Jesteś tutaj
Dom > Odżywianie > Gamma Oryzanol

Gamma Oryzanol

Czym jest Gamma Oryzanol?

Gamma Oryzanol jest to mieszanina  steroli roślinnych i estru kwasu ferulowego, które pochodzą z jęczmienia, kukurydzy i ryżu.
Jest również znany jako calclate, gamma-Oz gammariza, oryzanol i OZ thiaminogen.

Działanie

Jest silnym źródłem estrów kwasów ferulowy i innych związków, oryzanol gamma został wykorzystany w leczeniu objawów menopauzy. Japońscy lekarze pierwszy  użyli oryzanol gamma jako lek w leczeniu  menopauzy na początku 1960-tych. To terapia okazała się niezwykle skuteczna.

Oprócz leczenia menopauzy oryzanol gamma został użyty do leczenia innych schorzeń, w tym serca, oparzeń, nudności, wymiotów, niepokoju, depresji, stresu oksydacyjnego, tarczycy, zapalenia żołądka, wysypki .

Gamma Oryzanol stymuluje uwalnianie endorfin – „hormony szczęścia” Hormony te pobudzają ośrodki przyjemności w mózgu, a to powoduje stymulację nastroju. Choć nie jest tak skuteczny, jak niektóre leki na receptę, stosowane w leczeniu depresji, oryzanol gamma może znacznie poprawić nastrój.

Udowodniono że Oryzanol Gamma , ma bardzo silne działanie antyoksydacyjne. W rzeczywistości, jedno badanie wykazało, że jest o  dziesięć razy silniejszy niż witamina E.

Odkrycie to jest istotne, ponieważ stres oksydacyjny jest markerem starzenia i może prowadzić do różnych form raka (wynikających z uszkodzenia DNA uszkodzonego proliferacji komórek). Przez oczyszczanie organizmu z  wolnych rodników, oryzanol gamma może spowolnić proces starzenia i zapobiec powstawaniu nowotworów.

Nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi) jest znane jako „cichy zabójca” i jest skorelowany z wysokim LDL (lipoprotein o niskiej gęstości – tzw „zły” cholesterol) . Zwiększone wskaźniki otyłości w krajach uprzemysłowionych prowadzą do wzrostu w zdiagnozowanych przypadków nadciśnienia i obniżenia jakości życia.

Oryzanol gamma od lat stosowano w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu i nauka pokazuje, że może pomóc przy obniżaniu ciśnienia krwi przez zwiększenie poziomu  HDL (dużej gęstości – tak zwany „dobry” cholesterol).

Wzrost stężenia HDL jest zwykle, ale nie zawsze, skorelowany z obniżeniem poziomu LDL i spadkiem ciśnienia krwi.

Jako suplement diety, oryzanol gamma stał się popularny wśród sportowców i kulturystów, ponieważ może zwiększyć siłę mięśni, a jest w stanie zmnieszyć poziom  tłuszczu.

Kto powinien stosować Gamma Oryzanol?

Oryzanol Gamma nie jest podstawowym składnikiem odżywczym i  dzienne zapotrzebowanie (RDA) nie zostało wyznaczone.

Zdrowe osoby dorosłe mogą korzystać z suplementacji gamma oryzanolu (patrz wyżej).

Dawkowanie

Zaleca się przestrzegać  dawkowania podanego na etykiecie.

Efekty uboczne mogą obejmować suchość w ustach, rozdrażnienie i obniżenie tyreotropiny (TSH).

Nie używaj jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry