Dom > Nowości > Wszystko o tenisie… Zanim zaczniesz grać

Wszystko o tenisie… Zanim zaczniesz grać

W dzisiejszym tekście udzielamy najważniejszych informacji na temat tenisa ziemnego. Bez tej podstawowej wiedzy trudno Ci będzie zacząć na poważnie grać. Przyswój sobie tą teoretyczną stronę tenisa, a dyscyplina ta odsłoni przed Tobą kolejną kartę. W poniższym artykule zajmiemy się trzema ważnymi aspektami tenisa ziemnego: WYMIARAMI KORTU TENISOWEGO, NAWIERZCHNIĄ KORTU i PUNKTACJĄ W TENISIE.

I. Wymiary kortu tenisowego

Wymiary kortu tenisowego to spadek po majorze Wingfieldzie. Z przeliczeń yardów, stóp i cali wychodzi, że kort tenisowy ma 23,77 m długości oraz 8,23 (gra pojedyncza) lub 10,97 m (deble i mikst) szerokości. Kort tenisowy ograniczony jest 5-centymetrowymi liniami, należącymi do boiska. Jeśli więc piłka uderzona przez rywala trafi w linię po naszej stronie, nie róbmy mu awantury – punkt dla niego. W poprzek kortu tenisowego wisi siatka, której wysokość zmienia się od 91,4 cm na środku kortu do 1,07m przy słupku oddalonym od linii bocznych o 91,4 cm.

Pora wziąć do ręki rakietę i zaserwować, ale najpierw warto dowiedzieć się, czym będziemy grali. Rakieta tenisowa to rama i naciąg, który musi być jednakowy we wszystkich miejscach. Całkowita długość rakiety tenisowej (rama wraz z uchwytem) nie może przekraczać 73,66 cm, zaś szerokość – 31,75 cm.

Parametry piłki: średnica od 6,35 do 6,67 cm, waga od 56,7 do 58,5 g. Piłka tenisowa puszczona z wysokości 2,54 m musi odbić się od betonowego podłoża na nie mniej niż 134,62 i nie więcej niż 147,32 cm.

W telewizji wygląda to dość banalnie, ale serwis jest chyba najtrudniejszym i najważniejszym uderzeniem w tenisie ziemnym. Nie dość, że trzeba zrobić to mocno, aby nie ułatwiać zadania rywalowi, to na dodatek celnie. Nie można jednak serwować gdzie popadnie. Pole serwisowe to prostokąt o wymiarach 6,40 na 4,12 m. Linia ograniczająca pole serwisowe należy do tego pola, podobnie jak linie końcowe i boczne należą do kortu, czyli piłka trafiająca w linię jest zawsze dobra. Serwujący ma dwie próby na rozpoczęcie gry o dany punkt.

Serwuje się po przekątnej – najpierw z prawej strony podającego, potem z lewej i tak na zmianę aż do wygrania lub przegrania gema, stojąc przed linią kortu.

Nawierzchnie tenisowe

W tenisie ziemnym, jako jednej z niewielu dyscyplin sportu, mecze rozgrywane są na różnorodnych nawierzchniach. Do trzech podstawowych, na których toczą się turnieje z cyklu Wielkiego Szlema, należą:

– mączka ceglana – nawierzchnia wolna (French Open)

– hard court – nawierzchnia średnia –  (Australian Open i US Open)

-trawa – nawierzchnia szybka (Wimbledon)

Z pewnością pamiętacie gwiazdę tenisa Peta Samprasa, który niepodzielnie królował na Wimbledonie, jednak w swojej niezwykle bogatej karierze nie zdołał wygrać zawodów im. Rolanda Garrosa, rozgrywanych na mączce ceglanej. Podobnie było z Borisem Beckerem. Niemiec triumfował aż w trzech najważniejszych imprezach dyscypliny, ale również nie potrafił poradzić sobie w Paryżu. Sądzę więc, że po przeanalizowaniu poniższej tabeli zrozumiecie, jak trudno być zawodnikiem uniwersalnym i dlaczego w męskim tenisie nikt do tej pory nie zdołał wygrać Wielkiego Szlema, a tylko niewielu, w czasie swojej kariery, sięgnęło po tytuły we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych.

-trzeba być przygotowanym fizycznie na bardzo długie mecze

-uderzenia topspinowe, oraz „półpłaskie”

Singiel

1. W tenisie ziemnym mecze rozgrywane są do dwóch lub trzech wygranych setów.
  2. Każdy set składa się z gemów. Żeby wygrać seta zawodnik musi wygrać co najmniej 6 gemów i równocześnie wygrać co najmniej 2 gemy więcej od swojego przeciwnika np. 6-3, 6-4, 7-5.
  3. Każdy gem składa się z punktów, które w tenisie liczone są w następujący sposób: 0, 15, 30, 40, gem. Gema wygrywa zawodnik, który zdobędzie co najmniej 4 punkty, ale równocześnie, co najmniej 2 więcej od swojego rywala. Przy stanie 40-40 (równowaga – ang. deuce), żeby zdobyć gema, jeden z zawodników musi zdobyć 2 punkty pod rząd. Zawodnik, który przy równowadze zdobędzie punkt ma przewagę (ang. advantage).
  4. Przy stanie 6-6 w gemach w większości turniejów rozgrywany jest gem rozstrzygający – tie-break, do którego wygrania jeden z zawodników musi zdobyć co najmniej 7 punktów, przy czym musi zdobyć również co najmniej 2 punkty więcej od swojego przeciwnika. W tie-breaku punkty liczone są w następujący sposób: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7,…(np. 7-1, 7-3, 7-4, 8-6, 9-7).

Mecze rozgrywane do 3 wygranych setów (tylko u mężczyzn)

1. Podczas turniejów wielkoszlemowych (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon, US Open).
  2. Mecze o Puchar Davisa (Davis Cup).

Mecze, w których w decydującym secie przy stanie 6-6 w gemach nie jest rozgrywany tie-break (gra się do dwóch gemów przewagi np. 8-6, 9-7, 11-9, 13-11,…)

1. Podczas turniejów wielkoszlemowych (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon) Wyjątkiem jest US Open, podczas którego w trzecim secie u kobiet i piątym u mężczyzn, podobnie jak w pozostałych setach, przy stanie 6-6 w gemach, rozgrywany jest tie-brek.
  2. Mecze o Puchar Davisa (Davis Cup) – mężczyźni, mecze o Puchar Federacji (Fed Cup) – kobiety.

Debel

1. Od 2006 roku mecze deblowe podczas większości turniejów mężczyzn rozgrywane są systemem „no ad”, czyli bez przewag. Przy stanie 40-40 w gemie rozgrywana jest decydująca piłka, para która ją wygra zdobywa gema.
  2. Od 2006 roku w meczach deblowych, podczas większości turniejów mężczyzn, przy stanie 1-1 w setach, zamiast trzeciego seta, rozgrywany jest  tzw. super tie-break, którego wygrywa para, która pierwsza zdobędzie co najmniej 10 punktów, przy zachowaniu co najmniej 2 punktów przewagi, np. 10-6, 10-8, 11-9, 12-10, 13-11…

Mecze deblowe wśród mężczyzn, podczas których nie obowiązuje zasada „no ad” i nie jest rozgrywany super tie-break w decydującym secie.

Mecze deblowe wśród mężczyzn rozgrywane do 3 wygranych setów

1. Podczas Wimbledonu.

Mecze deblowe (mężczyźni i kobiety), w których w decydującym secie przy stanie 6-6 w gemach nie jest rozgrywany tie-break (gra się do dwóch gemów przewagi np. 8-6, 9-7, 11-9, 13-11,…)

Gra mieszana (mikst)

1. Podczas turniejów wielkoszlemowych: Australian Open, Roland Garros i US Open mecze rozgrywane są systemem „no ad” (bez przewag) a zamiast trzeciego seta rozgrywany jest super tie-break do 10 punktów, z zachowaniem co najmniej 2 punktów przewagi np. 10-6, 10-8, 11-9, 12-10, 13-11…
  2. Podczas Wimbledonu mecze rozgrywane są z przewagami, do trzech wygranych setów, przy czym w tzecim secie, przy stanie 6-6, nie rozgrywa się tie-breaka (gra się do dwóch gemów przewagi np. 8-6, 9-7, 11-9, 13-11,…).