Jesteś tutaj
Dom > Bieganie > Finisz – znakomity as w rękawie

Finisz – znakomity as w rękawie

Co zrobić by mocny finisz w biegu długodystansowym był Twoim asem w rękawie? Sztuka polega na wyciągnięciu przez cały dystans, ile natura dała i dokręceniu śruby na ostatnich kilometrach. Jak to osiągnąć? Niezbędny będzie trening szybkościowy. Skorzystaj z poniższych porad treningowych, które poprawią Twoją końcówkę, wzmocnią pracę serca, a także doszlifują formę.

 

 

 

BUDOWANIE SIŁY – Podstawą budowy szybkości i siły mięśni biegacza są interwały – trening oparty o odcinki pokonane na przemian w szybkim i wolnym tempie. Fragmenty, kiedy przyśpieszasz, spowodują, że Twoje serce zacznie lepiej pracować. Wzmocnione dostarczą więcej krwi bogatej w tlen do mięśni.

MOC NA KAŻDYM KROKU – Siłę biegową nóg, niezbędną do przyśpieszania, doskonale wzmacniają skipy i skoki. Poprawiają one sprężystość ścięgien i wiązadeł, te zaś odgrywają kolosalne znaczenie przy przyspieszaniu obrotów na ostatnich kilometrach.

ZAPLANOWANA KOŃCÓWKA – Wielu zawodników układa trening tak, jak ma wyglądać ich bieg na zawodach. Dlatego warto zakończyć trening mocnym akcentem, aby przyzwyczaić organizm do mocnej końcówki.

SZYBKI SPRAWDZIAN – Twoją pewność siebie i przekonywanie o własnych możliwościach poprawi sprawdzian szybkości na trasie. Najlepsza okazją są zawody na 5 lub 10 kilometrów. Przećwiczysz wówczas swoje przyśpieszenie na finiszu.

 

  

 

 

Poniżej przedstawiamy trzy zasadnicze porady, jak przyzwyczaić się do szybkiego biegu mimo zmęczenia:

 

  1. Do mocnej końcówki potrzebujesz siły biegowej. Dlatego w treningach uwzględnij ćwiczenia na dużej szybkości. Sprintuj pod wzniesienia lub wbiegaj po schodach.
  2. Podczas biegów ciągłych nie bój się podkręcać tempa na ostatnich kilometrach. Dla twojego organizmu przyspieszenie nawet przy zmęczeniu będzie czymś naturalnym.
  3. Poznaj swoje możliwości i pod nie dostosuj taktykę startu w zawodach. W czasie biegu trzymaj się swojej strategii. Jeśli przeciwnicy będą w Twoim zasięgu, nie uciekną za daleko. Jeżeli jednak uciekną, to znaczy, że jeszcze tym razem byli lepsi. 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry