Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Gra w squasha. Poznaj jej zasady.

Gra w squasha. Poznaj jej zasady.

W ciągu minionych kilkunastu lat niesamowitą popularność wśród mężczyzn świetnie sytuowanych i lepiej wykształconych zyskała gra w squasha. Szczególnie widoczne było to na filmach amerykańskich, głównie z lat ‘90, gdzie większość prawników, maklerów, bankowców czy lekarzy grywała po pracy w squasha. Dyscyplina ta, wydawała się nam, widzom niezwykle prestiżową i pewnie mocno kręciła niejedną młodą osobę, choćby ze względu na niezwykłą ostrość i dynamikę gry. Kilka ostatnich lat przyniosło rewolucję w tej kwestii. Gra w squasha rozpowszechniła się na wiele krajów, na wiele grup społecznych, na wiele grup wiekowych, a przede wszystkim swym zasięgiem objęła obie płci. Trend ten dotarł także do Polski. Dziś w naszym kraju w squasha grywa wielu młodych chłopaków, a nierzadkim widokiem są również grające w tą grę panie. Niemal każdy, kto spróbuje swych sił w tej dyscyplinie, natychmiast się w niej zakochuje.

 

 O co tak naprawdę w tym sporcie chodzi? Najprościej rzecz ujmując, squash polega na odbijaniu przy pomocy specjalnej rakiety, piłki o ścianę. Zadaniem gracza jest odbicie piłki w taki sposób, aby maksymalnie utrudnić przeciwnikowi ponowne jej odbicie. Gra charakteryzuje się głównie tym, że trzeba się w niej ostro nabiegać, mocno napocić i gigantycznie zmęczyć.

 

 

      ZASADY GRY W SQUASHA    

 

 

Dziś przybliżamy podstawowe zasady gry w squosha:

 

  1. Gra w squasha odbywa się w wyznaczonym polu ograniczonym liniami. Linia nie jest wliczana do pola i traktowana jest jako aut (czyli inaczej niż w tenisie). Gra rozpoczyna się serwisem, a pierwszego serwującego losuje się przez obrót rakiety. Serwujący serwuje aż do momentu, kiedy przegra wymianę. Wtedy serwis przejmuje jego przeciwnik. Na początku każdego kolejnego seta, jako pierwszy serwuje zwycięzca poprzedniego seta. Serwis uznany jest za nieprawidłowy kiedy:

          * w momencie uderzenia piłki serwujący dotyka częścią jednej stopy podłogi wewnątrz pola serwisowego, nie    dotykając żadną jej częścią linii tego pola (część tej stopy może wystawać za tę linię, jeżeli jej nie tyka).

          * serwujący uderza piłkę bezpośrednio na ścianę przednią pomiędzy linię serwisu (środkowa linia na ścianie przedniej) i linię autu (linia górna).

          * Z wyjątkiem sytuacji, w której odbierający uderza piłkę z woleja, pierwsze odbicie piłki na podłodze musi mieć miejsce w ćwiartce kortu przeciwległej polu serwującego. Piłka nie może dotknąć ani linii krótkiej, ani linii połowy kortu.

 

  1. Po prawidłowym serwisie zawodnicy na zmianę uderzają rakietą piłkę o ścianę, aż do momentu, kiedy jednemu z nich nie uda się wykonać prawidłowego uderzenia, co oznacza:

          * Przed drugim odbiciem piłki od podłogi (zawodnik może uderzyć piłkę z woleja lub po jednym jej odbiciu od  podłogi).

         * Nad blachą (uderzenie w blachę lub linię nad nią jest błędem); bezpośrednio lub po odbiciu od ściany bocznej lub ściany tylnej, bez wcześniejszego dotykania podłogi lub jakiejkolwiek części ciała czy stroju uderzającego, a także jakiejkolwiek części ciała, stroju czy rakiety przeciwnika.

         * Poniżej linii autu – jeżeli piłka dotknie górnej linii kortu, jest piłką nieprawidłową.

 

  1. Gra w każdym secie toczy się do 11 punktów. Punkty zdobywa się w każdej wymianie. Przy stanie 10:10 aby wygrać set, jeden z zawodników musi zdobyć dwupunktowa przewagę (np.: 15:13).

     

  2. Kor do gry. Kort zamknięty musi być ścianami ze wszystkich czterech stron. W squashu wszystkie ściany biorą udział w grze (w powierzchni zamkniętej odpowiednimi liniami). Podłogę stanowi parkiet, a tylną ścianę – ściana szklana. Wymiary kortu: długość – 9750 mm, szerokość – 6400 mm.

 

                                                            

 

 

Zrozumienie i zakodowanie sobie wymienionych powyżej zasad gry w squasha to pierwszy krok jaki podjąć trzeba by nauczyć się tej niezwykle interesującej, choć dość skomplikowanej gry. Początki przygody ze squashem mogą być trudne i wyczerpujące, ale przyswojenie sobie podstawowych reguł tej dyscypliny i poprawienie ogólnej sprawności fizycznej wpłynie zasadniczo na rozkochanie się w squashu.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry