Jesteś tutaj
Dom > Nowości > Historia golfa

Historia golfa

Zainteresowałeś się grą w golfa? Zamierzasz zacząć swoją przygodę z tą dyscypliną? Zanim zaczniesz uczyć się reguł i techniki gry zapoznaj się z ciekawa historią tego sportu.

1.HISTORIA GOLFA NA ŚWIECIE

Trudno jednoznacznie ustalić datę oraz pochodzenie golfa. Już starożytni Celtowie znali grę podobną do golfa. Wzmianki o podobnej grze pojawiły się również w XI wieku w Chinach. W średniowiecznej Europie istniało kilka gier, które polegały na uderzaniu małej piłki kijami do celu. Jedną z takich gier była pallemaille, która grana była w Europie południowej. W grze tej używano drewnianych kijów i drewnianej piłki, starając się tak odbijać, aby piłka doleciała do obranego celu. Gra ta dotarła do Anglii i w siedemnastym wieku a w centralnym Londynie zbudowano specjalne miejsce do gry zwane do dzisiaj Pall Mall. Inną grą był chole, w którą grali Belgowie na dużych otwartych przestrzeniach. Metalowym, w kształcie łyżki, kijem należało trafić do odległego celu w jak najmniejszej ilości uderzeń. W Holandii natomiast grano w grę o nazwie colf, głównie w miastach, co ciekawe na lodzie (zbliżona również do hokeja).

Datą szczególną w historii jest rok 1457, kiedy to król Szkocji Jakub IV wydał edykt zabraniający gry w golfa swoim poddanym. Był to okres wojny z Anglią i zdaniem króla należało się wprawiać w strzelaniu z łuku, a nie tracić czas na uderzanie kijem piłki golfowej. W 1502 roku król Jakub IV zniósł ten zakaz i sam zaczął grać w golfa, dokonując pierwszego udokumentowanego zakupu kijów, które zamówił u rzemieślnika zajmującego się wyrobem łuków.

W roku 1552 zbudowano pierwsze pole golfowe w St. Andrews, które istnieje do dnia dzisiejszego. Gra w golfa cieszyła się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród arystokracji i głów koronowanych. To właśnie na polu golfowym król Karol I w 1641 roku dowiedział się o powstaniu zbrojnym w Irlandii. Pierwszą kobietą grającą w golfa odnotowaną w kronikach historycznych była królowa Szkocji Maria Stuart, która grała w golfa po raz pierwszy w 1567 roku. W roku 1754, The Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews w Szkocji opracował pierwsze podstawowe reguły golfa. Sformułowano zasady wymiany piłki podczas gry, usuwania drobnych naturalnych przeszkód leżących w odległości nie większej niż długość kija. Nie wolno było grać piłką przeciwnika, ani też jej podnosić, chyba, że mogła dotknąć piłki innego gracza itp. Do dnia dzisiejszego obowiązuje w zbliżonej formie 10 z 13 ustalonych reguł.

Pierwszymi klubami poza wyspami brytyjskimi były: South Carolina Golf Club w Charleston powstały w 1786 roku, Calcutta Golf Club założony w 1829 czy też utworzony w 1842 Klub w Bombaju. Pierwszym, prawdziwym klubem, w Ameryce Północnej był klub założony w 1873 w Montrealu w Kanadzie. W 1871 otwarto klub golfowy w Nowej Zelandii w miejscowości Otago, w 1885 w Południowej Afryce (Royal Cape w Kapsztadzie), a w 1891 roku w Australii (Royal Melbourne). W roku 1856 we Francji powstał pierwszy klub golfowego w kontynentalnej Europie. W 1860 roku w Prestwick Golf Club (Szkocja) odbył się pierwszy turniej Open Championship a zwycięzcą został Szkot Willie Park.

Jeszcze do roku 1897 w zasadzie każdy klub golfowy wydawał własne reguły gry, które różniły się znacznie między sobą. Mimo tego golf był w programie Igrzysk Olimpijskich w roku 1900 i 1904. Kiedy pod koniec XIX wieku powstało Amatorskie Stowarzyszenie Golfowe w USA, doszło do jeszcze większych różnic w przepisach między USA a kontynentem europejskim. W 1952 roku zdecydowano o ujednoliceniu zasad.

Szacuje się, że na całym świecie w golfa gra około 160 milionów osób a liczba ta stale rośnie. W USA liczba osób deklarujących grę w golfa przekracza populację Polski – prawie 40 milionów Amerykanów. Niewielu wie również, że na naszym globie uprawiają go większe rzesze niż piłkę nożną czy tenis.

Turnieje golfowe
Rozgrywany corocznie w lipcu British Open jest obecnie jednym z czterech najważniejszych rozgrywanych turniejów na świecie, których ranga odpowiada tenisowym turniejom wielkoszlemowym. Pozostałe z tej czwórki to US Open (rozegrane pierwszy raz w 1895 roku w Newport, Rhode Island i wygrał je Szkot Willie Dunn) odbywające się corocznie w czerwcu, US PGA Championship (rozegrane po raz pierwszy w 1916 roku) odbywające się w sierpniu oraz US Masters (najmłodszy turniej, od 1934 roku) rozgrywany corocznie w kwietniu i jedyny, który odbywa się co roku na tym samym polu – Augusta National w Atlancie w stanie Georgia w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

 

2. HISTORIA GOLFA W POLCE

Przed 1939 rokiem na ziemiach dzisiejszej Polski działały pola golfowe w Warszawie Powsinie, Gdańsku, Łańcucie, Wrocławiu (1927-1933), Katowicach i Szczawnie Zdroju. Niemiecki zawodowiec z Berlina – Cuthbert Butchart – wspomina w 1912 r. o istnieniu prywatnego pola golfowego w okolicach dzisiejszego Głogowa (woj. dolnośląskie, dawn. Oberglogau).

Najstarsze pole golfowe w Szczawnie Zdroju czyli ówczesnym Bad Sazbrunn powstało w 1906 roku i uznawany był przez całą europejską elitę (oficjalne otwarcie pola miało miejsce w 1924 r. i było własnością Księcia von Pless Spa Bad Salzbrunn, w roku 1929 powstał klub golfowy).

W 1928 roku powstał w Warszawie przy ulicy Nowosielskiej (obecna ulica Bartycka) „Warszawski Golf Club”. W 1932 roku wydano pierwszy polski “Podręcznik do gry w golfa”, którego autorem był Adam Gubatta.

W przedwojennej Rzeczpospolitej w 1938 roku „Warszawski Golf Club” zostaje przeniesiony do Powsina i przemianowany na „Polski Country Club”. 50 hektarowe 9 dołkowe pole powstało na ziemiach odkupionych od hrabiego Branickiego.

Wybitnym polskim ówczesnym golfistą był Karol hr. Radziwiłł, który osiągnął hcp 4 a jego pojedynek z księciem Yorku na polu w Łańcucie w 1935 roku opisywały gazety w całej Europie.

W 1939 roku istniały już cztery pełnowymiarowe pola golfowe w Gdańsku, Łańcucie, Katowicach i Powsinie.

Jak wiadomo w okresie wojennym jak i w polityce sowieckich sąsiadów nie było miejsca na taką dyscyplinę. Poprzedni ustrój wykorzenił golfa z Polski – miał być on rzekomo zabawą arystokratów, czymś obcym i niezrozumiałym dla pracującego społeczeństwa Polski Ludowej.

Dopiero na początku lat 90-tych powstały dwa pierwsze ośrodki golfowe cieszące się do dzisiaj dobrą sławą czyli pola w Rajszewie pod Warszawą i w Kołczewie pod Międzyzdrojami. Otwarcie tego pierwszego w 1992 roku jest początkiem prawdziwego zmartwychwstania golfa na terenie III Rzeczpospolitej. To właśnie tam w lipcu 1992 roku, na dopiero co zalesionym terenie zebrała się wokół małego baraku mała grupka osób, po to by rozegrać pierwszy polski turniej. Ważną datą, wytyczającą nowy etap w historii golfa w Polsce, okazał się rok 1993. W podwarszawskim Rajszewie działalność rozpoczął klub First Warsaw Golf & Country Club. W tym samym czasie do życia powołane zostały dwie organizacje, mające na celu promocję golfa w naszym kraju. Jedna – Polski Związek Golfowy – zrzesza amatorów, czyli tych zawodników, którzy nie pobierają wynagrodzeń z tytułu startu w turniejach; druga – PGA Polska – integruje w swoich szeregach graczy zawodowych.

 

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
Do góry