Jesteś tutaj
Dom > Fitness > Termogeniki – najlepszymi spalaczami tłuszczu!

Termogeniki – najlepszymi spalaczami tłuszczu!

Czym są termogeniki?

Termogeniki to specjalne składniki odpowiedzialne za produkcję ciepła przez organizm, czyli wzmożone spalanie kalorii. Związki termogeniczne występują w najróżniejszych produktach żywnościowych, jednak ze względu na niewielkie ich stężenie w pokarmie nie wywołują spektakularnych efektów. Wyjątkowe możliwości stwarza jednak zastosowanie termogeników w formie suplementacji żywieniowej. Specjalnie wyselekcjonowane związki termogeniczne z pokarmów roślinnych silnie pobudzają aktywność metaboliczną organizmu, stymulują rozpad tkanki tłuszczowej oraz wzmagają spalanie jej zasobów z dużym rozproszeniem energii. W efekcie dochodzi do przyśpieszenia przemiany materii, wzrostu temperatury ciała i silnego uszczuplenia rezerw tłuszczowych. Pod wpływem suplementacji, w organizmie zachodzą przemiany metaboliczne podobne jak pod wpływem aktywnych ćwiczeń fizycznych.

 

Czym jest termogeneza?

Termogeneza to ogół procesów metabolicznych prowadzących do utrzymania stałej temperatury organizmu. Najprościej mówiąc, termogeneza to efekt uboczny spalania wysokoenergetycznych substancji, pozwalający na ogrzanie ciała  i utrzymanie jego stałej, właściwej temperatury. Ta energia cieplna może być wytwarzana na drodze spalania związków zawartych w pokarmie, lub magazynowanych w postaci tłuszczów zapasowych w warunkach deficytu kalorycznego.

 

Na czym polega spalanie tłuszczu poprzez termogenezę?

Istnieje szereg związków aktywnych występujących w żywności, które w odpowiednim stężeniu mogą stymulować organizm do pozbycia się zbędnego tłuszczu. Istnieje masa substancji izolowanych z popularnych pokarmów, które mają zdolności do wspomagania metabolizmu i ograniczania jego rezerw tłuszczowych. Substancje te niezależnie od ilości spożywanych kalorii powodują intensyfikacje przemian lipidowych – uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych i ich spalanie z uwolnieniem energii cieplnej.

 

Czym jest lipoliza?

Lipoliza jest procesem spalania tłuszczów wypełniających wnętrza komórek tłuszczowych. Organizm dzięki działaniu hormonów nadnercza – adrenaliny i noradrenaliny za pośrednictwem znajdujących się w błonach komórek tłuszczowych receptorów pobudza je do intensywnych przemian energetycznych. Spalają się wówczas tłuszcze i uwalnia się energia chemiczna, która jest konieczna do życia oraz energia cieplna niezbędna do utrzymania stałej temperatury ciała.

 

Suplementy termogeniczne i lipotyczne wspomagają proces odchudzania. Regularne zażywanie ich na 30 minut przed treningiem lub przed jedzeniem wpływa znacząco na spadek wagi ciała i spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Jednak nawet najlepszy spalacz nie pomoże w osiągnięciu dobrych efektów, jeśli nie podejmie się właściwej diety i nie wprowadzi się regularnych treningów, najlepiej aerobowych. Spalacze są jedynie dodatkiem do dobrze dobranej diety i ciężkiego, regularnego treningu. Same z siebie nie zadziałają. Jeżeli są elementem wspomagającym ćwiczenia to gwarantują również poczucie przypływu energii w czasie wysiłku, która ułatwi wykonanie solidnego treningu.

 

Jakie składniki znajdują się w suplementach termogenicznych i lipotycznych i jakie jest ich działanie?

Wykaz składników aktywnych:

 

KATECHINY Z ZIELONEJ HERBATY – Zwiększają wydatek energetyczny w wyniku nasilenia termogenezy. Jednocześnie wzmagają aktywność enzymów odpowiedzialnych za proces rozpadu komórek tłuszczowych oraz hamują działanie związków, które tłuszcz odkładają.

EKSTRAT Z GORZKIEJ POMARAŃCZY – Silnie przyśpiesza przemianę materii, zmniejsza apetyt oraz zwiększa wykorzystanie kwasów tłuszczowych w przemianach energetycznych.

GUARANA I KOFEINA – Przyśpiesza tempo metabolizmu, pobudza uwalnianie kwasów tłuszczowych do krwiobiegu, wpływa oszczędzająco na zasoby cukrów i białek w mięśniach.

L-KARNITYNA – Przyśpiesza końcowy etap spalania kwasów tłuszczowych, finalizuje proces redukcji tłuszczu, poprawia wydolność.

L-TYROZYNA – Wpływa na poprawę samopoczucia, wytrzymałości fizycznej, przeciwdziała atakom głodu i zmienności nastrojów towarzyszącym kuracjom odchudzającym.

KAPSAICYNA – Działa niezwykle stymulująco na komórki tłuszczowe, powodując redukcję ich objętości i przyśpieszone uwalnianie tłuszczu.

TEOBROMINA – Przyśpiesza tempo przemiany materii, pobudza i dodaje energii, wpływa na poprawę nastroju i samopoczucia.

KETONY MALIN – Wywierają korzystny wpływ na szybkość redukcji masy tłuszczowej oraz indukują związany z nią spadek wagi.

CLA – Stosowanie CLA przynosi wiele korzyści dla zdrowia człowieka: przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, zapobiega jej gromadzeniu się, zapobiega wchłanianiu tłuszczów do komórek tłuszczowych, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci, obniża poziom złego cholesterolu (LDL), podwyższa poziom dobrego cholesterolu (HDL), obniża poziom trójglicerydów i cukrów we krwi oraz poprawia samopoczucie. Ponadto CLA zwiększa aktywność układu immulogicznego, podnosi odporność organizmu na zakażenie bateriami i wirusami.

GUGGULSTERONY – Pobudza do pracy jeden z najważniejszych gruczołów, mających wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej – tarczycę. Tarczyca produkuje hormony, które wpływają na tempo spalania tłuszczu, tempo metabolizmu oraz warunkują termogenezę. Jeśli ilość tych hormonów jest duża, łatwiej jest zgubić zbędną tkankę tłuszczową.

 

Największy w Polsce wybór odżywek i suplementów, nie tylko o właściwościach termogenicznych znajduje się na stronie: www.kulturystyczny.pl. Zapraszamy do tego sklepu internetowego!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry