Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Test nart Freeride część II. FREERIDE SMALL

Test nart Freeride część II. FREERIDE SMALL

W poniższym tekście przedstawiamy najnowszy test nart freeride’owych z kategorii FREERIDE SMALL. Każdy model nart jest szczegółowo przez nas scharakteryzowany i omówiony. Jeśli jesteś maniakiem narciarstwa, poniższy artykuł jest dla Ciebie skarbnicą wiedzy o nartach FREERIDE.

 

NARTY FREERIDE SMALL:

 

1. 4FRONT „CODY”

Specyfikacja:

Długość: 172,179,186 cm

Taliowanie: 129-102-124 mm

Rocker: Tip & Tail

Opis:

Siła modelu „CODY” tkwi w spokoju. Te narty nie dają wytrącić się z równowagi, ani za pomocą szalonych prędkości, ani poprzez złe warunki śniegowe. Wymagają jednak od swoich pilotów pewnego zaangażowania i chcą być prowadzone bardzo aktywnie. Najlepiej sprawdzają się w skrętach o średnich promieniach. Mogłyby być bardziej elastyczne i dzięki temu poręczne.

 

2. ATOMIC „ALIBI”

Specyfikacja:

Długość: 173,180,187 cm

Taliowanie: 130-98-119 mm

Rocker: Allmountain

Opis:

Szczególnie dużo uciechy z jazdy na tym modelu firmy ATOMIC będą mieli narciarze dopiero zaczynający przygodę z nartami freeride. Te narty są bardzo elastyczne i jednocześnie harmonijnie zaprojektowane. Najlepiej jeżdżą w krótkich i średnich wirażach i to zarówno po trasach, jak i po terenie. Jedynie przy większych prędkościach mogłyby być bardziej stabilne.

 

3. BLACK DIAMOND „VERDICT”

Specyfikacja:

Długość: 170,180,190 cm

Taliowanie: 134-102-119 mm

Rocker: Semi tip

Opis:

Natychmiast po przypięciu tych nart jest jasne do czego je stworzono. One po prostu chcą jeździć w terenie. Rodzaj śniegu nie ma tutaj znaczenia, i w puchu i na „kalafiorach” radzą sobie doskonale. Można na nich jeździć ześlizgiem lub „na ciąg” na krawędziach, wszędzie są stabilne i harmonijne. Na trasach wymagają sporo miejsca i znacznej siły w mięśniach ud.

 

4. BLIZZARD „KABOOKIE”

Specyfikacja:

Długość: 166, 173,180,187 cm

Taliowanie: 133-98-118 mm

Rocker: Flipcore

Opis:

Od pierwszego zakrętu, nawet na trasach Kabboki odkrywa swoje walory, jako narty bardzo wszechstronne i jednocześnie elastyczne. Czuć, że maja sportową duszę, gdyż podczas szybkiej jazdy są stabilne i harmonijne. W terenie mają wystarczający wypór i ponownie dają wrażenie dobrego wyważenia. Daje się na nich bezproblemowo, bez wysiłku i komfortowo „spływać” w głębokim śniegu. Po mocniejszym dociśnięciu stają się bardzo stabilne i spokojne.

 

5. DYNASTAR „CHAM 97”

Specyfikacja:

Długość: 166,172,178,184

Taliowanie: 133-97-112 mm

Rocker: Tip

Opis:

Bardzo wszechstronne i delikatne narty do jazdy ze wskazaniem na zastosowanie w terenie. Jednak nawet na trasach są bardzo skrętne i najlepiej sprawują się w krótkich i średnich wirażach. Długie łuki wymagają uważnej jazdy. W terenie, nawet kiedy jeździ się stosunkowo powoli „łyżkowaty” dziób dodaje wyporu. Udane narty, ale mogłyby być bardziej stabilne przy dużych prędkościach.

 

6. ELAN „WOOD”

Specyfikacja:

Długość: 175,181,187 cm

Taliowanie: 130-98-120 mm

Rocker: Mountain

Opis:

Od pierwszego skrętu wymagają od swojego pilota koncentracji I uważnej jazdy. Prowadzone na krawędziach są bardzo niespokojne i trzeba cały czas ich pilnować. W terenie, w krótkich i średnich wirażach są stabilne i mają doskonały wypór. Jeśli próbujemy na nich jeździć bardzo szybko po nierównym śniegu, utrzymanie ich pod kontrolą kosztuje bardzo dużo siły.

 

7. FISCHER „BIG STIX 98”

Specyfikacja:

Długość: 166,176,186 cm

Taliowanie: 130-98-122 mm

Rocker: Feski

Opis:

Zarówno na trasach, jak i w terenie deski zachowują się rewelacyjnie. Są bardzo skrętne i elastyczne, przede wszystkim w wirażach średnich i małych promieniach. Bardzo ładnie, harmonijnie „pływają” w rozjeżdżonym, ale i w świeżym śniegu. Mogłyby jednak być trochę bardziej stabilne w długich łukach wykonywanych przy większej prędkości.

 

8. HEAD „ROCK’N’ROLL”

Specyfikacja:

Długość: 159,166,173,180,187 cm

Taliowanie: 132-94-119 mm

Rocker: Tip & Tail

Opis:

„ROCK’N’ROLL” to narty o sportowym charakterze, które szczególnie dobrze sprawują się na ubitych trasach. Wtedy ukazują cały swój potencjał w formie stabilnej jazdy, doskonałego trzymania na twardym i precyzyjnego sterowania w wirażach. W terenie brakuje im nieco wyporu i elastyczności. To na pewno narty, które wiele wymagają od swoich pilotów, ale są przekonywujące z powodu dużej uniwersalności.

 

9. K2 „SIDESHOW”

Specyfikacja:

Długość: 167,174,181,188 cm

Taliowanie: 132-90-115 mm

Rocker: All-terrain

Opis:

Dla tych nart nie ma najmniejszego znaczenia, czy jeździsz długimi, czy krótkimi skrętami, po ubitych trasach, czy też poza nimi. „SIDESHOW” wszędzie sprawuje się bardzo dobrze i dostarcza mnóstwo radości z jazdy, przy zachowaniu poczucia pełnego bezpieczeństwa. Prawdziwe narty do wszystkiego, które dzięki swej uniwersalności i zdolności do dopasowywania się do warunków i trasy pozwalają na lekką i bezstresową jazdę. Wspaniałe deski!

 

10. KASTLE „TX 97”

Specyfikacja:

Długość: 167,177,187 cm

Taliowanie: 128-97-117

Rocker: brak

Opis:

Kolejne narty raczej do jazdy średnimi i krótkimi łukami, w których prezentują się bardzo harmonijnie. Tak prowadzone pozwalają sobą lekko kierować zarówno na trasach, jak i poza nimi. W terenie, dzioby nart szybko i lekko wypływają na powierzchnię bez potrzeby „ciśnięcia” tyłków. Jedynie przy większych prędkościach mogłyby być bardziej stabilne.

 

11. LINE „PROPHET 98”

Specyfikacja:

Długość: 165,172,179,186 cm

Taliowanie: 132-98-123 mm

Rocker: Early rise

Opis:

Niewiele jest rzeczy w górach, których “PROPHET” nie potrafi. Narty, którym można w pełni i całkowicie zaufać. Nie ma znaczenia, czy prowadzimy je długimi, średnimi, czy krótkimi skrętami, na, czy poza trasami – wszędzie sprawują się bez zarzutu i nic nie wytrąca je z żadnej linii. Jednocześnie są bardzo elastyczne i dzięki temu zwinne. Fantastyczne narty!

 

12. MOVEMENT „BUZZ”

Specyfikacja:

Długość: 177,185 cm

Taliowanie: 132-99-120 mm

Rocker: Early rise tip

Opis:

Siłą tych nart jest ich zdolność do jazdy w terenie. Najfajniej, jeśli puch nie jest jeszcze rozjeżdżony. „BUZZ” doskonale pływa w głębokim śniegu i pozwala sobą sterować bez wielkiego wysiłku, szczególnie w skrętach o małych i średnich promieniach. Na ubitych trasach i kiedy tempo oraz promień wiraży wzrastają brakuje im zdolności do jazdy zadanym torem, a pilot musi uważać.

 

13. NORDICA „ENFORCER TI”

Specyfikacja:

Długość: 161,169,177,185 cm

Taliowanie: 135-98-125 mm

Rocker: High rise

Opis:

„ENFORCER TI” to narty o bardzo sportowym charakterze. Są znakomicie wyważone, więc w trudnych warunkach śniegowych dają się prowadzić bez najmniejszych problemów. Wiraże o dużych promieniach i wielkie prędkości – to właściwy rejon zastosowania tych desek. Są bardzo stabilne w różnych śniegach, a doskonałe wytłumienie drgań przy jednoczesnym znakomitym wyporze, czyni je świetnymi nartami do freeride.

 

14. ROSSIGNOL „EXPERIENCE 98 OPEN”

Specyfikacja:

Długość: 172,180,188 cm

Taliowanie: 139-98-128

Rocker: Tip

Opis:

Skręty o średnich promieniach I prędkości ze średniego zakresu to właściwe zastosowanie dla tych nart. Kiedy chcesz je zmusić do innej jazdy, trochę się opierają, a sterowanie wymaga zarówno siły, jak i uwagi. W terenie są stabilne i dobrze ciągną założony promień. Dzioby wychodzą bezproblemowo na powierzchnie, ale narty mogłyby być trochę bardziej harmonijne i zwinne.

 

15. SALOMON „ROCKER2 90”

Specyfikacja:

Długość: 161,169,177,185 cm

Taliowanie: 130-90-118 mm

Rocker: All-terrain

Opis:

„ROCKER2 90” pozwala na komfortową, ale także sportową jazdę. Narty zachwycają swoją zwinnością połączoną ze stabilnością i zdolnością do uzyskania wielkich prędkości. Mają doskonały wypór i dostarczają dużo poczucia bezpieczeństwa. Doskonale sprawują się na przygotowanych trasach. Bardzo wszechstronne. Nie ma znaczenia, czy chcemy na nich jeździć szybko, czy wolno, długimi, czy krótkimi skrętami – te narty wykonują wszystkie polecenia bez żadnych negacji. Znakomite!

 

16. SCOTT „VENTURE”

Specyfikacja:

Długość: 168,178,188 cm

Taliowanie: 136-98-124 mm

Rocker: Tip

Opis:

Te narty, przede wszystkim w terenie – dzięki swojej wszechstronności, lekkości I możliwości zastosowania w różnych rodzajach śniegu – są bardzo przekonywujące. Dzioby sa bardzo elastyczne i dzięki temu ładnie wynoszą ponad puch oraz doskonale „wybierają” nierówności i ewentualne „kalafiory”. Dzięki temu „VENTURE” są bardzo stabilne. Na trasach są całkiem fajne, ale brakuje im sportowego zacięcia.

 

17. VOLKL „KENDO”

Specyfikacja:

Długość: 163,170,177,184 cm

Taliowanie: 126-89-110 mm

Rocker: Tip

Opis:

Pomimo (jak na tę grupę) dość wąskiej talii “KENDO” potrafi wiele na I poza trasami. Na ubitym śniegu narty te dają sobą łatwo i lekko manewrować – nawet przy dużych prędkościach. Są też bardzo stabilne. W terenie zdają się być bardzo zwinne i elastyczne. Dostarczają mnóstwo frajdy. Narty na każdy dzień i wszystkie warunki. Super!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry