Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Wiesz, że Espresso wcale nie jest mocniejsze od zwykłego Americano !?

Wiesz, że Espresso wcale nie jest mocniejsze od zwykłego Americano !?

Robusta czy Arabica ?
Wiesz, że Espresso wcale nie jest mocniejsze od zwykłego Americano !?
A, że kawosze cieszą się dłuższym i zdrowszym żywotem !?

Zapraszamy do lektury !!

Kawa. Coffe. Koffi. Kope. Buna. Kafo. Jakbyśmy jej nie nazwali – znana od wieków, pijana przez wielu. Dla jednych obowiązkowa z rana, mała czarna, dla innych mogła by nie istnieć prócz niedzielnej małej do ciastka.
Oczywiście bezglutenowego !

Czy wiedzieliście, że popularne espresso zawiera mniej kofeiny od tradycyjnej czarnej kawy !?
Nazwa espresso pochodzi z włoskiego espressivo co w dokładnym tłumaczeniu oznacza – INTENSYWNY, Tak, nasze eKspresoo nie kopie mocniej a ma jedynie bardziej wyrazisty smak.

Badania przeprowadzane w Warszawskich kawopojniach (stacjach, kawiarniach) dają Nam jasną informację, że przeciętna „mała czarna” zawiera ok. 144 mg kofeiny zaś espresso ok 44 mg.

Większość z Nas utożsamia Kawkę tylko z kofeiną (1,3,7- trimetylokcantyny), zaś prócz niej w kawie występują setki innych substancji fitoodżywczych takich jak chociażby antyoksydanty, polifenole,witaminy, duża ilość B3 (niacyny).

⬇️
Kawa pomimo swojego wszech znanego wszystkim działania ‚wypłukiwania minerałów” głównie magnezu jest sama dobrym źródłem magnezu czy potasu.
⬇️
Zawartość poszczególnych składników mineralnych czy witaminowych oczywiście w ogromnym stopniu zależy od rodzaju ziaren, sposobu palenia, przechowywania czy przyrządzania.
⬇️
Sama kofeina ma dość liche działanie gdyby nie Nasz KOSMICZNIE rozbudowany układ trawienny (enzymy …) i hormonalny (kortyzol, adrenalina, noradrenalina, …)

Kofeina metabolizowana jest do 3 Super substancji – Paraksantyny, Teobroniny i Teofiliny, które to nadają jej tę „magiczną moc”

Dobra, to jak to działa !?

?Po 1
Kawa, jako kawa nie sama kofeina jest inhibitorem receptora adenyzonowego. Adenozyna to taki ziomek, białek, który jest pionem biegnącym do dilera powiedzieć, że policja stoi przed chatą…. Dobra poleciałem, chodziło o białko które informuje Nasz organizm o stanie zmęczenia. Kawusia potrafi zablokować jej receptory co przyczynia się do zniesienia UCZUCIA zmęczenia.

?Po 2
Kofii powoduje gwałtowny wyrzut Katecholamin – adrenaliny i noradrenaliny, które w Naszym organizmie w naturalny sposób uwalniane są w sytuacjach stresowych a przyczyniają się one do mobilizacji całego układu. TAK – kawa jest stresorem, tak samo jak brak papieru toaletowego w publicznej toalecie.
Wracając do Noradrenaliny pobudza ona lipazę hormono zależną, która poprawia poziom betaoksydacji kwasów tłuszczowych, czyli na chłopski rozum, po polsku i na szybo – może ona przyspieszyć spalanie tk. tłuszczowej.

?Po 3
Buna zwiększa czułość receptorów dopaminy co może wywołać uczucie zadowolenia.

?Po 4
Poprzez blokowanie acetylocholinoesterazy sprzyja większej ilość acetylocholiny co MOŻE skutkować zwiększeniem zdolności kognitywnych (po prostu ogarniania, zapamiętywania, myślenia, rozkminiania :D).

?Po 5
Potrafi nieco zwiększyć tempo pracy serca, co skutkuje wzrostem ciśnienia krwi oraz lepszego rozprowadzenia Tlenu czy składników odżywczych w całym układzie (w sensie w człowieku)

Więc jak, mogę ? Nie mogę ? Zdrowa ? Niezdrowa ?

Odpowiedzi brzmi jak zawsze czyli – ZALEŻY !

❓❔Czy jesteś sportowcem, który używa jej czasem jako przed treningówki by nieco podkręcić swoje możliwości ? Przy tym zdrowo jesz, dbasz o swoją higienę życia, snu, czas regeneracji i inne aspekty PROzdrowotne – dla Ciebie kawa będzie HEALTHY.

❓❔Czy jesteś Grzegorzem Brzęczyszczykiewiczem urodzonym w Chrząszczyrzewoszycach powiacie łękołody – i od 6:00 rana do 18:00 od 10 lat zapierniczasz rozwijając swoją firmę, masz problemy rodzinne, kredyt na karku i chorego na raka psa a kawa jest Twoim jedynym ratunkiem by jakoś wyjść z domu, potem dożyć do 15, kolejną by dożyć do 18 a kolejną by ogarnąć wieczorną prace biurową – Stwierdzam, Kawa nie jest dla Ciebie. I wróżę, że zanim osiągniesz zadowolenie z życia i pełnie spełnienia Twój poziom testosteronu spadnie tak bardzo, że jak to powiedział kiedyś Marcin ‚Różal’ Różalski „będziesz siedział w kącie i ssał kciuka”

A tak baj de łej, Gościa strasznie szanuję.

❓❔Jeśli pijesz 1 – 2 kawki dziennie, przy zachowaniu w miarę higieny życia, wysypiasz się i czasem na weekend wyjedziesz w góry oraz cieszysz się gdy Twój pies wskakuje Ci do łóżka i liże Cię po twarzy – kawa Ci nie zaszkodzi a i może pomóc w potrzebach nagłej mobilizacji (np. nauki, czy pracy do późna ‚raz na ruski rok”).

Gdyby ktoś był bardziej zainteresowany kawą, sposobami jej przygotowywania i zgłębieniem procesu jej działania z pełną odpowiedzialnością i uśmiechem na gębie – polecę mega dobre i konkretne szkolenie od Jacek Feldman Nutrition i Michał Undra Biochacking lvl 1. ?✌????

Autor: Diet Doctors

https://www.facebook.com/dietdoctorsclinic/

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry