Jesteś tutaj
Dom > Zdrowie > Zdrowy sen gwarancją zdrowego życia!

Zdrowy sen gwarancją zdrowego życia!

Sen jest nie tylko przyjemnością i relaksem, na który każdy z nas może sobie pozwolić w ciągu doby, ale też koniecznością. Jest niezbędny, aby prawidłowo funkcjonować za dnia. Może to potwierdzić każdy z nas, kto choć raz w swoim życiu „zarwał nockę”.

 

Dlaczego sen jest tak bardzo ważny dla zdrowia naszego organizmu?

Prawidłowy metabolizm

W czasie, gdy śpimy, większość procesów związanych z przemianą materii pracuje bardzo intensywnie. Organizm w tym czasie przetwarza dostarczone składniki odżywcze i magazynuje je w postaci energii na cały kolejny dzień. Procesy te nie obejmują trawienia posiłków, ale jedynie czynności wykonywane w wątrobie i jelitach, na poziomie molekularnym i komórkowym.

Podczas odpoczynku sennego wytwarza się także bardzo wiele hormonów, których poziom we krwi jest zmienny na przestrzeni dnia. Dlatego właśnie niektóre z badań krwi muszą być wykonywane wyłącznie w nocy – ze względu na intensywne ich wytwarzanie właśnie w trakcie snu.

zrowysen

Odpoczynek senny to również czas dla naszego organizmu na wytwarzanie składników układu immunologicznego, który stoi na straży naszej odporności. Dzięki prawidłowemu poziomowi tych elementów jesteśmy w stanie poradzić sobie z każdą infekcją. Osoby, które mało śpią, mogą narzekać na częste przeziębienia i zakażenia.

Odpowiednia termoregulacja

W trakcie snu wytwarzane są także składniki – hormony i inne substancje chemiczne, które są odpowiedzialne za utrzymanie temperatury ciała na stałym poziomie. Gdy śpimy, temperatura naszego ciała fizjologicznie obniża się (dlatego podczas snu się przykrywamy). Gdy się budzimy, temperatura w naturalny sposób wzrasta właśnie dzięki wytworzonym w trakcie snu składnikom. W okresie zimowym jest to bardzo ważne, gdyż dzięki temu w mniejszym stopniu odczuwamy niższą temperaturę otoczenia.

Sprawna praca mózgu

W czasie, kiedy kładziemy spać, mimo iż zniesiona jest nasza świadomość, a my sami nie dokonujemy żadnych złożonych czynności, nasz mózg bardzo intensywnie pracuje, a przez to także odpoczywa, prowadząc swoiste podsumowanie zdarzeń, jakie miały miejsce w ciągu dnia.

To właśnie dzięki efektywnemu spaniu prawidłowo funkcjonują nasze procesy poznawcze, takie jak chociażby uczenie się nowych rzeczy i zapamiętywanie. Odpowiednia ilość snu jest więc niezbędna w okresie edukacji oraz intensywnej pracy umysłowej.

 

Profesjonalny trening i dieta dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb – www.profi-dieta.pl

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry