Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Ziemniaki – zdrowsze niż myślisz !

Ziemniaki – zdrowsze niż myślisz !

Ziemniak to w Polsce chyba najbardziej popularne warzywo, używamy go do wielu potraw. Zwykło się mawiać, że ziemniaki są tuczące.. że nie powinno się ich jadać będąc na diecie oraz że lepiej je ograniczać chcąc dbać o zdrowie i dobrą sylwetkę. Nic bardziej mylnego.

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od tego, że niezależnie jak dietetyczne produkty będziemy zjadać, jeżeli będzie ich za dużo (kcal) – będziemy tyć. Czy będą to ziemniaki czy płatki owsiane czy kasza gryczana. Ziemniaki pod tym względem wypadają bardzo przyzwoicie, ponieważ nie są  kaloryczne, a do tego mają wysoki współczynnik sytości (wyższy niż np.: ryż). Problemem jedynie pozostaje to w jakiej postaci ziemniaki są podawane..

Sposób podawania :

W polskiej kuchni zazwyczaj ziemniaki podawane są gniecione z masłem, śmietaną lub innymi specyfikami, oblane sosem lub smażone. Są to najgorsze z możliwych opcji podawania ziemniaka, dlatego nie ma się co dziwić skąd wzięła się tak popularna opinia. Nie wspomnę juz o frytkach lub talarkach z głębokiego oleju.  

Najlepszą opcją podawania ziemniaków to ugotowanie ich, najlepiej w mundurkach na parze – zachowają wtedy najwięcej składników odżywczych, lecz gotowane obrane ziemniaczki też będą bardzo dobrym wyborem (posypane np.: koperkiem).

Zalety :

Ziemniaki są niskokaloryczne, na 100g produktu zawierają ok. 2g białka, 17g węglowodanów oraz 0,1g tłuszczu. Jak już wspominałem mają bardzo wysoki współczynnik sytości, zawierają dużo witaminy C i B6, oraz są bardzo bogate w potas ! Zawierają duże ilości błonnika, ok. 1 – 4g na 100g produktu. Bardzo ważnym aspektem jest również to, że ziemniaki są produktem alkalicznym – odkwaszają organizm.

Podsumowując, ziemniaki są bardzo dobrym źródłem węglowodanów (skrobi), o ile nie są podawane z sosami, śmietaną czy smażone na tłuszczu. Spożywajmy je gotowane, a dodatkowo uzupełnimy niedobory niektórych witamin i minerałów oraz pomożemy odkwasić organizm.  

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry