Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Ubiór golfisty, czyli w co się ubrać na golfa.

Ubiór golfisty, czyli w co się ubrać na golfa.

 Gdy już nabierzemy chęci na grę w golfa, może pojawić się mnóstwo nurtujących pytań z tym związanych. Często osoby rozpoczynające swoją przygodę z golfem zastanawiają się, co zrobić żeby dobrze wypaść na polu, jak wszystko zorganizować, by nie popełnić gafy. Jednym z takich pytań jest z pewnością pytanie o ubiór. Jak się ubrać na pole golfowe, by nie wyglądać dziwnie i nie popełnic faux pas?

 

Otóż istnieje jedna główna zasada – ubiór golfisty po prostu musi być wygodny. Dodatkowo dochodzi do tego dbałość o schludność i czystość. No ale takie zasady dotyczą chyba wszelkich strojów. Cóż więc innego jest w stroju golfisty? By źle nie wypaść najlepiej zapoznać się wcześniej z regulaminem klubu. Wiele profesjonalnych stowarzyszeń ma swoje własne, wewnętrzne zasady, którymi kierują się klubowicze. Tylko posiadanie takich informacji da nam pewność, że na polu golfowym nie będziemy wyglądali inaczej. Istnieje jednak kilka podstawowych elementów stroju, które obowiązują każdego golfistę. Poniżej ich krótki przegląd.

KOSZULKA
Zacznijmy od koszulki. Bezwzględnie musi być wygodna. Nie może w żaden sposób krępować ruchów. Golfiści ubierają koszulki typu polo. Nieważne czy są one na długi, czy na krótki rękaw. Ważne, by miały kołnierzyk. Tylko kobiety mają możliwość zakładania koszulek polo bez rękawów. Dopuszczalne jest, by w chłodne dni ubrać na koszulkę polo kamizelkę lub sweter. Absolutnie wykluczone jest, by pojawić się na polu golfowym w bluzie lub w koszulce typu t-shirt. Kolejnym elementem są spodnie. Najlepiej widziane są długie spodnie, koniecznie z paskiem! Gdy dni są wyjątkowo gorące dopuszczalne są spodenki do kolan, ale tylko w zestawieniu z długimi skarpetami. Spodenki krótsze niż do kolan nie są mile widziane w klubach golfowych. Niedopuszczalne jest założenie jeansów. Kobiety mogą ubrać spódnicę. Optymalną długością jest taka do kolan. Najlepiej jeśli jest zbliżona wygladem do spódnicy tenisowej.

BUTY
Buty to ważny element stroju golfisty. Nie tylko ze względu na wymogi estetyczne. Ważne są dlatego, że zapewniają odpowiednie warunki gry. Profesjonalne buty do gry w golfa są półbutami z tzw. spikes, czyli kolcami. Taki kształt obuwia zapewnia graczowi dobrą przyczzepnośc do murawy i możliwość zachowania stabilnej pozycji. Jeśli nie jesteśmy posiadaczami takich butów możemy założyć inne – wygodne, o płaskiej podeszwie. W gorące dni można pokusić się o założenie sandałów, ale tylko w zestawieniu ze skapetkami. Panie muszą zapomnieć o szpilkach, a panowie o ciężkim obuwiu typu glany. Oprócz tego, że nie wygląda ono dobrze, to dodatkowo może zniszczyć tak cenną na polu golfowym murawę

NAKRYCIE GŁOWY
Obowiązkowe na polu golfowym jest również nakrycie głowy, chroniące przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi (np.słońce, wiatr). Najlepiej widziane są kaszkiety, jednak nie jest wykluczone noszenie tzw. „basebolówek”. Inne nakrycia głowy używane przez golfistów to berety, kapelusze słomkowe oraz – zwłaszcza w letnie dni – daszki przeciwsłoneczne.

RĘKAWICZKI
Golfiści mają również w zwyczaju noszenie jednej rękawiczki – lewej, gdy gracz jest praworęczny i prawej, gry gracz jest leworęczny. Rękawiczka zapewnia dłoni ochronę i stabilność. Profesjonalne rękawiczki golfowe robione są z cienkiej skóry. Ważne jest, by odpowiednio dobrać rękawiczkę, tak by doskonale przylegała do dłoni.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry