Jesteś tutaj
Dom > Bieganie > BIEGANIE. Jak trenować podbiegi?

BIEGANIE. Jak trenować podbiegi?

Górki na trasie!!! Kiedy i jak robić podbiegi?

 

                    

 

Są dwa podejścia do rzeczy mało przyjemnych, które po prostu musimy zrobić – wcześniej czy później. Niektórzy chcą mieć problem z głowy i od razu biorą byka za rogi, by potem mieć już święty spokój. Spora część z nas jednak odkłada nieprzyjemny wysiłek do ostatniej możliwej chwili i zabiera się do roboty, gdy już ma nóż na gardle – i to niezależnie od tego, czy chodzi o jakiś ważny raport w pracy, czy nielubiany element treningowy. Czy obie metody przynoszą takie same efekty, gdy na naszej treningowej trasie znajdują się górki? Czy lepiej zacząć z grubej rury i pokonać górę, kiedy jesteśmy w pełni sił, czy raczej więcej korzyści da nam walka z podbiegiem, kiedy jesteśmy już zmęczeni?

 

 

MIERZ SIŁY NA ZAMIARY

Wybór czasu na podbieg zależy od Twojego poziomu i zaawansowania. Jeśli to dopiero początek Twojej walki z przewyższeniami, to zaplanuj podbiegi na początku swojego treningu. Jeśli zostawisz je na koniec, to zwiększasz ryzyko kontuzji. Wraz z ubytkiem sił biegniesz bowiem coraz gorzej technicznie, a nieprawidłowa sylwetka wpływa na większe obciążenia mięśni, stawów i wiązadeł. Bieg pod górkę i z górki te obciążenia oczywiście tylko potęguje.

 

 

WYCIŚNIJ Z SIEBIE WSZYSTKO, CO MASZ

Jeśli jesteś w formie i masz pewne doświadczenie, zostaw podbiegi na drugą część dystansu. Będzie do wyzwaniem dla Twoich systemów: mięśniowego, krwionośnego i nerwowego. Ucząc się pokonywać ból i zmęczenie, tylko poprawisz formę. Wszyscy jednak powinni unikać „górek” w pierwszych i ostatnich 5-10 minutach biegu.

 

                                     

 

Dostosowanie się do powyższych porad pozwoli Ci przygotować świetną formę, nie  narażając się na kontuzje i przetrenowanie. Zachęcamy do regularnej lektury artykułów z kategorii: BIEGANIE naszego portalu: www.bodyinfo.pl

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry