główka – większe nie znaczy lepsze
Można by powiedzieć, że im większa główka, tym lepsza, bo łatwiej trafić. Prawda jest jednak taka, że w zasadzie „normalny człowiek” bez problemu poradzi sobie z grą rakietą o powierzchni ca. 100 cali kwadratowych (+/- 3 sq.in.). Większa główka ułatwia trafienie i zwiększa dynamikę gry, ale ogranicza też kontrolę nad uderzeniem. Tymczasem zarówno trafianie jak i dynamika są jak najbardziej do wypracowania na poziomie technicznym, a rakieta „za duża” będzie bardzo szybko przeszkadzać w grze.

Balans rakiety
Raczej równy. Oznacza to, że po włożeniu palca w serce naciągniętej rakiety (bez „papierka z obrazkiem”!) rakieta powinna wisieć poziomo. Oczywiście, podobnie jak z wielkością główki można dodać sobie „mocy” wybierając rakietę o charakterystyce młotka (rakieta z ciężką główką). Szczególnie lżejsze rakiety będą się „przechylały” w stronę lekkiego balansu na główkę, bo zdejmowanie masy z rączki w mniejszym stopniu zaburza stabilność rakiety. Dodatkowo rama ważona „na łeb” ma tendencję do samodzielnego domykania uderzeń i ogólnie jest „łatwiejsza”. Może to jednak ograniczać świadomość osoby uczącej się i jej rozwój odbierając znaczną część kontroli nad uderzeniem. Rakieta ważona na główkę ponadto ma bardzo ograniczone możliwości w grze wewnątrz kortu i przy siatce ze względu na stosunkowo dużą bezwładność. Jeśli ktoś więc potrzebuje „przebijaka” zza końcowej, to nie będzie problemu. Jeśli jednak chce mieć mobilną rakietę sprawdzającą się z każdego punktu kortu i wspierającą rozwój – trzeba poszukać czegoś o równiejszym balansie.

Okazje
Oczywiście kupienie czegoś tanio jest przyjemne, pod warunkiem jednak, że kupiliśmy to, co chcieliśmy. Nowa, przyzwoita rakieta spełniająca kryteria, o których była mowa to wydatek co najmniej 250-300zł. Czasem zdarzają się większe wyprzedaże, ale jeśli źródło rakiet jest niepewne może się okazać, ze nie kupujemy tego, co się nam obiecuje. A to może oznaczać, ze wszystkie te parametry, które sobie założyliśmy (w szczególności materiał, z którego wykonano ramę) mają się nijak do tego, co finalnie wyjmiemy z pokrowca. Doradzamy więc daleko idącą ostrożność w korzystaniu z „mega-okazji” o ile nie ma pewności, że sprzedający jest godny zaufania, a rakieta pochodzi z pewnego źródła. Podobnie w przypadku rakiet używanych – o ile nie znamy źródła – należy zachować dużą ostrożność nie mając głębszej wiedzy o rakiecie, którą zamierzamy kupić.

 

 

 

2. Czym się kierować kupując rakietę?

Podstawowe parametry rakiet:
1. waga
2. balans
3. sztywność
4. wielkość główki
5. grubość ramy
6. stosunek strun

 

1.

Lekkie — poniżej 270g

średnie 275g — 300g
Ciężkie — powyżej 300g

Początkującym mężczyznom, młodzieży i osobom z kłopotami z barkiem i łokciem polecamy przedział średni, a kobietom nawet lekki.

 

2.

Na rączkę tzw. HL (head light)

Neutralny tzw. E* (even)
Na główkę tzw. HH (head heavy)

*Za balans neutralny uznaje się dla rakiety standardowej (27 cali) punkt równowagi w odległości 13,5 cala od podstawy rączki.
Punkt równowagi znajdujemy kładąc rakietę płasko i poziomo na np. wyciągniętym palcu wskazującym. Przesuwamy ją w prawo lub lewo w poziomie aż rakieta przestanie się przechylać na którąś ze stron (rączka lub główka)

Dla początkujących proponujemy E (dla kobiet) lub lekki indeks HH (max 2 pkt.); w przypadku kłopotów z nadgarstkiem lekki HL (1-2 pkt.).
Dla gry serwis — wolej — zdecydowanie HL
Dla gry z głębi kortu — HH lub E ze wskazaniem na HH
Dla gracza który gra z tyłu ale i nie stroni od siatki, gra ofensywnie i lubi deble — E, czasem lekki HL

 

3.

Sztywna (wartość indeksu blisko 70) – większa moc własna, mniejszy komfort.

Miękka (wartość indeksu blisko 60) – mniejsza moc własna, większy komfort.

Początkujący powinni jednak szukać rakiety miękkiej lub czegoś w okolicach 65pkt. indeksu ze względu na komfort i ochronę barku/łokcia.

 

4.

Małe — do 630

średnie — ponad 630-660
Duże — ponad 660-720

średnie — najbardziej uniwersalne, dla początkujących i graczy nie stroniących od woleja
Małe – dla graczy posiadających już pewne umiejętności (NTRP> 3.0), do gry na całym korcie, jednoręcznym bekhend (dwuręcznym też oczywiście można) , deble, sporo woleja.
Duże — dwuręczny bekhend, gracz z głębi kortu, osoby w wieku zaawansowanym o słabej technice, amator takich główek.
Osobiście uważam że powyżej 660 nie ma sensu wychodzić, na każdym poziomie.
Oczywiście ktoś może lubić i mieć dobre subiektywne odczucia jak ma rakietę z dużą główką.

 

5.

Cienkie ramy <23mm

średnie ramy 23-25mm
Grube ramy > 25mm

Cienkie – dużo czucia a mniej siły i tłumienia. Dla graczy zaawansowanych o pełnym zamachu.
średnie — uniwersalne, bliżej 23mm dla zaawansowanych a bliżej 25mm dla początkujących, dla ludzi o średnim, kompaktowym zamachu.
Grube — mało czucia, dużo mocy własnej, do gry na krótkim zamachu, ludzie w zaawansowanym wieku o słabej technice.
Mogą być jeszcze profile o różnej grubości ale to pominę na tym etapie.

 

6.

Stosunek pion/poziom. Najpopularniejsze to 18/20 i 16/19. Najprościej, im mniej strun i większa różnica w ich ilości między pionami i poziomami tym większe odejście piłki i mniejsza kontrola ale ułatwienie rotowania. Polecamy dla ludzi z wolniejszym uderzeniem i płaskim. Więcej strun i mniejsza różnica to mniejsza siła a większa kontrola. Rakieta zalecana dla graczy grających dużo topspinem i silnym liftem oraz szlajsem a mniej drajwem.

Są też zdania wręcz odwrotne od prezentowanego powyżej. Wynika to z faktu, że różnice są dość subtelne. Ponieważ brak jest praktycznie rakiet (jeden model) o obu układach to niemożliwym jest wiarygodne porównanie.

W opisach rakiet pojawia się jeszcze pojęcie (parametr) „Swingweight”. Jest to, najprościej mówiąc, odczucie wagi rakiet jakie mamy podczas całego cyklu uderzenia (wyprowadzenie, uderzenie, wykończenie). Jest to jednak mocno subiektywne odczucie i należy ten parametr traktować w gatunku — po prostu jest i warto tylko wiedzieć co to hasło oznacza. Przy wyborze sprzętu nie warto do końca się nim kierować. Dla porządku dodać trzeba, że na ten parametr wpływa masa rakiety, jej balans i aerodynamika (w tym wielkość główki).

 

 

3. Rakiety dla początkujących

Rakieta tenisowa jest sprzętem, którego wybór przez ogrom oraz niewyobrażalne zróżnicowanie oferty jest karkołomnym zadaniem, szczególnie, kiedy tego wyboru musi dokonać początkujący adept dyscypliny.

Niniejsza trzecia część tekstu ma więc na celu pomoc w zakupie rakiety początkującym tenisistom (NTRP 1,0-2,5) nie mającym rozeznania w technikaliach sprzętowych. Zaprezentowane niżej parametry dotyczą wskazań dla początkujących, którzy osiągnęli wiek pozwalający na grę rakietami dla dorosłych i są wolni od zaburzeń mięśniowo-szkieletowych oraz innych schorzeń utrudniających grę na poziomie rekreacyjnym.

W niniejszym poradniku przedstawię zalecane przeze mnie zakresy dla każdego istotnego parametru charakteryzującego rakietę tenisową wraz z opisem przybliżającym dlaczego wskazana jest taka, a nie inna charakterystyka rakiety.
 

Powierzchnia główki
Zalecane: 98-102 cale² / 632-660 cm²

Jest to optymalny rozmiar główki na początek. Rakiety o powierzchni główek w podanym zakresie zapewniają pole czystego trafienia wystarczające do wykonania dowolnego uderzenia nawet początkującym. Powierzchnia powyżej 102 cali² jest tak naprawdę zbędna, a wybór sprzętu o takiej charakterystyce sprowadza się wyłącznie do preferencji. Wraz z rozwojem umiejętności tenisowych zauważymy, że różnica tych kilku cali kwadratowych nie będzie miała większego wpływu na ilość nieczystych trafień, szczególnie wyraźnie możemy się o tym przekonać porównując rakietę o rozmiarze np. 105 oraz 110 cali². Istnieje jednak dolna granica powierzchni główki poniżej której mogą pojawić się pierwsze oznaki problemów w przypadku braków techniczno-motorycznych, ta granica to okolice 95-93 cali². 

 

Długość
Zalecane: 27-27,25 cali

Dłuższa rakieta to dłuższa dźwignia, a dłuższa dźwignia to większe wymagania jeśli chodzi o pracę nadgarstka oraz większe przeciążenia z którymi trzeba sobie poradzić. Dlatego na rakiety o długości wykraczającej poza 27,25 cala powinni decydować się gracze o przyzwoitej technice, których gra skorzysta z użytkowania przedłużanej ramy (np. zawodnicy grający oburęczny backhand czy też zawodnicy o niewielkim wzroście).
 

Grubość ramy
Zalecane:
23-27mm (rama o zmiennym profilu np. 24-25-23mm jak w modelu Dunlop Biomimetic 500)
23,5-25mm (rama o stałym profilu np. 24mm jak w modelu Head YouTek IG Speed Lite)

Grubość ramy przekłada się wprostproporcjonalnie na moc jaką rama będzie oferować podczas gry. Nawet na początku przygody z tą dyscypliną sportu nie potrzebujemy rakiet o ekstremalnej mocy i „przerośniętej ramie”. Tak naprawdę rama charakterystyczna dla rakiet typu tweener jest tu optymalna. Zaoferuje ona wystarczającą moc na początek aby nie zniechęcić początkującego, wspomóc jego uderzenia oraz nie wyręczać zupełnie użytkownika umożliwiając mu rozwój jego techniki tenisowej.
 

Waga
Zalecane (waga bez naciągu):
Panowie 275g-295g
Panie 260-275g

Waga jest niczym bez balansu. Należy ją dobierać z wyraźnym zwróceniem uwagi na balans (czyli środek ciężkości) jaki jej towarzyszy. Im większa waga tym wskazany większy balans na rączkę (HL – czyli Head Light). W wadze 295g można znaleźć już wiele tzw. lekkich rakiet zawodniczych, wielu grających turniejowo amatorów jest użytkownikami modeli Head Radical MP, który to właśnie waży 295g bez naciągu, nie jest to jednak model (niezależnie od linii czy to MicroGel czy też Liquidmetal etc.) dla początkującego gracza.
 

Balans
Zalecane (z naciągiem): 2 HL- 2 HH

Balans czyli środek ciężkości. Ten parametr w bardzo dużej mierze wpływa na to jak będziemy „odczuwać” ciężar danej rakiety. Prostym eksperymentem jest wzięcie młotka prawidłowo oraz odwrotnie. Ta sama waga ale w drugim przypadku środek ciężkości jest na wysokości naszej dłoni. Odczuwalny ciężar przyrządu jest diametralnie różny.
 

Sztywność
Zalecane (z naciągiem): 64-68RA

Sztywność to dość specyficzny parametr. Z jednej strony niska sztywność powoduje iż rakieta pochłania więcej drgań chroniąc nasz nadgarstek i łokieć (cecha pożądana) z drugiej jednak zmniejsza sweetspot, powoduje iż rakieta jest mniej stabilna oraz zmniejsza oddawaną przezeń moc (czego, przynajmniej na początku naszej przygody chcemy uniknąć). Dlatego też konieczny jest kompromis, którym jest wyznaczony powyżej przedział dla tego parametru.
 

Przeplot strun
Przeplot: 16×19 lub 16×18

Jest to jeden z mniej istotnych parametrów. Dobrze jednak aby na początku adept sztuki tenisowej nie musiał zmagać się z gęstszymi przeplotami, które oprócz tego iż są charakterystyczne to wykazują tendencję do większych wymagań wobec użytkownika pod pewnymi względami. Na tym etapie przygody z tenisem nie warto zagłębiać się w tą kwestię.
 

Kompozycja materiałowa
Zalecane: grafit oraz jego kompozyty z kevlarem i/lub włóknem szklanym i/lub twaronem etc.
Uwaga: obecność aluminium w kompozycji bezwzględnie skreśla dany model rakiety, w przypadku rakiet budżetowych najlepiej aby nie było dodatków pokroju tytanu itp.

Użycie grafitu do produkcji rakiet tenisowych było jednym z nielicznych prawdziwych przełomów technologicznych. Spowodowało to znaczącą zmianę stylu gry i rozwój dyscypliny. Ze względu na ceny materiałów producenci bardzo często starają się stosować tańsze wypychacze, szczególnie w przypadku tzw. rakiet „budżetowych” co oczywiście odbija się na grywalności oferowanego produktu. Są materiały których odpowiednie zastosowanie przynosi spore korzyści, są to np. kevlar, twaron, włókno szklane. Niestety ceny tych materiałów, szczególnie dwóch pierwszych, spowodowały, że we współczesnych rakietach raczej ich nie uświadczymy. Podstawową zasadą jest unikanie rakiet aluminiowych, materiał ten ze względu na przenoszenie drgań jest drogą ekspresową do kontuzji i problemów zdrowotnych. Dodatków w rakietach z najwyższej półki takich jak Aerogel, D3O, Liquidmetal nie ma się co obawiać gdyż są to bardziej zabiegi marketingowe niż faktyczne innowacje. W przypadku rakiet budżetowych należy jednak poszukiwać rakiet bez jakichkolwiek dodatków.

 

 

 

Mamy nadzieje, że powyższe wskazówki pomogą Wam w zakupie rakiety tenisowej i ułatwia rozeznanie się w skomplikowanym świecie tenisowego sprzętu. Życzymy powodzenia w doborze rakiety i wielu sportowych sukcesów!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artykuł powstał na bazie kilku wpisów

zamieszczonych na portalu:

tenis.net

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry