Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Tenis. Wskazówki dla początkujących

Tenis. Wskazówki dla początkujących

W dzisiejszym artykule udzielamy kilku teoretycznych lekcji początkującym entuzjastom tenisa ziemnego. W pierwszej części tekstu mowa będzie o pomocnych wskazówkach dla amatorów tenisa, którzy nie wiedzą od czego zacząc naukę tej pięknej dyscypliny sportu. Druga część tekstu poświęcona jest rodzajom uchwytów tenisowych. 

 

I. Od czego zacząć?

Najtrudniej jest zacząć! Ta zasada odnosi się do wielu kwestii i sprawdza się w wielu sferach. Podobnie jest w tenisie ziemnym. Poniżej doradzamy jak zacząc przygodę z tenisem by ta była dla nas owocna, przyjemna i fascynująca.

Pierwsze godziny gry na korcie nie zawsze należą do przyjemności. Mnóstwo nowych elementów, które jest ciężko zapamiętać i powtórzyć. Z drugiej strony każdy z nas chce zagrać możliwie najlepiej, żeby przeciwnik miał problemy z odbiciem piłki. Założenia gry są proste – trzeba zagrać tam gdzie nie ma przeciwnika, jednak w początkowej fazie nauki gry nie jest to proste zadanie.

Najczęstsze problemy początkujących graczy:

  • zbyt dużo informacji o danych uderzeniach
  • za duże wymagania w początkowej fazie nauki
  • koncentracja tylko na technice, zamiast na „czuciu” piłki
  • brak cierpliwości

 

          

Na początku przygody tenisowej należy uzbroić się w cierpliwość. Systematyczna gra z pewnością przyniesie zamierzone efekty. Najwięksi mistrzowie światowych kortów również zaczynali grę od podstaw. Na początku „kariery” tenisowej skoncentrujcie się na następujących elementach:

1.    Nie graj mocno  tylko dokładnie

Na początku najważniejsze jest czucie piłki, czyli piłka powinna być zagrana tam gdzie chcemy. Nie jest to możliwe podczas gry na całym korcie, dlatego idealnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie gry na mini korcie. W miarę poczynionych postępów zwiększamy pole gry, aż dojdziemy do standardowych rozmiarów kortu.

2.    Nie wymagaj od siebie za dużo

W tenisie trudno znaleźć dwóch graczy, którzy jednakowo czynią postępy w grze. Z doświadczenia wiemy, że jednemu zawodnikowi lepiej wychodzi bekhend, z kolei drugiemu forhend lub wolej. Jeżeli masz problem z danym uderzeniem musisz uzbroić się w cierpliwość – trening czyni mistrza – należy poświecić więcej czasu na dane uderzenie, wówczas przyjdą oczekiwane efekty.

3. Ucz się prostych uderzeń

Na początku nauki ważne jest, żeby uderzenia były możliwie najmniej skomplikowane. Patrząc na zawodników każdy z nich ma indywidualne prowadzenie rakiety przy każdym zagraniu. Nie możliwe jest znalezienie dwóch identycznych forhendów czy też bekhendów. W początkowym etapie nauki skup się na punkcie trafienia piłki przed sobą, zamach na małym korcie jest krótki, w miarę zwiększania pola gry powiększamy zamach. Uderzenie powinno być wykonane  wolno, żeby jak najwcześniej zapamiętać cały ruch.

4.    Od początku nauki należy zwrócić uwagę na pracę nóg

Nawet w czasie gry na małym korcie należy pracować na nogach – naskok w momencie uderzenia przeciwnika, drobne kroczki przy ustawieniu się do piłki, zatrzymanie w momencie uderzenia.

5.    Cierpliwość

Jeżeli początkujący gracz postanowił rozpocząć naukę gry pod okiem trenera, mimo wszystko nie może oczekiwać na błyskawiczne rezultaty. Tenis jest trudną grą, opanowanie podstaw wymaga systematyczności i cierpliwości.

Powyższe elementy są kluczowymi w pierwszych godzinach spędzonych na korcie. Nauka gry w tenisa z pewnością pochłonie więcej czasu niż jazda na nartach czy też na rowerze, jednak warto skorzystać z nadarzającej się okazji i wolny czas spędzić na korcie.

 

        

 

 

 

II. Chwyty tenisowe

Uchwyty w tenisie to rzecz, wbrew pozorom, skomplikowana i wymagająca odpowiedniego przygotowania teoretycznego. Poniżej zdradzamy Wam wiele wartościowych informacji na temat chwytów tenisowych oraz tego jak i kiedy trzymać rakietę.

 

            

 

Bardzo ważnym elementem gry w tenisa jest to, w jaki sposób trzymamy rakietę. Od poprawnego chwytu zależy skuteczność i celność naszych uderzeń. Wyróżniamy chwyty: kontynentalny, wschodni, zachodni i półzachodni.

Poniżej przedstawiamy Wam rodzaj chwytów tenisowych.

Zacznijmy od małego wstępu. Rączka ma 8 ścian. Ponumerujmy je zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 

 

Teraz możemy przystąpić do rozpoznawania chwytów. Wyznacznikiem w tym wypadku będzie litera V utworzona przez kciuk i palec wskazujący.

 

1. CHWYT KONTYNENTALNY (Continental Grip)  – podstawowy, najważniejszy niezbędny chwyt do gry w tenisa, dawniej używany do wszystkich uderzeń. Obecnie tym chwytem gra się serwis, wolej, lob, slajs i uderzenia defensywne.

 

 

 

2. CHWYTY FOREHANDOWE

A) Eastern (Eastern Forehand Grip) – dzięki niemu uzyskujemy mocne płaskie uderzenia, używany między innymi przez takich tenisistów jak Sampras, Federer, Henmam czy Lindsay Davenport.

 

 

B) Semi-Western  (Semi-Western Forehand Grip) – bardzo popularny chwyt, daje dużą kontrolę dzięki wygenerowanej rotacji , używany miedzy innymi przez takich tenisistów jak  Safin, Kuznetsova, Roddick.

 

 

C) Western  (Western Forehand Grip) – dzięki temu chwytowi bardzo łatwo uderzyć piłkę z mocnym top spinem, bardzo często używany przez zawodników, którzy preferują nawierzchnie ziemną. Tym chwytem gra Rafael Nadal, Amelie Mauresmo.

 

 

 

3. CHWYTY BACKHANDOWE

A) Eastern (Estern Backhand Grip) – dzięki niemu łatwo jest wykonać mocne płaskie uderzenie, ten chwyt często jest używany również przy wykonywaniu kick serwisu. Tym uchwytem gra Roger Federer

 

 

B) Semi-western (Semi-Western Backhand Grip) – aby zagrać dwiema rękami dokładamy lewą rękę jak do chwytu semi-western forehand – bardzo popularny wśród zawodników preferujących nawierzchnię ziemną. Używa  go Justine Henin.

 

 

C) Występują różne kombinacje w bekhendzie oburęcznym, najpopularniejsza to kontynentalny i półzachodni czyli dominująca ręka trzyma chwytem kontynentalnym a druga półzchodnim. Takim chwytem gra Maria Sharapova.

 

 

Każdym z wymienionych chwytów można zagrać płasko mocno z dużą rotacją. Podstawowa różnicą jest to, że jednym chwytem jest łatwiej zagrać uderzenia płaskie a innym rotowane. To, który chwyt wybierzemy zależy tylko od nas.

 

 

 

Powyższy tekst, jak zauważyliście, podzielony został na dwie części. Pierwsza część to zbiór porad ogólnych, które przydać się mogą każdemu młodemu (stażem) tenisiście. Druga część tekstu skupia się typowo na rodzajach chwytów, które warto sobie przyswoić, aby móc w ogóle zacząc naukę gry w tenisa. Żadna teoria nie zastąpi praktyki, ale nie należy teorii zaniedbywać. Dobre przygotowanie merytoryczne powinno być fundamentem nauki gry w tenisa. Dopiero wówczas, gdy rozgryziesz kolejne tenisowe zagadnienia, możesz przystąpić do treningów praktycznych – a te oczywiście mają kluczowe znaczenie. Trening czyni mistrza!

 

 

 

 

Artykuł powstał na bazie kilku wpisów zawartych

w serwisie: tenis.com

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry