Jesteś tutaj
Dom > Fitness > Trening Split

Trening Split

Jest to system treningu podzielonego. 

Jego celem jest ekonomizacja wysiłku i proporcjonalny rozwój wszystkich grup mięśniowych. Podczas treningu mięśnie dzielimy na grupy. A więc np. w poniedziałki i czwartki ćwiczymy barki i bicepsy, we wtorki i piątki klatkę piersiową, brzuch, tricepsy, a w środy i soboty nogi. Takie właśnie podzielenie ćwiczeń pozwala na każdym treningu zużytkować całą energię na ćwiczenie wybranych grup mięśniowych.

Ten trening pozwala także na dobry wypoczynek i jednomierny trening a więc wszechstronny dla wszystkich grup mięśniowych. Powinniśmy pamiętać aby w pierwszej kolejności ćwiczyć większą grupę mięśniową czyli np. grzbiet przed barkami. Trening dobry dla tych, którzy dużo czasu poświęcają na treningi a więc 4-6 dni w tygodniu. Jest to również system dla tych, którzy rozwijać masę mięśniową lub wytrzymałość. Tutaj możemy przeznaczyć 35-40 minut intensywnej pracy, a nie tak jak w tradycyjnym treningu, że przeznaczamy po 10 minut na ćwiczenie każdego mięśnia.

Zaletą splita jest to, że bardzo łatwo w tym systemie pracuje się nad partią priorytetową (słabszą).

Pamiętajmy o założeniach tego treningu: ćwiczymy 3-4 razy w tygodniu jeśli celem jest masa mięśniowa, a do 6 razy jeśli chodzi nam o rzeźbę. Na duże partie przypada 12-16 serii, a na małe 8-12 (w planie na masę). Zaś w planie na wytrzymałość na duże partie po 16-20 serii, a na małe po 12-16 serii. Powtórzenia: masa 6-12, wytrzymałość 12-15 powtórzeń. Przerwy między seriami: masa 2 minuty, wytrzymałość 60-90 sekund.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry