Multisport Tychy Uczniowska 7 Uvex
2014-09-22 18:50
A  A  A

Wolne rodniki - „szkodniki” w ludzkim ciele

Wolne rodniki - „szkodniki”  w ludzkim ciele

Nasz układ odpornościowy jest ciągle wystawiany na próbę będąc narażonym na codzienny stres i ogólne środowisko. Omawiając obronę ciała ludzkiego, myślimy o obronie przeciwko niektórym z patogenów. Poza wirusami i bakteriami mamy innego wroga, którego częściowo sami produkujemy, a który częściowo też jest wytwarzany przez działalność przemysłową. Tym wrogiem jest grupa tak zwanych wolnych rodników.

 

Wolne rodniki są to krótkotrwałe, wysoce reaktywne cząstki, które są w stanie zrobić krzywdę każdej materii oraz każdemu narządowi w organizmie człowieka. Są to niestabilne i reaktywne cząsteczki, które szukają innych elementów w celu wytworzenia nowych połączeń chemicznych. Mają wpływ na rozerwanie wiązań chemicznych w nieuszkodzonych tkankach i tworzą nowe, nieodpowiednie połączenia. Pomimo szkodliwych efektów, część wolnych rodników odgrywa ważną rolę w różnych mechanizmach obronnych ciała. Wiele naszych komórek produkuje rodniki w celu wyeliminowania zagrażających patogenów. Inne tworzą takie rodniki, które regulują krzepliwość i ciśnienie krwi.

Idealna obrona ludzkiego ciała powinna być w stanie wyeliminować te wolne rodniki, które same się wytworzyły. W przypadku, gdy w ciele obecnych jest więcej wolnych rodników, to nie tylko zagrażają one patogenom, ale także komórkom własnego ciała. Biorąc pod uwagę nasze obecne środowisko oraz nawyki żywieniowe coraz trudniej jest dostarczyć wymaganą ilość składników odżywczych do procesów neutralizacyjnych. Trudniej jest zachować zdrowy i zbilansowany system, który i tak w efekcie karmi wolne rodniki, które występują przeciwko własnemu gospodarzowi. 

 

 

 

Wole rodniki są ciągle produkowane w naszym środowisku. Palenie, narkotyki, leki i spożywanie alkoholu w połączeniu z promieniowaniem UV, zanieczyszczeniem powietrza i kontaktem ze skażonymi chemikaliami przyczyniają się do powstania wolnych rodników. Świadczy o tym chociażby fakt, iż dotykając przyborów toaletowych przyśpieszamy produkcje rodników. Nie sposób pominąć żywienia, jako iż jedząc czerwone mięso produkujemy wolne rodniki. Ponadto, nasze możliwości trawienia mają również wpływ na ilość wolnych rodników obecnych w naszym systemie. Nie oznacza to tylko obcowania ze „szkodliwymi” rzeczami. Wystarczy wziąć głęboki oddech na świeżym powietrzu, a ciało zostaje wypełnione wieloma wolnymi rodnikami. Ci, którzy mają normalny układ oddechowy wykorzystują 95% wdychanego powietrza, podczas, gdy pozostałe 5% karmi wolne rodniki, które następnie uruchamiają procesy oddychania w organizmie. 

Pojawienie się wielu chorób przypisuje się działalności wolnych rodników. Według badań medycznych, wolne rodniki w dużej mierze odpowiedzialne są za powstanie chorób naczyniowych, raka, chorób oczu, układu stawowego oraz nerwowego. Podczas gdy inne obserwacje wskazują, iż mogą być w pewnym stopniu przyczyną choroby Alzheimera oraz choroby Parkinsona. Odgrywają także dużą rolę w procesie starzenia się, zwłaszcza przedwczesne starzenie się skóry oraz demencji u osób starszych. Wszystko to czyni ich prawdziwymi szkodnikami, oraz – jak ich angielska nazwa wskazuje – radykałami komórek. Niekontrolowane mogą zniszczyć wszystko. Co stanie im na drodze. Wolne rodniki niszczą DNA w komórkach, zmieniają skład enzymów oraz innych substancji biorących udział w procesach biochemicznych, mogą uszkodzić ściany komórki, a nawet całą komórkę. Wpływ wolnych rodników można najlepiej zobrazować poprzez umieszczenie połowy jabłka na stole. Po kilku minutach jabłko robi się brązowe w wyniku utlenienia. Ten ostatni jest procesem, w którym zachodzi przejście elektryczności na poziomie cząsteczek. Jeśli polejemy je sokiem z limonki, jabłko nie zbrązowieje. Korozja metalu jest również formą utlenienia, przeciwko której istnieją skuteczne przeciwutleniacze. 

 

 

Stres oksydacyjny jest stanem, w którym część wolnych rodników (prooksydantów) i przeciwutleniaczy przesuwa się ku rodnikom. Zachowanie równowagi pomiędzy przeciwutleniaczami a prooksydantami jest bardzo ważne dla zachowania ogólnego stanu zdrowia. Stres oksydacyjny uszkadza niektóre tkanki biomolekuły organów. 

W rzeczywistości, pewna ilość kwasu nukleinowego, białek oraz lipidów obecne są w każdej komórce. Oznacza to, że biomolekuły nie tylko utleniają się w czasie rzeczywistym, ale także zachowanie ich utlenionych produktów jest niekompletne. Ilość utlenionych produktów wskazuje na związek pomiędzy systemami utleniania a ich naprawą. Prawie nie ma takiej choroby, w której nie wykazano by obecności wolnych rodników; ze względu na ich nadprodukcję¸ bądź z powodu uszkodzonego układu antyoksydacyjnego. 

Dwa najbardziej znane przeciwutleniacze to witamina E oraz C. Wyjątkowe w witaminie E jest to, że ma duże cząsteczki i może zwalczać wiele wolnych rodników jednocześnie, a co najważniejsze może być reaktywna  i wielokrotnie użyta. Rozpuszczalna w wodzie witamina C, „operuje” w płynnych zapasach komórek. Dzięki swoim specjalnym właściwościom góruje w ochronie przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, dymem papierosowym oraz innymi toksynami. Ponadto, jest w stanie uzdrowić „obumarłą” witaminę E. Kolejna witaminą przeciwutleniaczem jest beta – karoten, z której organizm produkuje witaminę A. Selen jest również korzystny dla witamin, zwłaszcza dla witaminy E. Ponadto, z pomocą selenu i peroksydazy glutationowej (enzymu zawartego w komórkach) jest ona w stanie skutecznie bronić się przed atakiem wolnych rodników. 

Grypę trzymaj krótko! Czyli jak zapobiegać grypie i jak ją leczyć

Grypy nie da się wyleczyć. Ale można jej zapobiegać, a gdy już Cię dopadnie – skrócić męki. ...czytaj dalej »
Grypę trzymaj krótko! Czyli jak zapobiegać grypie i jak ją leczyć
2013-11-24

Jagoda Acai

Owocom Acai przypisuje się bardzo wiele prozdrowotnych właściwości, natomiast tylko te wynikające z potencjału antyoksydacyjnego wydają się być uzasad ...czytaj dalej »
Jagoda Acai
2013-10-25

Zdrowy sen gwarancją zdrowego życia!

Sen jest nie tylko przyjemnością i relaksem, na który każdy z nas może sobie pozwolić w ciągu doby, ale też koniecznością. Jest niezbędny, aby prawidł ...czytaj dalej »
Zdrowy sen gwarancją zdrowego życia!
2013-08-18
Powiązane artykuły
Gorset mięśniowy a stabilny kręgosłup

Gorset mięśniowy a stabilny kręgosłup

Ponad 85% kobiet odczuwa w pewnym momencie swojego życia bóle pleców. Większość przypadków ma swoje powody w kontuzjach tkanek miękkich podt
2013-01-20 13:24
Kalorie a zdrowie kości

Kalorie a zdrowie kości

Niedostateczne spożywanie kalorii wpływa negatywnie na zdrowie kości!
2013-01-19 16:05
Papryka Cayenne

Papryka Cayenne

Papryka Cayenne czyli wszystko o królowej wśród przypraw
2012-12-09 10:30
Kwas alfa-linolenowy (ALA)

Kwas alfa-linolenowy (ALA)

Kwas α-linolenowy jest niezbędnym składnikiem diety
2012-10-25 20:14
Kijki do chodzenia Nordic Walking

Kijki do chodzenia Nordic Walking

Wybierając długość kijka powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki jak wzrost osoby, długość kroku, ruchomość w stawach, proporcje kończyn,
2012-09-11 14:23
Smukłe ciało bez chwili nudy-Orbitrek

Smukłe ciało bez chwili nudy-Orbitrek

Wraz z wzrostem popularności wśród ludzi zdrowego i aktywnego trybu życia, powstało wiele urządzeń mających ułatwić i urozmaicić ćwiczenia.
2012-09-08 11:23
Imbir i jego właściwości.

Imbir i jego właściwości.

Ta roślina jest jedną z najstarszych roślin leczniczych, jak również przyprawowych. Zawiera wapń, magnez, fosfor i potas.
2012-08-30 16:26
Nordic Walking…w wodzie!

Nordic Walking…w wodzie!

Nordic Walking jest dyscypliną, którą można uprawiać nie tylko na lądzie! Okazuje się, że maszerować można również w…wodzie.
2012-08-20 13:01
Cellulit. Czy da się go zwalczyć?

Cellulit. Czy da się go zwalczyć?

Cellulit jest pofałdowaną tkanką tłuszczową, nazywaną często „skórką pomarańczową”, która gromadzi się na pośladkach oraz udach.
2012-08-18 22:04
Cztery sekrety zdrowych kości

Cztery sekrety zdrowych kości

Wapń w diecie jest bardzo ważny dla utrzymania zdrowych kości. Większość spożywanego wapnia powinno pochodzić ze wszystkich źródeł żywności
2012-08-14 15:52
Jak wysoki poziom cholesterolu wpływa na twoje ciało?

Jak wysoki poziom cholesterolu wpływa na twoje ciało?

W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci, choroba wieńcowa stała się główną przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych. Palenie tytoniu, otyłoś
2012-08-14 14:14
Cholesterol i zdrowe ciało

Cholesterol i zdrowe ciało

Czym jest to co nazywamy cholesterolem? Dowiedz się co musisz wiedzieć na temat cholesterolu i o zdrowiu ciała.
2012-08-14 14:10
Korzyści ze sprawności fizycznej

Korzyści ze sprawności fizycznej

Sprawność fizyczna jest sekretem trwałej utraty wagi. Oczywiście nie zawsze jest łatwo znaleźć czas na ćwiczenia i nie każdy ma ochotę zosta
2012-08-14 13:28
Sałatka z gotowanym kurczakiem i selerem

Sałatka z gotowanym kurczakiem i selerem

Przepis na pożywną sałatkę z kurczakiem i selerem.
2012-08-14 11:31
Bieganie - większa wydolność i zdrowie dla organizmu

Bieganie - większa wydolność i zdrowie dla organizmu

Jak już doskonale wiemy bieganie ma bardzo korzystny wpływ dla naszego organizmu.
2012-08-13 15:58
redmonster
Redakcja RedMonster
43-100 Tychy, Uczniowska 7
[email protected]
NIP: 6462632499