Jesteś tutaj
Dom > Fitness > Mają nadejść czasy gdzie co trzecia osoba na świecie umrze na nowotwór

Mają nadejść czasy gdzie co trzecia osoba na świecie umrze na nowotwór

2018 rok, za około 30 lat czyli około roku 2050 według naukowców ma nadejść tzw. „Nowotworowe Tsunami” gdzie co trzecia osoba na ziemi ma umierać z przyczyn mutacji swoich własnych komórek. Mają nadejść czasy gdzie co trzecia osoba na świecie umrze na nowotwór.

Perspektywa wydaje się straszna, nie do przyjęcia a co najważniejsze najzwyczajniej w świecie smuta. Już dzisiaj ciężko znaleźć osoby, które odchodzą z tego świata tylko i wyłącznie z przyczyn naturalnych. Mówię o tych, którzy po prostu umierają ze starości. Nie na zawał, nie z powodu stopy cukrzycowej, nie z powodu chorób neurodegeneracyjnych czy nowotworów.

W moim prywatnym otoczeniu nie spotkałem się z osobą która umiera najzwyczajniej z przyczyn naturalnych. Chodź fakt ten jest trudny do przyjęcia, jest on prawdziwy i niepodważalny. Według danych statystycznych Eurostatu wynika że w roku 2014 najczęstszą przyczyną zgonów była miażdżyca i nowotwory złośliwe.

W artykule światowej sławy czasopismo medyczne New England Journal Of Meedicine przestawiło porównanie przyczyn zgonów w latach 1900 oraz 2010. Z Wykresu jasno wynika, że wzrost ilości osób umierających na raka wzrasta prawie trzy krotnie w przeciągu 100 lat. Zaś wzrost śmiertelności z przyczyn chorób sercowo naczyniowych na przestrzeni ok 100 lat wzrósł prawie o
50 %.

Oprócz tego możemy stwierdzić, że ogólna liczba śmiertelności spadła o ok 50 % oraz dramatycznie spadła liczba zgonów z powodu chorób takich jak zapalenie płuc, gruźlica, błonica czy z przyczyn infekcji układu pokarmowego. Dokąd zmierzamy ?

Z jednej strony rozwój higieny, transportu, świadomości no i oczywiście medycyny przyczynia się do zanikania chorób wymienionych powyżej z drugiej zaś strony jakiś tajemniczy czynnik lub czynniki przyczyniają się do wzrostu ilości zgonów spowodowanych nowotworami aż trzy krotnie w przeciągu zaledwie 110 lat.

Co może stać za tak radykalnym i dużym wzrostem zachorowań na nowotwory. Niewykluczanym elementem jest tutaj genetyka. Lecz jak dobrze wiemy, mamy wpływ na ekspresję swoich genów, wiedzy na ten temat dostarczają nam stosunkowo nowe dziedziny nauki zwane Epigenetyką i Epigenomiką oraz Nutrigenomika, ta ostatnia zajmuje się wpływem naszego pożywienia na proces ekspresji naszych genów.

Pozostałe czynniki to oczywiście zanieczyszczenia środowiska, wszechobecny stres, pogoń za ‘wszystkim’ , brak higieny życia, pola elektromagnetyczne itd. Nie będę rozwijał poszczególnych zagadnień a postaram się skupić na tym jednym, który jest ściśle związany z żywieniem – Nutrigenomiką.

Skoro wiemy już, że istnieje nauka, która faktycznie ocenia wpływ poszczególnych substancji spożywanych przez ludzi na proces aktywacji bądź dezaktywacji naszych genów oraz dobrze wiemy, że to w zasadzie geny decydują o tym kim jesteśmy, jacy jesteśmy, czy jesteśmy zdrowi czy chorzy uważam, iż warto było by się pochylić nad tym tematem i rozważyć choć część z zagadnień poruszanych przez tą stosunkowo nową dziedzinę nauki

Ciąg dalszy nastąpi…

Rysunek 1 – Porównanie przyczyn śmierci w roku 1900 i 2010. /Przedruk za zgodą Massachusetts Medical Society: Jones et al., NEJM 366: 2333 ©2012

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry