Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Wyposażenie do Nordic Walkingu

Wyposażenie do Nordic Walkingu

Podstawowym wyposażeniem w wędrówkach nordyckich są specjalnie zaprojektowane kijki. Największy wybór kijków do Nordic Walkingu znajdują się na stronie: www.sportxtreme.pl. Sklep ten cechują niskie ceny i bogaty asortyment.

Dobry sprzęt do Nordic Walkingu wyróżniają następujące cechy:

  1. trwałe uchwyty i paski
  2. dopasowanie rekojeści do dłoni
  3. wymienne końcówki do treningu na różnym podłożu (piasek, asfalt, trawa, śnieg)
  4. kije bez regulowanej długości
  5. kije powinny być wykonane z włókien węglowych lub aluminium

Za kijami o stałej długości przemawia fakt, że są mocniejsze. Natomiast te z długością regulowaną mogą być transportowane w plecaku czy w samochodzie.

Kijki o stałej długości:

Zalety:

–         dłuższa żywotność

–          brak ryzyka złożenia się w trakcie treningu

Wady:

–         niewygodny transport

–         brak możliwości stosowania jednej pary przez różne osoby

–         trudniejsze przechowywanie

 

Kijki o regulowanej długości:

Zalety:

–         możliwa zmiana długości w zależności od osoby lub treningu

–         wygodniejszy transport

Wady:

–         większa awaryjność

–         możliwość złożenia się w trakcie treningu

–         wykonane są tylko z aluminium

 

Kijki jednoczęściowe sprzedawane są w odstępach pięciocentymetrowych, np.: 100 cm, 105 cm, 110 cm itd. W systemach regulowanych możemy ustawić sobie długość z dokładnością co do jednego centymetra. Długość kijków do Nordic Walkingu oblicza się w taki sposób, że wysokość swojej sylwetki przemnażamy przez 0,66. Jeżeli wyjdzie nam wynik pośredni między istniejącymi długościami, to zaokrąglamy go w dół (np. 107 cm to dobieramy sobie kijki o stałej długości 105 cm).

Buty do Nordic Walkingu powinny być tak dobrane, aby były wygodne, lekkie, z miękką podeszwą oraz nieprzemakalne. Mogą to być zarówno specjalne buty do Nordic Walkingu lub każde inne spełniające te cechy.

W przypadku pozostałej części garderoby nie ma specjalnych wymogów. Przede wszystkim ubranie nie powinno krępować naszych ruchów i ze względu na fakt ćwiczenia o każdej porze roku powinno być do niej dostosowane.

Niskie wydatki ponoszone na uprawianie Nordic Walkingu sa niewątpliwa zaletą tego sportu. Buty i odzież możemy wyciągnąć z własnej szafy, a ceny kijków nie przyprawiają nas o zawrót głowy. Ceny kijków mieszczą się w szerokim przedziale: od 50 zł do 500 zł. Te tańsze także się sprawdzają, jeśli traktujesz wędrówki nordyckie jako amatorska formę rekreacji. Wypożyczenie kijków na 1 dzień kosztuje około 15 zł. Indywidualny trening z instruktorem od 1 do 2 godzin to koszt rzędu 50 – 60 zł. Wiadomo, że po poznaniu wszelkich tajników prawidłowego chodzenia z kijkami nie będziemy już potrzebować pomocy instruktora.

Tak, więc generalnie koszta uprawiania Nordic Walkingu nie są wysokie. Jest to zatem sport praktycznie dla każdego.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry