Jesteś tutaj
Dom > Zdrowie > Czym jest pot i dlaczego się pocimy?

Czym jest pot i dlaczego się pocimy?

Czym jest pot?

Pot to bezzapachowy płyn wydzielany przez gruczoły potowe, których na ciele ludzkim jest ok. 2-3 miliony. Dzielą się one na ekrynowe i apokrynowe. Gruczoły ekrynowe są rozmieszczone na całej powierzchni skóry, w większym natężeniu na dłoniach i podeszwach stóp. Gruczoły apokrynowe występują tylko w miejscach owłosionych, pod pachami i w okolicach pachwin. To właśnie dlatego gruczoły apokrynowe przez to, że  wydzielają białka i substancje tłuszczowe sprawiają, że powstaje nieprzyjemny zapach.

Pot zawiera ok. 98-99% wody. Człowiek wydziela średnio 700-900ml potu na dobę.

Dlaczego się pocimy?

Wydzielanie potu przez skórę jest normalnym procesem, niezbędnym do zachowania prawidłowej temperatury wewnętrznej organizmu. Gdy organizm jest przegrzany, wtedy pocenie się umożliwia mu schładzanie. Ma to miejsce np. podczas wysiłku wtedy praca mięśni wytwarza ciepło, którego trzeba się pozbyć, aby utrzymać stałą i właściwą temperaturę ciała.

Gruczoły potowe poza tym, że wydzielają pot, uczestniczą w procesach termoregulacyjnych, biorą udział także w wydzielaniu niektórych składników: jonów sodu, potasu, chlorków wapnia, magnezu, mocznika, aminokwasów, witamin, tłuszczów.

Ponadto pot wspólnie z wydzieliną gruczołów łojowych tworzy na powierzchni skóry naturalną ochronną powłokę, która chroni skórę przed inwazją bakterii, grzybów i wirusów oraz przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry