Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Wszystko o tenisie… Zanim zaczniesz grać

Wszystko o tenisie… Zanim zaczniesz grać

W dzisiejszym tekście udzielamy najważniejszych informacji na temat tenisa ziemnego. Bez tej podstawowej wiedzy trudno Ci będzie zacząć na poważnie grać. Przyswój sobie tą teoretyczną stronę tenisa, a dyscyplina ta odsłoni przed Tobą kolejną kartę. W poniższym artykule zajmiemy się trzema ważnymi aspektami tenisa ziemnego: WYMIARAMI KORTU TENISOWEGO, NAWIERZCHNIĄ KORTU i PUNKTACJĄ W TENISIE.

 

I. Wymiary kortu tenisowego

Wymiary kortu tenisowego to spadek po majorze Wingfieldzie. Z przeliczeń yardów, stóp i cali wychodzi, że kort tenisowy ma 23,77 m długości oraz 8,23 (gra pojedyncza) lub 10,97 m (deble i mikst) szerokości. Kort tenisowy ograniczony jest 5-centymetrowymi liniami, należącymi do boiska. Jeśli więc piłka uderzona przez rywala trafi w linię po naszej stronie, nie róbmy mu awantury – punkt dla niego. W poprzek kortu tenisowego wisi siatka, której wysokość zmienia się od 91,4 cm na środku kortu do 1,07m przy słupku oddalonym od linii bocznych o 91,4 cm.

Pora wziąć do ręki rakietę i zaserwować, ale najpierw warto dowiedzieć się, czym będziemy grali. Rakieta tenisowa to rama i naciąg, który musi być jednakowy we wszystkich miejscach. Całkowita długość rakiety tenisowej (rama wraz z uchwytem) nie może przekraczać 73,66 cm, zaś szerokość – 31,75 cm.

Parametry piłki: średnica od 6,35 do 6,67 cm, waga od 56,7 do 58,5 g. Piłka tenisowa puszczona z wysokości 2,54 m musi odbić się od betonowego podłoża na nie mniej niż 134,62 i nie więcej niż 147,32 cm.

W telewizji wygląda to dość banalnie, ale serwis jest chyba najtrudniejszym i najważniejszym uderzeniem w tenisie ziemnym. Nie dość, że trzeba zrobić to mocno, aby nie ułatwiać zadania rywalowi, to na dodatek celnie. Nie można jednak serwować gdzie popadnie. Pole serwisowe to prostokąt o wymiarach 6,40 na 4,12 m. Linia ograniczająca pole serwisowe należy do tego pola, podobnie jak linie końcowe i boczne należą do kortu, czyli piłka trafiająca w linię jest zawsze dobra. Serwujący ma dwie próby na rozpoczęcie gry o dany punkt.

Serwuje się po przekątnej – najpierw z prawej strony podającego, potem z lewej i tak na zmianę aż do wygrania lub przegrania gema, stojąc przed linią kortu.

 

WYMIARY KORTU:

 

Gra pojedyncza:

– długość 2377 cm

– szerokość 823 cm

Gra podwójna:

– długość 2377 cm

– szerokość 960 cm

Pozostałe wymiary kortu:

– wysokość słupków podtrzymujących siatkę: 107 cm

– długość pola serwisowego: 640 cm

– szerokość pola serwisowego: 412 cm

– szerokość linii: 5 centymetrów

– odległość słupków od linii bocznych: 91,4 cm

– wybieg za liniami głównymi (minimum): 640 cm

– wybieg za liniami bocznymi: 365 cm

 

 

II. Nawierzchnie tenisowe

 
 
Nawierzchnie tenisowe

W tenisie ziemnym, jako jednej z niewielu dyscyplin sportu, mecze rozgrywane są na różnorodnych nawierzchniach. Do trzech podstawowych, na których toczą się turnieje z cyklu Wielkiego Szlema, należą:

 

– mączka ceglana – nawierzchnia wolna (French Open)

    

 

 

– hard court – nawierzchnia średnia –  (Australian Open i US Open)

 

 

-trawa – nawierzchnia szybka (Wimbledon)

 

Z pewnością pamiętacie gwiazdę tenisa Peta Samprasa, który niepodzielnie królował na Wimbledonie, jednak w swojej niezwykle bogatej karierze nie zdołał wygrać zawodów im. Rolanda Garrosa, rozgrywanych na mączce ceglanej. Podobnie było z Borisem Beckerem. Niemiec triumfował aż w trzech najważniejszych imprezach dyscypliny, ale również nie potrafił poradzić sobie w Paryżu. Sądzę więc, że po przeanalizowaniu poniższej tabeli zrozumiecie, jak trudno być zawodnikiem uniwersalnym i dlaczego w męskim tenisie nikt do tej pory nie zdołał wygrać Wielkiego Szlema, a tylko niewielu, w czasie swojej kariery, sięgnęło po tytuły we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych.

 

Aspekt

Wolna

Średnia

Szybka

Przykładowe

nawierzchnie

mączka ceglana,

dynatop

rebound ace, decoturf,

plexipave

 

Trawa, nawierzchnie dywanowe

Cechy nawierzchni

-nawierzchnia jest chropowata

-duże tarcie przy kontakcie z piłką,

-nawierzchnia mineralna

-bardziej gładka

-mniejsze tarcie przy kontakcie z piłką

-nawierzchnie akrylowe (syntetyczne), niektóre nawierzchnie halowe

-bardzo gładka nawierzchnia

-niewielkie tarcie przy kontakcie z piłką

-trawa naturalna, nawierzchnie halowe wykładziny dywanowe

Odskok piłki

-piłka odbija się wyżej i wolniej

-szybszy i średnio wysoki odskok

-szybki i niski odskok

Poruszanie się

-stosunkowo dużo czasu na dobiegnięcie do piłki

-możliwość wykonywania wślizgów

-mniej czasu na dobiegnięcie

-brak możliwości wykonywania wślizgów

-najmniej czasu na dobiegnięcie

-konieczne są krótkie, zdecydowane kroki

Zamach

-długi ruch rakiety

-stosunkowo długi ruch

-konieczność skrócenia zamachu

Taktyka gry

-uderzenia głównie topspinowe głęboko, lub topspin kątowo

-zawodnik musi być przygotowany na długie wymiany z głębi kortu

-serwis raczej „kick” niż płaskie mocne piłki

-skrót jest bardzo efektywnym uderzeniem

-trzeba być przygotowanym fizycznie na bardzo długie mecze

-uderzenia topspinowe, oraz „półpłaskie”

-wymiany są różnej długości (krótsze niż na kortach ziemnych),

-przy serwisie większa siła,

-oprócz gry z głębi kortu wskazane są ataki przy siatce

-mecze są z reguły krótsze

 

-uderzenia płaskie lub slajsowane

-bardzo krótkie wymiany

-oprócz mocnych płaskich serwisów, stosuj serwis cięty wyrzucający

-agresywny styl gry

-strategia gry chodź do siatki

-dużo gry półwolejem

-krótkie mecze

Specjaliści na danych nawierzchniach

Nadal, Moya, Dawidienko, Coretja, Bruguera, Muster

Federer, Djokovic, Sampras , Agassi,

Federer, Roddick, Sampras Becker, Edberg, ,

 

 
 
III. Punktacja w tenisie
 

 

Singiel

 1. W tenisie ziemnym mecze rozgrywane są do dwóch lub trzech wygranych setów.
 2. Każdy set składa się z gemów. Żeby wygrać seta zawodnik musi wygrać co najmniej 6 gemów i równocześnie wygrać co najmniej 2 gemy więcej od swojego przeciwnika np. 6-3, 6-4, 7-5.
 3. Każdy gem składa się z punktów, które w tenisie liczone są w następujący sposób: 0, 15, 30, 40, gem. Gema wygrywa zawodnik, który zdobędzie co najmniej 4 punkty, ale równocześnie, co najmniej 2 więcej od swojego rywala. Przy stanie 40-40 (równowaga – ang. deuce), żeby zdobyć gema, jeden z zawodników musi zdobyć 2 punkty pod rząd. Zawodnik, który przy równowadze zdobędzie punkt ma przewagę (ang. advantage).
 4. Przy stanie 6-6 w gemach w większości turniejów rozgrywany jest gem rozstrzygający – tie-break, do którego wygrania jeden z zawodników musi zdobyć co najmniej 7 punktów, przy czym musi zdobyć również co najmniej 2 punkty więcej od swojego przeciwnika. W tie-breaku punkty liczone są w następujący sposób: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7,…(np. 7-1, 7-3, 7-4, 8-6, 9-7).

 

Mecze rozgrywane do 3 wygranych setów (tylko u mężczyzn)

 1. Podczas turniejów wielkoszlemowych (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon, US Open).
 2. Mecze o Puchar Davisa (Davis Cup).

 

Mecze, w których w decydującym secie przy stanie 6-6 w gemach nie jest rozgrywany tie-break (gra się do dwóch gemów przewagi np. 8-6, 9-7, 11-9, 13-11,…)

 1. Podczas turniejów wielkoszlemowych (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon) Wyjątkiem jest US Open, podczas którego w trzecim secie u kobiet i piątym u mężczyzn, podobnie jak w pozostałych setach, przy stanie 6-6 w gemach, rozgrywany jest tie-brek.
 2. Mecze o Puchar Davisa (Davis Cup) – mężczyźni, mecze o Puchar Federacji (Fed Cup) – kobiety.

 

 

Debel

 1. Od 2006 roku mecze deblowe podczas większości turniejów mężczyzn rozgrywane są systemem „no ad”, czyli bez przewag. Przy stanie 40-40 w gemie rozgrywana jest decydująca piłka, para która ją wygra zdobywa gema.
 2. Od 2006 roku w meczach deblowych, podczas większości turniejów mężczyzn, przy stanie 1-1 w setach, zamiast trzeciego seta, rozgrywany jest  tzw. super tie-break, którego wygrywa para, która pierwsza zdobędzie co najmniej 10 punktów, przy zachowaniu co najmniej 2 punktów przewagi, np. 10-6, 10-8, 11-9, 12-10, 13-11…

 

Mecze deblowe wśród mężczyzn, podczas których nie obowiązuje zasada „no ad” i nie jest rozgrywany super tie-break w decydującym secie.

 1. Podczas turniejów wielkoszlemowych (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon, US Open).
 2. Mecze o Puchar Davisa (Davis Cup).

 

Mecze deblowe wśród mężczyzn rozgrywane do 3 wygranych setów

 1. Podczas Wimbledonu.
 2. Mecze o Puchar Davisa (Davis Cup).

 

Mecze deblowe (mężczyźni i kobiety), w których w decydującym secie przy stanie 6-6 w gemach nie jest rozgrywany tie-break (gra się do dwóch gemów przewagi np. 8-6, 9-7, 11-9, 13-11,…)

 1. Podczas Wimbledonu.
 2. Mecze o Puchar Davisa (Davis Cup) – mężczyźni, mecze o Puchar Federacji (Fed Cup) – kobiety.

 

 

Gra mieszana (mikst)

 1. Podczas turniejów wielkoszlemowych: Australian Open, Roland Garros i US Open mecze rozgrywane są systemem „no ad” (bez przewag) a zamiast trzeciego seta rozgrywany jest super tie-break do 10 punktów, z zachowaniem co najmniej 2 punktów przewagi np. 10-6, 10-8, 11-9, 12-10, 13-11…
 2. Podczas Wimbledonu mecze rozgrywane są z przewagami, do trzech wygranych setów, przy czym w tzecim secie, przy stanie 6-6, nie rozgrywa się tie-breaka (gra się do dwóch gemów przewagi np. 8-6, 9-7, 11-9, 13-11,…).

 

 

 

Tekst pochodzi 

ze strony: www.tenisportal.com

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry