Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Zasady gry w tenisa ziemnego.

Zasady gry w tenisa ziemnego.

Przedstawiamy dziś wszystkie podstawowe zasady gry w tenisa. Początkujący sympatycy tej dyscypliny powinni sobie jak najszybciej je przyswoić, by móc w pełni czerpać radość z tej, bez wątpienia, ekscytującej gry.

 Tenis jest grą indywidualną. Rozgrywa się na korcie, który może mieć różne rodzaje nawierzchni. Najprościej rzecz ujmując, gra w tenisa polega na przebijaniu piłki na drugą stronę siatki, za pomocą przeznaczonej do tego rakiety.

 

PRZEPISY GRY

Grę rozpoczyna się podaniem czyli tzw. serwisem. Podający musi stać nieruchomo dwoma stopami poza linią końcową kortu. Prawidłowy serwis polega na wyrzuceniu piłki w górę i uderzenie jej rakietą zanim ta odbije się o podłoże. Serwis uznaje się za ważny, gdy podający przerzuci piłkę ponad siatkę i trafi w pole kara serwisowego, umieszczonego po przekątnej kortu. Podanie wykonuje się na przemian z lewej i prawej strony kortu. W razie złego wprowadzenia piłki do gry, serwującemu bez żadnych konsekwencji przysługuje wprowadzenie piłki do gry drugim serwisem. Podający serwuje aż do zakończenia całego gema. W kolejnym gemie podający staje się odbierającym i odwrotnie.

Zawodnik traci punk, gdy nie uda mu przebić piłki na druga stronę siatki, gdy piłka odbije się dwukrotnie na jego stronie, gdy przebije piłkę przez siatkę, ale ta trafi na aut, oraz, gdy rzuci rakietą i trafi nią w piłkę.Piłka upadająca na linię pola gry jest piłką prawidłową. W przypadku sporu, ślad może być (na niektórych nawierzchniach) sprawdzony przez sędziego. Można tez poprosić o komputerową symulacje lotu piłki – tzw.: „challenge”. Dopuszczalne jest dotknięcie siatki przez piłkę. (Nie dotyczy to serwisu – przy serwisie piłka nie może dotknąć siatki).

 

PUNKTACJA

Aby wygrać gema, należy zdobyć w nim cztery punkty. Pierwszy punkt zapisuje się jako 15, drugi jako 30, trzeci jako 40, czwarty jako wygrany gem. Wyjątkiem jest sytuacja przy stanie 40 – 40. Stan ten nazywany jest „równowagą”. Od tego momentu gra się na tzw. „przewagi”. Oznacza to, że gra się tak długo, aż jeden z graczy osiągnie przewagę dwóch punktów. (Inaczej jest w DEBLU, gdzie czwarty punkt kończy bezwzględnie gem). Sześć wygranych gemów daje wygranego seta. Obowiązuje tu jednak zasada prowadzenia przynajmniej dwoma gemami. W przypadku więc, gdy wynik wynosi 5-5, wygranie kolejnego gema nie przynosi rozstrzygnięcia seta. W takim wypadku możliwe jest wygranie seta 7-5. Jeżeli jednak doprowadzi się do wyniku 6-6, zasada ta nie obowiązuje. Rozgrywany jest wtedy specjalny gem – tie break (czyt. Taj brejk). Gem ten rozgrywa się do 7 wygranych punktów lub dwupunktowej przewagi. W gemie tym zawodnicy mają po dwa podania na przemian. Pierwszy serwujący serwuje raz. Mecz kończy się, gdy jeden z zawodników zwycięży 2 sety. (W niektórych turniejach męskich 3 sety). W niektórych turniejach (zdarza się to rzadko) nie rozgrywa się tie-breaków. Gra toczy się do przewagi dwóch gemów.

 

WYMIARY KORTU

Na boisku do gry w tenisa znajduje się wiele linii. Są one bardzo ważne z uwagi na przepisy. Długość kortu wynosi 23,77 metra, szerokość natomiast 8,23 metra w przypadku gry pojedyńczej lub 10,97 metra w przypadku rozgrywania gier podwójnych (DEBLI lub MIX’ów). Przez środek kortu przechodzi siatka, której wysokość wynosi 91,5 centymetra. Wewnątrz pola gry wyznaczone są dodatkowe linie, które wyznaczają specjalne pole – tzw. karo serwisowe. Linie ograniczają to pole w taki sposób, że jego wymiary wynoszą 6,40 na 4,12 metra.

Nawierzchnia kortu może być różna. Wyróżniamy korty: ziemne, których powierzchnia pokryta jest tzw. mączką, korty trawiaste i korty twarde, których podłoże składa się z betonu lub tworzywa specjalnego, tzw. gumolitu. W zależności od podłoża linie kortu wyznaczane są za pomocą farby lub wapnia. Na korcie gra się rakietą, której długość nie może przekraczać 73,66, a szerokość 31,75 centymetrów.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry