
ENDORFINY , CO TO JEST I JAK JE POBUDZIĆ ?
Hormon szczęścia, czyli endorfiny należą do grupy peptydowych hormonów. Ich produkcja następuje w mózgu i mają za zadanie wprowadzić organizm w stan euforii. Jednocześnie endorfiny zmniejszają ból, gdyż ich działanie jest podobne do morfiny. Hormon szczęścia odpowiada za modelowanie funkcjonowania wielu narządów. Endorfiny nie należą co prawda do neuroprzekaźników, ale wpływają na działanie pobliskich komórek. Hormon szczęścia, jak sama nazwa wskazuje, daje człowiekowi odrobinę szczęścia. Dzięki wydzielaniu się endorfin wpłwyają na poziom zadowolenia, łagodzą stres, regulują temperaturę ciała, wpływają na regulację gospodarki hormonalnej, zwiększają odporność i łagodzą ból. Organizm szybko przyzwyczaja się do dobroczynnego wpływu hormonu szczęścia i pragnie wciąż odczuwać jego działanie.
JAK POBUDZIĆ HORMONY SZCZĘŚCIA ?
Śmiech
Śmiech wyzwala pozytywne emocje – nieprzypadkowo mówi się o tym, jak wiele korzyści przynosi dla naszego zdrowia. Co ciekawe, każdy rodzaj śmiechu ma znaczący wpływ na produkcję hormonów szczęścia. Endorfiny są uwalniane nie tylko pod wpływem spontanicznego śmiechu, ale już w trakcie samego myślenia o nim.
Relaks
Każdy rodzaj relaksu powoduje wzrost poziomu hormonów szczęścia. Dla jednych może to być taniec czy słuchanie muzyki, a dla innych – medytacja, oglądanie filmu lub czytanie ciekawej książki.
Seks
Akt płciowy ma bezpośrednie przełożenie na wzmożoną produkcję endorfin. Co ciekawe, podczas bliskiego kontaktu z drugą osobą, poziom hormonów szczęścia może wzrosnąć nawet o 200%. Warto również wiedzieć, że już sam stan zakochania czy pocałunki sprawiają, że nasz mózg zaczyna uwalniać dużą ilość endorfin.
Czekolada
Czekolada nieprzypadkowo jest nazywana naturalnym antydepresantem. Nie tylko dostarcza magnezu, który jest cennym pierwiastkiem odpowiedzialnym m.in. za poprawę nastroju, ale również wzmaga produkcję hormonów szczęścia.
Pikantne przyprawy
Zbawienny wpływ na nasze samopoczucie mają również wszystkie pikantne przyprawy. Dzieje się tak, ponieważ odczuwanie ostrego smaku kojarzy się z bólem i w celu jego załagodzenia nasz mózg zaczyna produkować właśnie endorfiny. Co ciekawe, im produkt jest bardziej pikantny, tym większe jest wydzielanie hormonów szczęścia.
ENDORFINY A SPORT I TEORIE …
Jedna z hipotez mówi o tym, że podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, metabolizm naszego organizmu przechodzi ze stanu tlenowego w beztlenowy. Powyższy stan, związany z niewystarczającą ilością tlenu, jest uważany za czynnik stresogenny, co zdecydowanie wpływa na większy poziom produkowanych endorfin. Ta zależność może tłumaczyć, dlaczego sportowcom po długotrwałym wysiłku towarzyszą tak pozytywne emocje i dlaczego są znacznie bardziej odporni na ból i zmęczenie. Takie zjawisko nieprzypadkowo określa się mianem „euforii biegacza”.
Jeszcze inna teoria mówi o tym, że sport i kojarzone z nim uczucie rywalizacji również przekładają się na wzrost poziomu endorfin. A jednak wzmożona produkcja hormonów szczęścia wcale nie musi być związana tylko z chęcią zmierzenia się z innym przeciwnikiem. Już samo wyznaczenie sobie konkretnego celu treningowego oraz związane z nim pierwsze efekty mają niezaprzeczalny wpływ na lepsze samopoczucie.
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!