
W poniższym tekście definiujemy słowo jeździectwo i prezentujemy podział tego zespołu sportów konnych.
Jeździectwo – To termin określający wszystkie konkurencje sportów konnych wraz z powożeniem.
Do sportów konnych, uznanych przez MIĘDZYNARODOWĄ FEDERACJĘ JEŹDZIECKĄ, zaliczamy:
- ujeżdżanie
- skoki przez przeszkody
- WKKW
- powożenie
- woltyżerkę
- rajdy długodystansowe
- reining
Ujeżdżenie, skoki przez przeszkody i WKKW należą do konkurencji olimpijskich.
Ujeżdżenie (też: dresaż, z fr dressage – tresura) – olimpijska konkurencja jeździectwa wspierana przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). W nowoczesnym ujeżdżeniu, jeździec i koń wykonują serię określonych wcześniej ruchów, zwanych figurami na czworokątnej arenie, zwanej czworobokiem. Znajomość podstaw tej dyscypliny jest konieczna przy uprawianiu innych dyscyplin jeździeckich, np. skoków. Ujeżdżenie jest też jedną z trzech prób, jakie obejmuje WKKW.
UJEŻDŻANIE
Skoki przez przeszkody – olimpijska konkurencja jeździectwa, jedna z siedmiu wspieranych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). W konkurencji tej, koń i jeździec pokonują przeszkody ustawione na torze zwanym parkurem z jak najmniejszą liczbą błędów.
SKOKI PRZEZ PRZESZKODY
WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) – olimpijska konkurencja jeździectwa, jeden z najbardziej widowiskowych sportów konnych wspierany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Jest wszechstronnym sprawdzianem konia i jeźdźca, wymagającym dużego doświadczenia. Zawody odbywają się najczęściej w czasie trzech dni, podczas których przebiegają trzy różne próby sprawności jeźdźca i konia.
WKKW
Powożenie – jedna z najstarszych konkurencji jeździeckich, obecnie jest jedną z 7 dyscyplin wspieranych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). W dyscyplinie tej powożący siedzi w pojeździe zaprzęgowymi kieruje koniem, parą lub czwórką koni.
POWOŻENIE
Woltyżerka – dyscyplina jeździecka ,obecnie jako jedna z 7 dyscyplin wspierana jest przez Międzynarodowa Federację Jeździecką. W dyscyplinie tej zawodnik lub grupa zawodników wykonuje zróżnicowane ćwiczenia gimnastyczne i akrobatyczne nagalopującym lub stępującym koniu. prowadzonym na lonży. Współczesna woltyżerka nie jest jednak wyłącznie odrębną dyscypliną; podobnie jak w czasach dawniejszych, stanowi często element przygotowań w uprawianiu innych dyscyplin jeździeckich: jako element nauki jazdy konnej początkujących oraz jako część treningu dla zaawansowanych.
WOLTYŻERKA
Rajdy długodystansowe – jedna z jeździeckich dyscyplin sportowych, uznana za oficjalną przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI) w 1982 roku. W tej konkurencji jeździec i koń muszą pokonać określony dystans kilkudziesięciu kilometrów w jak najkrótszym czasie. Zwycięzcą rajdu jest para, która pierwsza przekracza linię mety, spełniając równocześnie na trasie normy weterynaryjne. Po każdym odcinku (tzw. „pętli„), jak też przed startem i po zakończeniu rajdu, koń jest poddawany kontroli weterynaryjnej. Tylko pozytywna opinia lekarza weterynarii na każdej bramce umożliwia zawodnikowi kontynuowanie następnego odcinka.
RAJDY KONNE
Reining – konkurencja jeździecka w stylu westernowym polegająca na jak najdokładniejszym przejechaniu schematu (zwanego w Reiningu Patternem). Cały przejazd wykonuje się w galopie, prowadząc konia jedną ręką. Reining jest często nazywany ujeżdżaniem w stylu western.
REINING
W polskim oznakowaniu stosuje się następujące symbole:
- A – ujeżdżenie
- B – skoki przez przeszkody
- C – WKKW – Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego
- D – powożenie
- E – woltyżerka
- F – rajdy długodystansowe
Ranga zawodów:
- MP – Mistrzostwa Polski
- ZR – regionalne
- ZT – towarzyskie
- I – międzynarodowe
- A – przyjaźni
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!