Jesteś tutaj
Dom > Odżywianie > Zbilansowana dieta lekarstwem na bolączki XXI wieku

Zbilansowana dieta lekarstwem na bolączki XXI wieku

Coraz większa liczba ludzi na świecie cierpi na nadwagę, a co za tym idzie, mamy coraz większe problemy nie tylko ze swoim komfortem życia, ale również ze zdrowiem i emocjami, w końcu przez nadwagę możemy mieć również problemy z depresją. Czym jest to spowodowane i jak sobie z tym radzić? Czy odpowiednia dieta wystarczy żeby czuć się i wyglądać lepiej? Wszystko zależy od naszego organizmu, lecz zajmijmy się przypadkami osób które nie mają żadnych problemów hormonalnych i nie przyjmują leków przez które możemy mieć problemy z ciężarem ciała.

 

Zbilansowana dieta.

 

Każdy z nas ma zupełnie inne zapotrzebowania kaloryczne, ponieważ musimy brać pod uwagę wzrost, obecną masę ciała, rodzaj aktywnośći fizycznej a także typ naszej budowy ciała. Tak więc nie zawsze ta sama dieta będzie dobra dla dwóch osób o podobnym wzroście i masie ciała. Przykładowo ektomorfik będzie potrzebował o wiele większą ilość kalorii niż endomorfik, który musi bardzo mocno pilnować tego co je i w jakich ilościach. Więc większość pewnie stwierdzi, że ektomorficy mają dobrze w życiu, gdyż mogą jeść co chcą i nie tyją. Owszem jest to atut, jednak zazwyczaj są chudzi i mają ogromne problemy z przybraniem masy mięśniowej, a zjedzenie 5 tysięcy kalorii nie jest z pewnością proste i przyjemne po dłuższym czasie. W przypadku endomorfików, najlepiej unikać cukrów, więc możemy od razu zapomnieć o słodyczach i dużej ilości węglowodanów pochodzących z tego źródła. Często wydaje nam się, że tłuszcz możemy z góry odrzucić, jednak gdybyśmy to zrobili, może okazać się, że nasze hormony nie będą prawidłowo pracować, przez co również nie będziemy mogli normalnie funkcjonować. Tłuszcze dzielą się również na grupy, a my potrzebujemy zarówno tych nasyconych i nienasyconych w odpowiednich ilościach. Z tłuszczami omega 6 jest stosunkowo łatwo, jednak omega 3 która zawarta jest w dużo mniejszej ilości produktów, pozytywnie wpływa na zapalenia i stany zapalne.

 

Wszystko z umiarem!

 

Nie możemy zapominać, że umiar jest również potrzebny, ponieważ jeśli będziemy z czymś przesadzać, efekty będą zupełnie odwrotne. Zacznijmy od deficytu kalorycznego, ponieważ jeśli będzie on zbyt duży, nasze efekty z pewnością szybko staną w miejscu, a my będziemy musieli zastosować tak zwany refeed, żeby tego uniknąć. Dużo lepszym pomysłem będzie rozpoczęcie diety od zera kalorycznego, na którym również mamy możliwość zrzucenia swoich pierwszych kilogramów,  a następnie co tydzień możemy odejmować po 200 kalorii z naszej diety. Taka ilość nie będzie dla nas mocno zauważalna, więc dieta nie będzie również ciężka.

Do góry