Multisport Tychy Uczniowska 7 Uvex
2013-02-02 16:06
A  A  A

Wszystko na tamat kortu do gry w squasha

Wszystko na tamat kortu do gry w squasha

W poniższym tekście zamieszczamy wszystkie najważniejsze informacje związane z kortem do shuasha i z liniami pola gry. Tłumaczymy też podstawowe kwestie związane z zasadami gry w squashu, w odniesieniu do znaczenia linii zamieszczanych na podłodze i ścianach kortu.

                  

 

Kort

Kort do squash’a jest zamkniętym pomieszczeniem z wysoką ścianą przednią i niską ścianą tylną. Najczęściej spotykane korty mają murowane lub drewniane ściany z tylną ścianą szklaną. Zdarzają się korty bez szklanej ściany lub w całości wykonane ze szkła. Przezroczyste korty są zazwyczaj budowane specjalnie na wysokiej rangi zawody, tak by zmagania zawodników mogła oglądać jednocześnie duża liczba kibiców.

                                                          

 

 

Podłoga

Piłka odbita przez gracza po uderzeniu o przednią ścianę może dotknąć podłogi co najwyżej raz. Kolejne uderzenie wykonywane jest po koźle piłki lub bez odbicia o podłogę (wolej). Linie na podłodze wyznaczają pole serwu i pole półkortu.

Podłoga najczęściej wykonana jest z drewnianego, amortyzowanego parkietu.

                        

 

 

Ściany boczne

Mają kształt trapezów. Jak w przypadku pozostałych ścian, można o nie odbijać piłkę.Mają wyrysowane linie. Górna linia to linia out'u.

 

                                    

 

 

Ściana przednia

Najwyższa ściana kortu jest nazywana ścianą przednią. Każda piłka odbita przez zawodnika przed dotknięciem podłogi musi odbić się o przednią ścianę. Wcześniej może odbić się o dowolną liczbę pozostałych ścian.

 

                                    

 

Ściana tylna

Najniższa ściana kortu jest nazywana ścianą tylną.

Ściany tylne robione są najczęściej ze specjalnego wzmacnianego szkła. Wejście na kort prowadzi zazwyczaj przez drzwi zamontowane właśnie w tylnej ścianie.

O tylną ścianę, jak o każdą inną można odbijać piłkę. Każda piłka odbita przez zawodnika przed dotknięciem podłogi musi odbić się o przednią ścianę.

                                         

 

Górne linie autowe

Na ścianach bocznych znajdują się ukośne linie autowe, które łączą się z najwyższą linią przedniej ściany i linią tylnej ściany. Piłka odbita powyżej tych linii jest piłką autową. W przypadku kortów ze szklaną tylną ścianą często rezygnuje się z linii na niej i wtedy granicą boiska jest krawędź szyby.

W squash’u dotknięcie piłką linii autowej jest traktowane jako aut, dlatego aby łatwiej było zorientować się czy trafiliśmy piłką w kort, linie autowe są wklęsłe, tak by zmieniać tor odbitej piłki.

 

                                             

                                      

 

Dolna linia autowa

Na ścianie przedniej znajdują się 3 linie. Najniższa z nich, znajdująca się na wysokości kolan jest dolną linią autową. Odbijana przez graczy piłka powinna trafiać w przednia ścianę powyżej tej linii. Powierzchnia pod linią nazywana jest blachą i najczęściej wykonana jest z materiału wydającego przy uderzeniu piłką inny dźwięk niż ściana.

                                             

 

Linia serwu

Linia serwu to środkowa linia namalowana na przedniej ścianie. Jest ona używana tylko podczas serwisu. Gracz serwujący powinien odbić piłkę o przednią ścianę powyżej tej linii i poniżej górnej linii autu.

 

                                  

 

 

Pole serwu

Najmniejsze prostokąty utworzone z namalowanych na podłodze linii, przylegające do bocznych ścian to pola serwu. Gracz serwujący musi stać jedną stopą w takim polu. Pola serwu są używane tylko podczas serwisu.

                                

 

Pole półkortu

Dwa duże prostokąty namalowane na podłodze przy tylnej ścianie to pola półkortu. Gracz serwujący, stojąc w polu serwu i odbijając piłkę o przednią ścianę powinien ją skierować na przeciwległe pole półkortu.

Pola półkortu mają znaczenie tylko w czasie wykonywania serwisu.

 

                                 

 

Punkt T

Jest to umowny punkt znajdujący się na środku kortu. Tworzą go linie namalowane na podłodze, wyznaczające pola półkortu. Zajęcie tego punktu podczas gry ułatwia wygranie piłki. Gracze odbijający na przemian piłkę starają się zmusić przeciwnika do opuszczenia tego punktu, a sami po uderzeniu robią wszystko by go zająć, aby w ten sposób łatwiej zdobyć punkt.                    

                                                

 

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat gry w squasha, czytaj kategorię REKREACJA portalu www.bodyinfo.pl. Znajdziesz tam wiele ciekawych wskazówek i porad na temat tej dyscypliny sportu:

http://www.bodyinfo.pl/rekreacja.c6 

Sprzęt do SQUASHA. Porady jak go wybrać?

Co składa się na sprzęt SQUASHOWY? Przede wszystkim: buty do squasha, rakieta i piłka. Czy wiesz jak wybrać najlepsze dla siebie modele? W poniższym t ...czytaj dalej »
Sprzęt do SQUASHA. Porady jak go wybrać?
2015-06-28

SQUASH. Informacje dla początkujących

Poniższy tekst jest wprowadzeniem teoretycznym w squashowy świat. Udzielimy w nim kilku istotnych wskazówek dotyczących początków przygody z tą piękną ...czytaj dalej »
SQUASH. Informacje dla początkujących
2014-06-21

SQUASH. Return, czyli odbiór serwisu

W tym artykule skoncentrujemy się na istotnych elementach poprawnego returnu, który wraz z poprawnym serwisem często stanowią o powodzeniu i przyjemno ...czytaj dalej »
SQUASH. Return, czyli odbiór serwisu
2014-04-22
Powiązane artykuły
Squash. Jak prawidłowo uderzać piłkę?

Squash. Jak prawidłowo uderzać piłkę?

To co w grze w squasha jest najważniejsze, a jednocześnie najtrudniejsze to prawidłowe uderzenie.
2014-04-19 19:24
SQUASH. Opanuj różne rodzaje uderzeń!

SQUASH. Opanuj różne rodzaje uderzeń!

Poniżej prezentujemy różne rodzaje uderzeń squashowych. Jeśli chcesz być dobrym graczem, niezwłocznie je opanuj!
2013-05-30 14:11
SQUASH. Dlaczego warto go uprawiać?

SQUASH. Dlaczego warto go uprawiać?

Squash jest natomiast dyscypliną sportu, którą uprawia się w hali zamkniętej, a więc każda pora roku jest odpowiednia na jej uprawianie. Prz
2013-02-02 15:13
Jak wybrać buty do squasha?

Jak wybrać buty do squasha?

Kupując buty do gry w squasha należy kierować się kilkoma kryteriami:
2012-10-28 09:53
Jak wybrać rakietę do squasha?

Jak wybrać rakietę do squasha?

Chcesz kupić rakietę do squasha! Nie ważne czy będzie to Twoja pierwsza rakieta, czy poprzednią połamałeś, czy też z dotychczasowej nie jest
2012-10-28 09:24
Jak wybrać piłkę do squasha?

Jak wybrać piłkę do squasha?

Piłka do squasha różni się dość znacznie od innych piłek sportowych z którymi mogliście mieć do tej pory do czynienia. Jest wykonana z gumy,
2012-10-23 15:43
Squash. Poruszaj się płynnie po korcie.

Squash. Poruszaj się płynnie po korcie.

Squash jest jedną z najbardziej wymagających fizycznie gier na świecie. Jednak dobre przygotowanie kondycyjne to tylko część sukcesu. Aby sp
2012-10-22 17:13
Squash. Jak się za to zabrać?

Squash. Jak się za to zabrać?

Zamierzasz rozpocząć przygodę ze squashem i nie wiesz jak się za to zabrać? Udajesz się ze swoją pierwszą wizytą do klubu i nie wiesz co Ci
2012-10-22 16:48
Taktyka gry w squasha

Taktyka gry w squasha

Squash nie opiera się jedynie na agresywnym odbijaniu piłki o ścianę, jak mogłoby się wydawać. Squash bardziej przypomina wojnę - liczy się
2012-09-18 14:00
Technika gry w squosha

Technika gry w squosha

W każdym sporcie, technika oznacza minimum ruchów, które są potrzebne do optymalnego wykonania zadania ruchowego. W przypadku squasha to min
2012-09-18 13:25
Prawidłowy uchwyt jako podstawowy nawyk w squashu.

Prawidłowy uchwyt jako podstawowy nawyk w squashu.

Prawidłowy uchwyt w squashu to nie umiejętność z cyklu przeczytasz i umiesz. To nawyk który, musisz sobie zakodować, a to możliwe jest jedyn
2012-09-12 20:44
Squash. Jak przetrwać na korcie?

Squash. Jak przetrwać na korcie?

Jedna z najważniejszych zasad w squashu mówi, że nigdy nie powinniśmy zagrywać piłki jeśli zachodzi ryzyko uderzenia rakietą lub piłką przec
2012-09-12 20:31
Squash – sposób na zwycięstwo w meczu!

Squash – sposób na zwycięstwo w meczu!

Squash to trudna gra. Wymaga dużej siły, olbrzymiej kondycji, gigantycznej szybkości, ale przede wszystkich dobrej techniki i dużych umiejęt
2012-09-04 08:40
Gra w squasha. Poznaj jej zasady.

Gra w squasha. Poznaj jej zasady.

W ciągu minionych kilkunastu lat niesamowitą popularność wśród mężczyzn świetnie sytuowanych i lepiej wykształconych zyskała gra w squasha.
2012-08-27 08:36
VOXYGEN - LABOTEST USA

VOXYGEN - LABOTEST USA

VOXYGEN marki LABOTEST USA to odsłona termogenika z najwyższej półki na rynku suplementów diety.
2017-04-28 13:59
redmonster
Redakcja RedMonster
43-100 Tychy, Uczniowska 7
[email protected]
NIP: 6462632499