Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Wszystko na tamat kortu do gry w squasha

Wszystko na tamat kortu do gry w squasha

W poniższym tekście zamieszczamy wszystkie najważniejsze informacje związane z kortem do shuasha i z liniami pola gry. Tłumaczymy też podstawowe kwestie związane z zasadami gry w squashu, w odniesieniu do znaczenia linii zamieszczanych na podłodze i ścianach kortu.

                  

 

Kort

Kort do squash’a jest zamkniętym pomieszczeniem z wysoką ścianą przednią i niską ścianą tylną. Najczęściej spotykane korty mają murowane lub drewniane ściany z tylną ścianą szklaną. Zdarzają się korty bez szklanej ściany lub w całości wykonane ze szkła. Przezroczyste korty są zazwyczaj budowane specjalnie na wysokiej rangi zawody, tak by zmagania zawodników mogła oglądać jednocześnie duża liczba kibiców.

                                                          

 

 

Podłoga

Piłka odbita przez gracza po uderzeniu o przednią ścianę może dotknąć podłogi co najwyżej raz. Kolejne uderzenie wykonywane jest po koźle piłki lub bez odbicia o podłogę (wolej). Linie na podłodze wyznaczają pole serwu i pole półkortu.

Podłoga najczęściej wykonana jest z drewnianego, amortyzowanego parkietu.

                        

 

 

Ściany boczne

Mają kształt trapezów. Jak w przypadku pozostałych ścian, można o nie odbijać piłkę.Mają wyrysowane linie. Górna linia to linia out’u.

 

                                    

 

 

Ściana przednia

Najwyższa ściana kortu jest nazywana ścianą przednią. Każda piłka odbita przez zawodnika przed dotknięciem podłogi musi odbić się o przednią ścianę. Wcześniej może odbić się o dowolną liczbę pozostałych ścian.

 

                                    

 

Ściana tylna

Najniższa ściana kortu jest nazywana ścianą tylną.

Ściany tylne robione są najczęściej ze specjalnego wzmacnianego szkła. Wejście na kort prowadzi zazwyczaj przez drzwi zamontowane właśnie w tylnej ścianie.

O tylną ścianę, jak o każdą inną można odbijać piłkę. Każda piłka odbita przez zawodnika przed dotknięciem podłogi musi odbić się o przednią ścianę.

                                         

 

Górne linie autowe

Na ścianach bocznych znajdują się ukośne linie autowe, które łączą się z najwyższą linią przedniej ściany i linią tylnej ściany. Piłka odbita powyżej tych linii jest piłką autową. W przypadku kortów ze szklaną tylną ścianą często rezygnuje się z linii na niej i wtedy granicą boiska jest krawędź szyby.

W squash’u dotknięcie piłką linii autowej jest traktowane jako aut, dlatego aby łatwiej było zorientować się czy trafiliśmy piłką w kort, linie autowe są wklęsłe, tak by zmieniać tor odbitej piłki.

 

                                             

                                      

 

Dolna linia autowa

Na ścianie przedniej znajdują się 3 linie. Najniższa z nich, znajdująca się na wysokości kolan jest dolną linią autową. Odbijana przez graczy piłka powinna trafiać w przednia ścianę powyżej tej linii. Powierzchnia pod linią nazywana jest blachą i najczęściej wykonana jest z materiału wydającego przy uderzeniu piłką inny dźwięk niż ściana.

                                             

 

Linia serwu

Linia serwu to środkowa linia namalowana na przedniej ścianie. Jest ona używana tylko podczas serwisu. Gracz serwujący powinien odbić piłkę o przednią ścianę powyżej tej linii i poniżej górnej linii autu.

 

                                  

 

 

Pole serwu

Najmniejsze prostokąty utworzone z namalowanych na podłodze linii, przylegające do bocznych ścian to pola serwu. Gracz serwujący musi stać jedną stopą w takim polu. Pola serwu są używane tylko podczas serwisu.

                                

 

Pole półkortu

Dwa duże prostokąty namalowane na podłodze przy tylnej ścianie to pola półkortu. Gracz serwujący, stojąc w polu serwu i odbijając piłkę o przednią ścianę powinien ją skierować na przeciwległe pole półkortu.

Pola półkortu mają znaczenie tylko w czasie wykonywania serwisu.

 

                                 

 

Punkt T

Jest to umowny punkt znajdujący się na środku kortu. Tworzą go linie namalowane na podłodze, wyznaczające pola półkortu. Zajęcie tego punktu podczas gry ułatwia wygranie piłki. Gracze odbijający na przemian piłkę starają się zmusić przeciwnika do opuszczenia tego punktu, a sami po uderzeniu robią wszystko by go zająć, aby w ten sposób łatwiej zdobyć punkt.                    

                                                

 

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat gry w squasha, czytaj kategorię REKREACJA portalu www.bodyinfo.pl. Znajdziesz tam wiele ciekawych wskazówek i porad na temat tej dyscypliny sportu:

http://www.bodyinfo.pl/rekreacja.c6 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry