Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Wrotkarstwo, a rolkarstwo.

Wrotkarstwo, a rolkarstwo.

Szacuje się, że na świecie sporty wrotkarskie uprawia wyczynowo i rekreacyjnie ok. 80 milionów ludzi, a zatem nieporównanie więcej niż wiele aktualnych dyscyplin olimpijskich…

Na tradycyjnych dwuśladowych wrotkach rozgrywane są zawody w jeździe figurowej: indywidualnie, pary sportowe, tańce i „show”. Wrotkarstwo „dwuśladowe” wciąż jest uprawiane i lubiane, ale coraz częściej jest zastępowane, a wręcz wypierane przez wrotkarstwo „jednośladowe” zwane popularnie rolkarstwem.

Aktualnie wyróżnia się pięć specjalności wrotkarskich: 
1) jazdę szybką (speed skating) – uprawiana na wrotkach jednośladowych („in-line”)
2) hokej na wrotkach – klasyczny na wrotkach tradycyjnych, dwuśladowych (quad hockey) i na wrotkach jednośladowych (in-line hockey)
3) jazdę figurową: indywidualną, pary sportowe, tańce i „show” (artistic skating: singles, pairs, dance, show) – na wrotkach dwuśladowych
4) jazdę akrobatyczną lub „agresywną” (aggressive skating) – na wrotkach jednośladowych (triki i ewolucje na rolkach).
5) zjazd (downhill), czyli zjeżdżanie ze stromych wzniesień.

Pierwszy prototyp wrotek, które niewątpliwie były naśladownictwem łyżew, powstał już w pierwszych latach XVIII wieku. Ich projektantem był Holender, Hans Brikner.

Sprzęt Hansa Briknera  był prawdopodobnie na tyle nieudany, że do historii, jako wynalazca wrotek wszedł na trwale  Belg Józef Merlin, który z zawodu był producentem… instrumentów muzycznych. W1867 roku powstała pierwsza publiczna wrotkarnia w Cincinatti (USA), a w 1877, w Berlinie. Pierwsza polska wrotkarnia powstała w Warszawie. Otwarto ją w 1913 roku, w Dolince Szwajcarskiej. W 1924 w Montreaux (Szwajcaria) założona została Międzynarodowa Federacja Wrotkarska (FIRS). Obecnie organizacja ta ma swą siedzibę w Barcelonie i zrzesza ponad 100 krajów na całym świecie! Pierwsze mistrzostwa Europy w jeździe szybkiej odbyły się w 1930 r. w Antwerpii, a mistrzostwa świata w 1935 r. w Moriza (Włochy). W1936 r. zainaugurowano mistrzostwa Europy torowe w Stuttgarcie oraz m-twa świata w Wembley (Anglia). W 1998 roku wrotkarstwo zostało uznane przez polskie władze sportowe jako dyscyplina sportowa i wpisane do Rejestru Dyscyplin UKFiT pod pozycją 236.

Poza traktowaniem wrotkarstwa jako dyscypliny sportu, a także formy rekreacji, warto przypomnieć, że jeżdżenie na wrotkach (dwuśladowych) było jednym z ulubionych zajęć dzieci i młodzieży.Uprawiane było najczęściej na podwórku przed blokiem. Ta forma zabawy była kochana przez najmłodszych zarówno w latach ’60 i ’70, jak i ’80 i ’90. Można więc rzecz, że wrotkarstwo poszczycić się może bardzo długą tradycją i gigantyczną, niemalejącą na przestrzeni lat popularnością.

Wrotki (dwuśladowe) były popularne wśród dzieci i młodzieży mniej więcej do połowy lat ’90. W drugiej połowie lat ’90 przyszła gorąca moda na wrotki jednośladowe, zwane popularnie łyżworolkami. Wrotki jednośladowe były połączeniem łyżew i wrotek – góra „wynalazku” przypominała but łyżwowy, a na dole zamontowane były kółka. W ciągu kilku lat łyżworolki zrobiły kolosalną furorę. Potocznie zaczęły być nazywane poprostu ROLKAMI. Największą grupę użytkowników tego „gadżetu” stanowiły dzieci – łyżworolki w pewnym momencie stały się najpopularniejszym prezentem komunijnym kupowanym pociechom przez wielu dorosłych. W krótkim czasie na punkcie rolek oszalała też młodzież, wśród której utworzyła sie charakterystyczna subkultura, zwana „skejciarstwem”. Nastoletni chłopcy noszący spuszczone spodnie i jeżdżący na rolkach byli popularnie zwani skate’ami (skejtami) lub „skaterami” (skejterami).  Na początku XXI w na rolkach zaczęło już jeździć wielu „dorosłych” mężczyzn i kobiet, lubiących nowe doznania oraz wyzwania, chcących schudnąć lub pragących ciekawie i aktywnie spędzać czas.

Ponadto w XXI wieku rolkarstwo uprawiane jest już nie tylko rekreacyjnie jako hobby. Szeroko rozumiany skating staje się w pewnym sensie sportem zawodowym. Profesjonalne zawody rolkarskie odbywają się między innymi w konurencji takiej jak: FREESTYLE SLALOM. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że omijanie kubeczków z wykorzystaniem popularnych łyżworolek to sport, który prężnie rozwija się na całym świecie. Ludzie uprawiający Freestyle Slalom sprawdzają swoje umiejętności w specjalnie organizowanych zawodach, których poszczególne edycje składają się na światową ligę WSS zrzeszającą zawodników z każdej części globu. W różnych miastach na świecie odbywają się mistrzostwa kraju, mistrzostwa  kontynentu i mistrzostwa świata w slalomie na rolkach.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry