Multisport Tychy Uczniowska 7 Uvex
2013-05-05 16:13
A  A  A

Wszystko o rolkach, zanim wybierzesz model dla siebie

Wszystko o rolkach, zanim wybierzesz model dla siebie

Jeśli jesteś początkującym rolkarzem pewnie ciężko Ci zdecydować się, który model rolek kupić. Numery na kółkach, rodzaje płozy, nazwy łożysk, rodzaje wiązań... z całą pewnością nie łatwo Ci się w tym połapać. 

Poniższy tekst dedykujemy właśnie Tobie! Opowiadamy o rolkach, objaśniamy znaczenia symboli, tłumaczymy typologię i upraszczamy definicje. Po lekturze dzisiejszego artykułu rolki nie będą miały przed Tobą tajemnic.

 

Na rolkę składają się: but, płoza, kółka i łożyska.

Zaczynamy kolejnko:

 

Kółka

Na kółku od rolki widnieją dwie liczby. Pierwsza wyrażona jest w milimetrach, np.: 78mm, drugiej natomiast towarzyszy litera „A”.

Co te liczby oznaczają?

Pierwsza liczba oznacza wielkość koła, a właściwie średnicę koła podaną w milimetrach. Druga liczba oznacza twardość koła.

Czyli, na przykład 84MM 80A oznacza, że średnica koła ma wielkość 84 mm (dość duże koło jak na rolki rekreacyjne), a twardość koła wynosi 80 (dość twarde koło jak na rolki rekreacyjne). Oba wyznaczniki mają ogromne znaczenie dla szybkości, płynności i komfortu jazdy.

 

 

Wielkość koła

Czym większe koło tym większą prędkość można na rolkach osiągnąć. Rolki do jazdy szybkiej i do maratonów mają zwykle bardzo duże koła: 90 – 100 mm średnicy. Ale czym większe koła tym mniej skrętne i zwrotne są rolki. Np. kółka w rolkach agresywnych są malutkie. Na rolkach agresywnych nie da się osiągnąć dużej prędkości, ale za to są one bardzo skrętne i zwrotne, świetnie nadają się do jazdy slalomowej, do ostrych skrętów, do skoków, zjazdów z poręczy i innych ewolucji. W rolkach rekreacyjnych (fitnessowych) przeciętna wielkość kół wynosi 72 – 84 mm. Rolki Fitness, które posiadają koła o średnicy 84 mm są bardzo szybkimi - jak na rolki do jazdy rekreacyjnej - modelami.

 

Twardość koła

Współcześnie, kółka w większości rolek wykonane są z poliuretanu, czyli kauczuku syntetycznego (nie mylić z kauczukiem naturalnym). Litera "A" to symbol używany w skali Shore'a odnoszącej się do produktów poliuretanowych. Czym większa liczba przy literze „A” tym twardszy jest poliuretan z którego koło jest wykonane. W rolkach rekreacyjnych przeciętna twardość kół waha się pomiędzy 78A, a 82A.

 

Czym twardsze koło tym bardziej trwałe i wytrzymałe ono jest, tym mniej się ściera i tym rzadziej trzeba je wymieniać. Ale czym miększe koło tym większy komfort jazdy i tym lepsza przyczepność koła. Koła o mniejszym współczynniku twardości poliuretanu lepiej pochłaniają wstrząsy w czasie jazdy. Stanowią naturalną amortyzację poprzez tłumienie drgań. Na takich kołach przyjemniej się jeździ po nierównych drogach i chropowatych nawierzchniach (kostka brukowa, czy tzw. puzle). Nie mniej jednak miękkie koła szybciej się ścierają, są mniej wytrzymałe i trochę wolniejsze. Ponadto przy wyborze kół trzeba zważyć na wagę rolkarza. Osoby o dużej masie ciała muszą zaopatrzyć się w rolki z twardymi kołami. Koło o twardości 80A wydaje się najsensowniejszym kompromisem pomiędzy komfortem jazdy (amortyzacją), a wytrzymałością kół (ścieralnością).

 

 

 

Płoza

Istnieją trzy rodzaje płozy: aluminiowa, kompozytowa i plastikowa. Teoretycznie, płozy aluminiowe są najtrwalsze, najsolidniejsze i najbardziej stabilne. Płozy kompozytowe natomiast są jakościowo słabsze – wytrzymują maksymalnie trzy sezony ostrej i regularnej jazdy. Nie mniej jednak rolki freestylowe wykonane są właśnie na kompozytowej płozie bo pomimo, że szybciej się ona ściera, stanowi jednak dobrą amortyzację, Płozy plastikowe wizualnie najszybciej tracą na jakości ponieważ bardzo szybko się rysują i zdzierają. Bardzo dobrze jednak nadają się do jazdy agresywnej i do ewolucji rolkarskich ponieważ najlepiej tłumią drgania i pochłaniają wstrząsy.

 

 

 

Łożyska

Istnieją cztery rodzaje łożysk: ABEC, ILQ, SG oraz HTO.

Rodzaj łożysk ma wpływ na szybkość, płynność i gładkość jazdy.

Przy symbolu zawsze znajduje się cyfra nieparzysta : 3, 5, 7 lub 9.

 

ABEC

Najpolularniejsze łożyska to tzw.: Abeeki (ABEC) używane w rolkach regulowanych i w większości rolek rekreacyjnych. Najsłabsze to ABEC 3 (występują w rolkach dziecięcych), najczęściej spotykane to ABEC 5 i ABEC 7 (większość rolek rekreacyjnych). ABEC 9 zastosowane są w rolkach przystosowanych do bardziej profesjonalnej jazdy.

Generalnie jest tak, że im niższy numer ABEC tym łożysko jest bardziej siermiężne, ale równocześnie jest bardziej odporne  na zniszczenie mechaniczne, najczęściej nie wymaga serwisowania w przeciwieństwie do  wyższych modeli. Kulki w modelach z niższym numerem są wykonane z innej stali, pierścienie są z materiałów bardziej odpornych na zniekształcenia –zwykle nie mają takiego stopnia szczelności na łączeniach jak łożyska ABEC z wyższym numerem. Ponadto smar wykorzystany w łożyskach ABEC z niższym numerem ma wyższą wartość lepkości i przylegania – wystarcza więc na dłużej i nie jest podatny na wytapianie (wyciekanie) jak w wyższych modelach – jednak cała ta kombinacja powoduje, że okupione jest to tzw. niższym momentem prędkości obrotowej. Dlatego do jazdy szybkiej używane są łożyska z wyższym numerem.

 

ILQ

Oznaczenie ILQ pochodzi od producenta łożysk firmy Twincam. Są to łożyska wykorzystywane przez lepsze i droższe marki (np. K2). Łożyska ILQ w odróżnieniu od ABEC składają się z 6 kulek a nie z 7 kulek, co przekłada się na mniejsze opory, przez co łożyska pozwalają na szybszą jazdę. Większe kulki (4,5 mm) lepiej wytrzymują większe obciążenia. Co oznacza że są idealne dla cięższych osób, i do jazdy która nakłada na łożyska duże przeciążenia – jak hokej, jazda agresywna czy szybka jazda. Zostały zaprojektowane specjalnie do wykorzystania w rolkach.

Podobnie jak w przypadku łożysk ABEC, również ILQ zostały specjalnie oznaczone (skala 3-9). Łożyska ILQ 7 stworzone zostały specjalnie do szybkiej, płynnej jazdy dla osób wymagających nieco więcej od łożysk niż początkujący rolkarze. ILQ 9 to łożyska dla profesjonalistów, którzy startują w wyścigach na rolkach.

Wersja ILQ 9 PRO to łożyska ze specjalnym smarem, które wykorzystywane w rolkach w czasie maratonów rolkowych. Najnowsza wersja ILQ 9 PRO [z kanałem „S”] posiada specjalnie zaprojektowaną gumową osłonę która zastąpiła standardową metalową. Osłona ta sprawia, że łożyska ILQ 9 PRO są najbardziej szczelnymi łożyskami do rolek. A wiadomo – im większa szczelność, tym mniej brudu, tym dłuższa trwałość.

 

SG

Nazwa SG  pochodzi od zastosowanego wewnątrz łożyska specjalnego smaru
(Silicon Gel ), są produkowane przez Rollerblade’a.  Swą budową wewnętrzną przypominają łożyska ABEC.  Podobnie jak w przypadkach łożysk ABEC czy też ILQ  łożyska typu SG również mają swoje oznaczenie które pokrywają się z charakterystyką oznaczeń łożysk ABEC oraz ILQ. Łożyska typu SG3  proponowane są głównie w rolkach dziecięcych, kolejno SG5 to propozycja dla początkujących rolkarzy którzy wytrzymałość stawiają zdecydowanie ponad szybkość. SG7 to doskonałe optimum pomiędzy wytrzymałością a stosunkowo dużą szybkością, stanowią odpowiednik łożyska ABEC 7 lub ILQ7. Łożyska typu SG9 stanowią niemal najwyższą półkę technologiczną marki Rollerblade. Przeznaczone są do najwyższych modeli i z reguły wybierane są przez osoby ceniące sobie nienaganną jakość i szybkość, sprawdzają się doskonale na długich dystansach ustępując jedynie zawodniczym profesjonalnym łożyskom typu HTO PRO lub HTO RACING.

 

HTO

Łożyska typu  HTO zostały stworzone z myślą o długich trasach maratonowych oraz o wyjątkowej prędkości niemożliwej do uzyskania na łożyskach z niższej półki.

 

 

 

 

But

Buty w rolce posiadają specjalne mocowania, które sprawiają, że rolki są wygodne - zapewniają komfort jeżdżenia, a zarazem sztywno i mocno trzymają stopę, zapewniając jej stabilność. Istnieje kilka rodzajów mocowań, przy czym w każdym modelu znajdują się 2-3 mocowań.

W każdym bucie od rolki znajduje się klamra (podobna jak w butach narciarskich) i rzep (w okolicach zgięcia stopy). Niektóre modele rolek posiadają dodatkowo sznurowanie (zwykle sznurówki do wiązania). Kilka modeli rolek marki K2 (jest to patent K2) posiadają system mocowania „BOA” (tzw.: „dokręcanie” występujące też w niektórych modelach butów narciarskich).

 

 

 

 

MARKI ROLEK

Do najlepszych na świecie i najpolularniejszych marek produkujących rolki należą: K2 oraz ROLLERBLADE.

Inni znani i dość dobrzy producenci sprzętu rolkarskiego to: Bauer, Tempish, Roces, Salomon, Powerslide i Fila. Firmy słynące ze słabszej jakości, ale z przystępnych cen i dużego wyboru rolek to: SPOKEY, Insportline i Axer Sport.

 

 

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozjaśnił Ci trochę skomplikowany świat rolek. Zanim zdecydujesz się przejrzeć modele rolek i wybrac ten najwłaściwszy dla siebie model zapoznaj się solidnie z dzisiejszym tekstem i podanymi w nim informacjami. Największy wybór rolek, dostępnych w atrakcyjnych cenach znajduje się na stronie: www.sportxtreme.pl. Udanego wyboru życzymy!

 

 

Obalamy mity na temat rolek i jazdy na rolkach!

Mnóstwo się w ostatnich latach mówi o rolkach i rolkarzach… Mówić może na ten temat każdy, a przecież nie każdy się zna. Nagromadziły się ostatnio mit ...czytaj dalej »
Obalamy mity na temat rolek i jazdy na rolkach!
2015-05-12

Subiektywny przegląd rolek - sezon 2014 . Część II

W poniższym artykule chcielibyśmy opowiedzieć o kilku ciekawych modelach rolek sezonu wiosna/lato 2014 i pomóc Wam w ewentualnym wyborze najwłaściwsze ...czytaj dalej »
Subiektywny przegląd rolek - sezon 2014 . Część II
2014-05-25

Subiektywny przegląd rolek - sezon 2014 . Część I

W poniższym artykule chcielibyśmy opowiedzieć o kilku ciekawych modelach rolek sezonu wiosna/lato 2014 i pomóc Wam w ewentualnym wyborze najwłaściwsze ...czytaj dalej »
Subiektywny przegląd rolek - sezon 2014 . Część I
2014-05-24
Powiązane artykuły
Coś dla rolkarzy…- rolki-sklep.pl. Zapraszamy!

Coś dla rolkarzy…- rolki-sklep.pl. Zapraszamy!

W trosce o spełnienie potrzeb, wymagań, a także zachcianek wielu sympatyków skatingu , kilka tygodni temu powstał specjalistyczny sklep inte
2013-09-03 08:55
Subiektywny przegląd rolek – sezon 2013. Część II

Subiektywny przegląd rolek – sezon 2013. Część II

W poniższym artykule chcielibyśmy opowiedzieć o kilku ciekawych modelach rolek sezonu wiosna/lato 2013 i pomóc Wam w ewentualnym wyborze naj
2013-06-30 12:27
Subiektywny przegląd rolek – sezon 2013. Część I

Subiektywny przegląd rolek – sezon 2013. Część I

W poniższym artykule chcielibyśmy opowiedzieć o kilku ciekawych modelach rolek sezonu wiosna/lato 2013 i pomóc Wam w ewentualnym wyborze naj
2013-06-29 19:15
Rolkarstwo. Freestyle slalom!

Rolkarstwo. Freestyle slalom!

Freestyle slalom to slalom stylowy polegający na omijaniu niewielkich kubeczków ustawionych na asfalcie w konkretnych odstępach
2013-06-23 20:11
Jak wybrać właściwe dla siebie rolki?

Jak wybrać właściwe dla siebie rolki?

W poniższym tekście podsumujemy wszystko co o rodzajach rolek już wiesz i pomożemy Ci dokonać wyboru. Udzielimy Ci kilku porad byś wybrał na
2013-05-12 10:28
Rolkarstwo. Naucz się trików! Część II

Rolkarstwo. Naucz się trików! Część II

Poniższy tekst jest kolejną częścią poprzedeniego. Kontynujemy naukę trików rolkarskich. W dzisiejszym artykule prezentujemy nieco bardziej
2013-05-04 09:50
Rolkarstwo. Naucz się trików! Część I

Rolkarstwo. Naucz się trików! Część I

W poniższym tekście prezentujemy podstawowe triki na rolkach od których rozpocząć się powinno przygodę ze skatingiem freestylowym i agresywn
2013-05-03 15:47
Różne rodzaje SKATINGU. Opis dyscyplin rolkarskich

Różne rodzaje SKATINGU. Opis dyscyplin rolkarskich

Pojęcie ROLKARSTWO jest bardzo szerokie, a szersze jeszcze jest od niego jest pojęcie SKATING. W poniższym tekście przedstawiamy kilka odmia
2013-04-19 19:26
Podstawy jazdy na rolkach

Podstawy jazdy na rolkach

W poniższym tekście udzielamy najbardziej fundamentalnych rolkarskich rad dla początkujących. W pierwszej części artykułu zamieszczamy wskaz
2013-04-07 18:00
Rolkarstwo. Najczęstsze błędy osób początkujących

Rolkarstwo. Najczęstsze błędy osób początkujących

W poniższym tekście omawiamy dwanaście najczęściej popełnianych przez początkujących rolkarzy błędów. Starajcie się zapoznać z nimi w teorii
2013-03-24 17:19
Podstawowe umiejętności rolkarskie

Podstawowe umiejętności rolkarskie

W poniższym artykule będziemy po kolei opisywać podstawowe umiejętności w jeździe na rolkach.
2013-03-24 15:47
K2. Kolekcja 2012. Podział rolek

K2. Kolekcja 2012. Podział rolek

Poniższy tekst poświęcamy podziałowi rolek K2 kolekcji 2012, ze względu na ich przeznaczenie i typ użytkowania.
2013-03-15 21:45
Jazda na rolkach. Przygotuj się do sezonu rolkarskiego!

Jazda na rolkach. Przygotuj się do sezonu rolkarskiego!

Mocne nogi pozwolą Ci na uniknięcie kontuzji i pomogą cieszyć się wielogodzinna jazdą na rolkach.
2013-03-10 20:28
K2. Kolekcja 2012. Rolki regulowane

K2. Kolekcja 2012. Rolki regulowane

Rolki regulowane przeznaczone są dla dzieci i młodzieży. Cechuje je możliwość dopasowania rozmiaru buta do wielkości stopy.
2013-03-05 07:13
K2. Kolekcja 2012. Rolki treningowe

K2. Kolekcja 2012. Rolki treningowe

Marka K2 w swojej kolekcji 2012 prezentuje ciekawe modele rolek treningowych.
2013-03-04 23:42
redmonster
Redakcja RedMonster
43-100 Tychy, Uczniowska 7
[email protected]
NIP: 6462632499