Jesteś tutaj
Dom > Crossfit > TRENING SIŁOWY A REDUKCJA MASY CIAŁA. FAKTY I BADANIA NAUKOWE !

TRENING SIŁOWY A REDUKCJA MASY CIAŁA. FAKTY I BADANIA NAUKOWE !

TRENING SIŁOWY A REDUKCJA MASY CIAŁA ?
Mnóstwo osób kojarzy spalanie tkanki tłuszczowej z godzinami spędzonymi na siłowni, mnóstwem godzin na bieżni czy tez mniejszym ciężarem a większa ilością powtórzeń w serii wykonywanego ćwiczenia. Nie jeden z bywalców siłowni uważa nawet, ze trening aerobowy jest lepszy niz siłowy na redukcję masy ciała. Jak to wygląda naprawdę ?

SPALANIE TKANKI TŁUSZCZOWEJ FAKTY !
– ujemny bilans kaloryczny
– większą ilość białkowych produktów w diecie
– picie ponad 2 litrów wody na dzień aby wypłukać toksyny
– interwały do 15 min po treningu , które utrzymają Twój metabolizm jeszcze kilka godzin po treningu .

A CO Z TRENINGIEM SIŁOWYM ?
Oczywistym faktem jest, że nie jest możliwe w sposób naturalny spalać tkankę tłuszczową przy jednoczesnym budowaniu masy mięśniowej. Wyjątek stanowią osoby, które zaczynają przygodę z treningami siłowymi – w tym przypadku możliwy jest wzrost mięśni podczas zrzucaniu zbędnego tłuszczu.Jak więc wygląda sprawa z treningiem siłowym podczas okresu redukcyjnego?
Faktem jest , że trening siłowy powoduje duży potencjał anaboliczny. Znaczy to , że podczas redukcji utrzymamy masę mięśniowa, co jest bardzo ważne , ponieważ to własnie mięśnie nadają nam sportową fit sylwetkę!Ponad to trening siłowy wpływa na szybkość naszego metabolizmu , co w ujęciu dłuższym może oznaczać, ze trening oporowy może bezpośrednio wpływać na spalanie tkanki tłuszczowej. Kolejnym faktem jest , że po treningu siłowym, tak samo jak po interwałowym wytwarza się dług tlenowy .

CZYM JEST DŁUG TLENOWY I O CO CHODZI Z TYM SPALANIEM TKANKI TŁUSZCZOWEJ ?
W praktyce oznacza to, że podczas krótkotrwałego dość intensywnego wysiłku nasz organizm przechodzi w tryb anaerobowy (beztlenowy) wówczas zaczyna powstawać tzw. dług tlenowy wraz z szeregiem innych procesów, które „wybijają” nasz organizm z równowagi.W drodze do homeostazy po wysiłkowej nasze ciało m.in. utlenia powstały nadmiar kwasu mlekowego, przywraca balans hormonalny, uzupełnia zapasy energii, a także regeneruje komórki co skutkuje zwiększonym zapotrzebowaniem energetycznym.

BADANIA NAUKOWE ! TRENING SIŁOWY A DŁUG TLENOWY I SPALANIE TKANKI TŁUSZCZOWEJ !
Osoby badane podzielono na 3 grupy badawcze :
Grupa 1 : małe obciążenia/ duża ilośc powtórzeń
Grupa 2 : duże obciążenia / mała ilośc powtórzeń
Grupa 3 : kontrolna / brak treningu
Okazało się , ze grupa druga , która wykonywała trening siłowy na dużym obciążeniu w zakresie około 8 powtórzeń, dług tlenowy w odstępstwie 20 minut po treningu był podwyższony o 2 razy ! Co wiecej , po upływie 120 minut po treningu dług tlenowy był podwyższony az o 4 razy ! Wszystko to przekłada się na spalone kalorie po ukończeniu treningu , ponieważ te same badania pokazały , ze dodatkowo po zakończonym treningu zostało dodatkowo spalonych 195 kcal !

PODSUMOWUJĄC!
Nie ma najlepszego treningu na spalanie tkanki tłuszczowej. Za zrzucanie kilogramów odpowiada ujemny bilans kaloryczny, który należy uzyskać za pomocą odpowiedniej diety. Oczywiście trening ma bardzo ważne znaczenie – czym cięższy i intensywniejszy – tym większą ilość kalorii spalisz podczas ćwiczeń. Jednak nawet bardzo intensywny, kilkugodzinny trening pójdzie na marne jeśli będziesz spożywał znacznie większą ilość kalorii, niż potrzebuje Twój organizm.

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry