Jesteś tutaj
Dom > Rekreacja > Triathlon-opis dyscypliny

Triathlon-opis dyscypliny

Triathlon-jest jedną z najbardziej wszechstronnych olimpijskich dyscyplin sportu. Składa się kolejno z: pływania, jazdy rowerowej i biegu. Pomiędzy jego składowymi nie występują żadne przerwy na przygotowanie się do kolejnej części. Po zakończeniu pływania, pobieranie roweru wraz z odpowiednim obuwiem i obowiązkowym kaskiem następuje w specjalnej strefie zmian. W strefie zmian zawodnicy pozostawiają również sprzęt wykorzystywany w pływaniu: czepek, piankę pływacką, okularki. Miejsce to służy również do ustawienia roweru i butów po jeździe rowerowej jak i ubraniu odpowiednich butów do biegu. W strefie, przed przejściem zawodnika do biegu pobiera się numer startowy.

Triathlon-jest jedną z najbardziej złożonych dyscyplin sportu. Złożoność ta wynika z faktu połączenia w jedną dyscyplinę sportu trzech składowych o zróżnicowanej strukturze ruchu: pływania, kolarstwa, biegu.

Triathlon-jest jedną z bardziej ciekawych i widowiskowych olimpijskich dyscyplin sportu. Ciekawość i widowiskowość triathlonu wynika z jego ogromnej dynamiki występującej pomimo dość długiego czasu trwania rywalizacji. Zawody podczas Igrzysk Olimpijskich rozgrywane są na dystansach: 1500m pływania, 40km jazdy rowerowej, 10km biegu.

 W związku ze złożonością triathlonu walkę sportową podzielić można na 13 etapów:

 1. start do pływania
 2. pływanie na dystansie
 3. finisz pływania i wyjście z wody
 4. dobieg do strefy zmian
 5. przygotowanie do rywalizacji kolarskiej w strefie zmian
 6. start do jazdy rowerowej
 7. jazda na dystansie
 8. finisz jazdy rowerowej
 9. zejście z roweru i dobieg do strefy zmian
 10. przygotowanie do rywalizacji biegowej w strefie zmian
 11. start do biegu
 12. bieg na dystansie
 13. finisz biegu

Technika i taktyka walki sportowej w triathlonie w głównej mierze zależna jest od indywidualnych predyspozycji zawodnika, profilu trasy, warunków atmosferycznych, rodzaju triathlonu (Ironman, olimpijski, sprinterski itd.) i poziomu sportowego rywali. Przy wyrównanym poziomie zawodników i łatwej, płaskiej trasie kolarskiej o zwycięstwie decydują zdolności biegowe. W przypadku trasy kolarskiej o znacznym zróżnicowaniu, „mocnych” podjazdach, ostrych zakrętach na końcowy sukces wysuwa się przygotowanie kolarskie. Pływanie w triathlonie ma ogromne znaczenie, ale jego poziom niekoniecznie musi być maksymalny. Musi on być „jedynie” wystarczający do wyjścia w czołówce: do 10-15 miejsca.

Bardzo ważny element współzawodnictwa. Po pewnym czasie zawodnicy ustawiają się „gęsiego”, w leju. Wysokość ustawienia się konkretnego triathlonisty w tymże leju w ogromnym stopniu zależy od startu i dynamiki pokonania pierwszego odcinka – do pierwszej boi. Zawodnicy niemalże „gęsiego” wychodzą również z wody. Pomimo niewielkich różnic pomiędzy poszczególnymi zawodnikami nie wszyscy pojadą w jednej grupie. Każdy zawodnik dąży do tego, by znaleźć się w pierwszej grupie.

W związku z brakiem wiedzy o tym w jaki sposób będzie przebiegała rywalizacja na trasie rowerowej każdemu zawodnikowi winno zależeć, by część pływacką triathlonu pokonać jak najszybciej. Ci, którzy dobrze pływają, a słabiej jeżdżą, będą mieli możliwość spokojnego „wkręcenia” się do mocniejszego tempa. Dobrzy kolarze będą mieli większą możliwość potencjonalnego urwania słabszych. Z pewnością jednak zawodnik musi dążyć do tego, by po wyjściu z wody mógł pojechać w grupie.

Współczesny triathlon jest intensywny od startu do pływania, aż do samej linii mety. Samo wyjście z wody również takie jest. Zawodnik przed zawodami winien sprawdzić jak wygląda dno, w którym momencie może stanąć na nagi (w przypadku wyjścia po dnie akwenu). W przypadku łagodnego wypłycania się ostatnie metry można pokonywać tak zwanymi skokami delfinowymi.

Triathlon-niewątpliwie jest pięknym sportem. Na jego piękno wpływa wiele rzeczy, ale jedną z ważniejszych jest jego nieprzewidywalność. Nigdy do końca nie wiadomo kto wygra. Nie wiadomo również jak przebiegała będzie walka sportowa, walka z rywalami, z powietrzem zmieniającym się w płynny ołów… Do zawodów triathlonowych trzeba długotrwałego wszechstronnego przygotowania, na które składa się również przygotowanie techniczne i taktyka rozgrywania zawodów. Niniejsza praca jest próbą określenia kierunków w tej sferze.

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry