Multisport Tychy Uczniowska 7 Uvex
2013-08-18 10:49
A  A  A

Zdrowy sen gwarancją zdrowego życia!

Zdrowy sen gwarancją zdrowego życia!

Sen jest nie tylko przyjemnością i relaksem, na który każdy z nas może sobie pozwolić w ciągu doby, ale też koniecznością. Jest niezbędny, aby prawidłowo funkcjonować za dnia. Może to potwierdzić każdy z nas, kto choć raz w swoim życiu „zarwał nockę”.

 

Dlaczego sen jest tak bardzo ważny dla zdrowia naszego organizmu?

Prawidłowy metabolizm

W czasie, gdy śpimy, większość procesów związanych z przemianą materii pracuje bardzo intensywnie. Organizm w tym czasie przetwarza dostarczone składniki odżywcze i magazynuje je w postaci energii na cały kolejny dzień. Procesy te nie obejmują trawienia posiłków, ale jedynie czynności wykonywane w wątrobie i jelitach, na poziomie molekularnym i komórkowym.

Podczas odpoczynku sennego wytwarza się także bardzo wiele hormonów, których poziom we krwi jest zmienny na przestrzeni dnia. Dlatego właśnie niektóre z badań krwi muszą być wykonywane wyłącznie w nocy – ze względu na intensywne ich wytwarzanie właśnie w trakcie snu.

zrowysen

Odpoczynek senny to również czas dla naszego organizmu na wytwarzanie składników układu immunologicznego, który stoi na straży naszej odporności. Dzięki prawidłowemu poziomowi tych elementów jesteśmy w stanie poradzić sobie z każdą infekcją. Osoby, które mało śpią, mogą narzekać na częste przeziębienia i zakażenia.

Odpowiednia termoregulacja

W trakcie snu wytwarzane są także składniki – hormony i inne substancje chemiczne, które są odpowiedzialne za utrzymanie temperatury ciała na stałym poziomie. Gdy śpimy, temperatura naszego ciała fizjologicznie obniża się (dlatego podczas snu się przykrywamy). Gdy się budzimy, temperatura w naturalny sposób wzrasta właśnie dzięki wytworzonym w trakcie snu składnikom. W okresie zimowym jest to bardzo ważne, gdyż dzięki temu w mniejszym stopniu odczuwamy niższą temperaturę otoczenia.

Sprawna praca mózgu

W czasie, kiedy kładziemy spać, mimo iż zniesiona jest nasza świadomość, a my sami nie dokonujemy żadnych złożonych czynności, nasz mózg bardzo intensywnie pracuje, a przez to także odpoczywa, prowadząc swoiste podsumowanie zdarzeń, jakie miały miejsce w ciągu dnia.

To właśnie dzięki efektywnemu spaniu prawidłowo funkcjonują nasze procesy poznawcze, takie jak chociażby uczenie się nowych rzeczy i zapamiętywanie. Odpowiednia ilość snu jest więc niezbędna w okresie edukacji oraz intensywnej pracy umysłowej.

 

Profesjonalny trening i dieta dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb - www.profi-dieta.pl

Znaczenie snu w procesie regeneracji

Każdy przeciętny zjadacz chleba wie jak ważna dla ludzkiego organizmu jest regeneracja, ponieważ nieraz na własnej skórze odczuł jej niedobór. W poniż ...czytaj dalej »
Znaczenie snu w procesie regeneracji
2015-11-16

Wolne rodniki - „szkodniki” w ludzkim ciele

Wolne rodniki są to krótkotrwałe, wysoce reaktywne cząstki, które są w stanie zrobić krzywdę każdej materii oraz każdemu narządowi w organizmie człowi ...czytaj dalej »
Wolne rodniki - „szkodniki”  w ludzkim ciele
2014-09-22

Jagoda Acai

Owocom Acai przypisuje się bardzo wiele prozdrowotnych właściwości, natomiast tylko te wynikające z potencjału antyoksydacyjnego wydają się być uzasad ...czytaj dalej »
Jagoda Acai
2013-10-25
Powiązane artykuły
Rola Snu

Rola Snu

Ludzkie ciało jest niesamowitą, biologiczną maszyną. Czym większemu naciskowi jest poddawane, tym szybciej rośnie i rozwija się jego wytrzym
2013-04-15 13:13
Gorset mięśniowy a stabilny kręgosłup

Gorset mięśniowy a stabilny kręgosłup

Ponad 85% kobiet odczuwa w pewnym momencie swojego życia bóle pleców. Większość przypadków ma swoje powody w kontuzjach tkanek miękkich podt
2013-01-20 13:24
Kalorie a zdrowie kości

Kalorie a zdrowie kości

Niedostateczne spożywanie kalorii wpływa negatywnie na zdrowie kości!
2013-01-19 16:05
Papryka Cayenne

Papryka Cayenne

Papryka Cayenne czyli wszystko o królowej wśród przypraw
2012-12-09 10:30
Kijki do chodzenia Nordic Walking

Kijki do chodzenia Nordic Walking

Wybierając długość kijka powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki jak wzrost osoby, długość kroku, ruchomość w stawach, proporcje kończyn,
2012-09-11 14:23
Smukłe ciało bez chwili nudy-Orbitrek

Smukłe ciało bez chwili nudy-Orbitrek

Wraz z wzrostem popularności wśród ludzi zdrowego i aktywnego trybu życia, powstało wiele urządzeń mających ułatwić i urozmaicić ćwiczenia.
2012-09-08 11:23
Imbir i jego właściwości.

Imbir i jego właściwości.

Ta roślina jest jedną z najstarszych roślin leczniczych, jak również przyprawowych. Zawiera wapń, magnez, fosfor i potas.
2012-08-30 16:26
Jestem w formie. Dlaczego warto ćwiczyć?

Jestem w formie. Dlaczego warto ćwiczyć?

Jestem w formie. Czy możesz tak o sobie powiedzieć? Jeśli tak, to fantastycznie. Jeśli nie, to pora zabrać się za siebie. Oto siedem powod
2012-08-20 22:25
Nordic Walking…w wodzie!

Nordic Walking…w wodzie!

Nordic Walking jest dyscypliną, którą można uprawiać nie tylko na lądzie! Okazuje się, że maszerować można również w…wodzie.
2012-08-20 13:01
Cellulit. Czy da się go zwalczyć?

Cellulit. Czy da się go zwalczyć?

Cellulit jest pofałdowaną tkanką tłuszczową, nazywaną często „skórką pomarańczową”, która gromadzi się na pośladkach oraz udach.
2012-08-18 22:04
Cztery sekrety zdrowych kości

Cztery sekrety zdrowych kości

Wapń w diecie jest bardzo ważny dla utrzymania zdrowych kości. Większość spożywanego wapnia powinno pochodzić ze wszystkich źródeł żywności
2012-08-14 15:52
Jak wysoki poziom cholesterolu wpływa na twoje ciało?

Jak wysoki poziom cholesterolu wpływa na twoje ciało?

W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci, choroba wieńcowa stała się główną przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych. Palenie tytoniu, otyłoś
2012-08-14 14:14
Cholesterol i zdrowe ciało

Cholesterol i zdrowe ciało

Czym jest to co nazywamy cholesterolem? Dowiedz się co musisz wiedzieć na temat cholesterolu i o zdrowiu ciała.
2012-08-14 14:10
Korzyści ze sprawności fizycznej

Korzyści ze sprawności fizycznej

Sprawność fizyczna jest sekretem trwałej utraty wagi. Oczywiście nie zawsze jest łatwo znaleźć czas na ćwiczenia i nie każdy ma ochotę zosta
2012-08-14 13:28
Sałatka z gotowanym kurczakiem i selerem

Sałatka z gotowanym kurczakiem i selerem

Przepis na pożywną sałatkę z kurczakiem i selerem.
2012-08-14 11:31
redmonster
Redakcja RedMonster
43-100 Tychy, Uczniowska 7
[email protected]
NIP: 6462632499